Trzy dni do inauguracji Trumpa. Nieoficjalnie – kryptowaluty priorytetem!
Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump zamierza wydać rozporządzenie wykonawcze, które uczyni kryptowaluty priorytetem polityki krajowej, sygnalizując znaczącą zmianę stanowiska rządu w sprawie aktywów cyfrowych.
Zarządzenie, o którym mówi się, że jest w trakcie opracowywania, ma na celu sformalizowanie kryptowalut jako strategicznego celu, kierując agencje federalne do współpracy z liderami branży w celu kształtowania korzystnej dla nich polityki.
Nowy prezydent stawia na kryptowaluty
Najważniejszym założeniem zarządzenia jest utworzenie rady doradczej ds. kryptowalut. Organ ten służyłby jako pomost między rządem a sektorem kryptowalut, opowiadając się za celami politycznymi branży. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że , zarządzenie może również zalecać agencjom dokonanie przeglądu obecnych polityk dotyczących aktywów cyfrowych i tymczasowe zawieszenie toczących się postępowań sądowych z udziałem firm kryptowalutowych. Takie środki mogłyby przynieść korzyści firmom takim jak np. Ripple, które musiały zmierzyć się z intensywną kontrolą regulacyjną pod rządami administracji Bidena.
Tego rodzaju działania wyraźnie kontrastują z tym, co mogliśmy zaobserwować jeszcze do niedawna – i co swobodnie można nazwać wojną administracji z branżą kryptowalut. W Stanach Zjednoczonych doszło bowiem do ponad 100 działań egzekucyjnych, dla firm kryptograficznych wprowadzono też utrudnienia dla dokonywanych przez nie usług bankowych. Wydarzenia, o których było głośno w branży – takie jak upadek giełdy FTX – dodatkowo podsyciły sceptycyzm co do kryptowalut. Wydaje się jednak, że administracja Trumpa jest gotowa wspierać środowisko bardziej sprzyjające innowacjom cyfrowym.
Relacje Trumpa z branżą kryptowalutową w ostatnich miesiącach uległy wyraźnej poprawie. Wiodące firmy, w tym Coinbase i Ripple, przekazały darowizny na rzecz jego komitetu inauguracyjnego. Branża zorganizowała również uroczyste wydarzenie, takie jak „Inaugural Crypto Ball”, aby pokazać swoje poparcie dla nadchodzącej administracji (pisaliśmy o tym evencie na naszych łamach kilka dni temu). Ponadto Trump rozważa utworzenie krajowej rezerwy Bitcoina, konsolidując istniejące rządowe zasoby skonfiskowanych BTC, obecnie wyceniane na prawie 20 miliardów dolarów. Zwolennicy tego rozwiązabua uważają, że takie posunięcie wzmocniłoby pozycję Stanów Zjednoczonych jako globalnego lidera w przestrzeni kryptowalut.
Rynek pozytywnie zareagował na te wydarzenia. Licząc od listopadowych wyborów cena Bitcoina wzrosła o ponad 50 proc., przekraczając pułap 100 tys. USD. Wzrost ten odzwierciedla optymizm co do potencjału administracji pro-kryptowalutowej do napędzania innowacji i adopcji. Jak wszyscy wiemy, w 2024 r. rynek kryptowalut znacznie się poszerzył, a znaczące podmioty działające w branży finansowej, takie jak BlackRock, uruchomiły fundusze giełdowe BTC i ETH. Warto też podkreślić, że dirmy takie jak BNY Mellon i Cantor Fitzgerald również odważyły się na przechowywanie i finansowanie kryptowalut, sygnalizując tym samym rosnącą akceptację dla walut cyfrowych.
Czekając na poniedziałek
Chociaż szczegóły zarządzenia wykonawczego pozostają w tajemnicy i mogą ulec zmianie, inicjatywa ta sygnalizuje znaczącą zmianę polityki. – Myślę, że Donald Trump zamierza zasygnalizować, że Stany Zjednoczone powróciły (do gry – przyp. red.) i są gotowe do przewodzenia w tej branży – powiedziała Kara Calvert, wiceprezes ds. polityki USA w Coinbase. Rozporządzenie, które ma zostać wkrótce wydane, może przygotować grunt pod nową erę amerykańskiego przywództwa w zakresie kryptowalut i innowacji blockchain.