Trader osiągnął 94-krotny wzrost w zaledwie godzinę. W ten sposób wyciągnął aż 800 tys. dolarów. Nie polecamy tego powtarzać
Rynek kryptowalut to przestrzeń obarczona wyjątkowo dużym ryzykiem inwestycyjnym. Można sporo zyskać, ale również stracić. Wszystko dlatego, że aktywa cyfrowe cechują się dużą zmiennością wartości, która niejednokrotnie zmienia