Truebit (TRU) | Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś, koniecznie nadrób zaległości

Czy Truebit (TRU) to czarny koń aktywów cyfrowych?

W obliczu ogromu aktywów cyfrowych, które powstają każdego dnia zdarza się, że wart uwagi projekt z dużym potencjałem pozostaje niezauważony. Wyobraź sobie, że ten projekt nie prowadził oficjalnego marketingu i uruchamiał swój token „po cichu”. Co więcej, nie jest zainteresowany byciem notowanym na giełdzie.

90% aktywów cyfrowych kończy swoje istnienie na hype – większość projektów nigdy nie wygenerowała żadnych przychodów, a większość wycen ma charakter całkowicie spekulacyjny. Niektóre tokeny mają trudności z uzasadnieniem swojego istnienia i nie mają realnego zastosowania w swoich własnych ekosystemach. Mimo to ich cena jest pompowana, krążąc przez meandry mediów społecznościowych, aż w końcu zostają odfiltrowane przez rzeczywistość. Innym scenariuszem jest ten, w którym projekt skupia wokół siebie grono oddanych wyznawców, którzy nie oddadzą swoich tokenów choćby nie wiem co.

Truebit znajduje się w dość dziwnej sytuacji. Jako projekt istnieje de facto od 2017 roku, ale jego token, TRU (nie mylić z Truefi, TRU) został uruchomiony dopiero w maju 2021 roku.

Co to jest Truebit (TRU)?

Protokół Truebit jest złożony i stosunkowo trudny do wyjaśnienia bez zagłębiania się w fundamentalne kwestie związane z blockchainem. Jeśli chcielibyśmy zdefiniować protokół jednym zdaniem powiedzielibyśmy, że Truebit to „skalowalne rozwiązanie weryfikacyjne dla blockchainów”.

Truebit to rozszerzenie łańcucha bloków, które umożliwia smart kontraktom bezpieczne wykonywanie złożonych obliczeń w standardowych językach programowania przy obniżonych kosztach gasu”.

W rzeczywistości jest to wyrocznia (oracle), która umożliwia wykonywanie złożonych zadań obliczeniowych poza głównym łańcuchem.

truebit tru 1
źródło: link
Jakie są kluczowe cechy Truebit?
  • Koszt – Truebit obniża opłaty za gas
  • Bezpieczeństwo – Truebit zapewnia większe bezpieczeństwo dużych zadań obliczeniowych
  • Truebit koncentruje się przede wszystkim na Ethereum, ale działa też w innych sieciach
  • Może współpracować z innymi rozwiązaniami skalowania poziomu 1 i 2
  • Społeczność open source
  • Potencjalna możliwość szerokich zastosowań w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego.
Przypadki użycia Truebit:

Truebit ma wiele potencjalnych przypadków użycia. Oto niektóre z bardziej oczywistych:

  • Zdecentralizowany streaming video (weryfikacja wyników zadań transkodowania)
  • Uczenie maszynowe i sztuczna inteligencja
  • Plazma – uzgadnianie błędów łańcucha podrzędnego
  • Rachunkowość i księgowość
  • Zarządzanie dokumentacją medyczną
  • Kryptografia on-chain

Ludzie Truebit

truebit 2
Jason Teutsch

Niestety strona internetowa Truebit nie zawiera listy członków zespołu / programistów pracujących nad protokołem. Wydaje się, że jest to bardzo prywatna organizacja z niewielką liczbą programistów i innych luźnych stowarzyszeń/współtwórców.

Firma Truebit została założona przez stypendystę Fullbrighta i matematyka Jasona Teutscha oraz informatyka dr Christiana Reitweissnera. Dla tych z was, którzy nie słyszeli o Christianie, jest on twórcą języka tworzenia smart kontraktów na Ethereum o nazwie Solidity, który obsługuje wirtualną maszynę Ethereum (EVM). Christian pracuje obecnie jako kierownik zespołu w Ethereum. Crunchbase wymienia tylko dwóch pracowników Truebit – Sami Makela (Core Developer) i Jason Teutsch (założyciel).

Co łączy Vitalika Buterina z Truebit?

W 2017 roku, Jason Teutsch napisał wraz z Vitalikiem whitepaper zatytułowany „Interactive Coin Offerings . Chociaż Vitalik nie jest bezpośrednio zaangażowany w Truebit, wydaje się być zwolennikiem protokołu:

buterin

W maju 2021 r., Vitalik ponownie odniósł się do Truebit, mówiąc o rollupach.

Inwestorzy/ zwolennicy Truebit

Truebit jest projektem wspieranym przez PolyChain Capital. Polychain Capital zarządza funduszem hedgingowym „który inwestuje w zdywersyfikowany portfel tokenów blockchain”. Inne projekty w ich portfolio to DFINITY, Maker DAO, Mir Protocol, Parsec Finance, Terra, Zilliqa i wiele innych. Jednym z pierwszych inwestorów Truebit był Fred Ehrsam, współzałożyciel Coinbase i partner zarządzający Paradigm.

Partnerzy Truebit

Konkurencja

Skalowanie blockchain jest wyzwaniem już od dłuższego czasu. Nie jest zatem niespodzianką, że nad możliwymi rozwiązaniami pracowali inni. Oto niektórzy konkurenci:

  • Optimism – PBC dostarczająca rozwiązania skalujące dla Ethereum
  • Arbitrum – kolejne rozwiązanie skalowania L2 Ethereum za pomocą „transaction rollup”
  • Golem – zdecentralizowany rynek mocy obliczeniowej skupiający się na weryfikacji probabilistycznej
  • Cartesi – „wykonuje ogromne zadania obliczeniowe off-chain, na wirtualnej maszynie z systemem Linux, w pełni określonej przez smart kontrakt.”
  • Nahmii – „wykorzystuje oczekującą na opatentowanie technologię puli stanów, która zapewnia bezprecedensową skalowalność”.
  • iExec – „pierwszy zdecentralizowany rynek zasobów w chmurze”.

Warto zauważyć, że chociaż te rozwiązania skalujące konkurują z Truebit, każde oferuje w zasadzie coś nieco innego.

Tokenomika Truebit

tokenomika truebit

Token TRU jest istotną częścią protokołu, który służy nie tylko jako środek zapłaty dla weryfikatorów, ale umożliwia również wdrożenie protokołu na innych łańcuchach bloków. Jeśli Truebit zyska szerokie zastosowanie, token TRU może stać się bardzo pożądany. Aktualnie można kupić go na otwartym rynku/pulach płynności, albo wybić w systemie operacyjnym. Za każdym razem, gdy bite są nowe tokeny, cena bicia wzrasta.


Cena Truebit (TRU)

cena truebit
źródło: link

Najwyższy poziom ceny (ATH) w wysokości 1,31 USD został osiągnięty wkrótce po uruchomieniu tokena TRU, które miało miejsce 2 maja. Od tego czasu wartość tokena spadła do najniższego poziomu 0,18 USD (w dniu 21 lipca). W chwili przygotowywania niniejszej publikacji, TRU kosztuje 0,29 USD.

Słowem podsumowania

Truebit to złożone rozwiązanie skalujące, które może być wykorzystywane przez większość łańcuchów bloków w celu uzyskania większej mocy obliczeniowej/skalowania. Truebit to projekt, który istnieje od ponad czterech lat, chociaż token pojawił się dopiero w maju 2021 roku.

Pomimo tego, że jest złożona, tokenomika stojąca za protokołem Truebit wydaje się atrakcyjna, zwłaszcza jeśli cena ETH nadal rośnie. Ale głównym motorem będzie adopcja. To dopiero początek.

Truebit ma potencjał do ogromnego zwrotu z inwestycji. Główną obawą jest to, że ten projekt wydaje się być tworzony przez niewiarygodnie mały zespół informatyków / matematyków, a względy biznesowe są drugorzędne (jeśli w ogóle brane pod uwagę).

źródło: link

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r.uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze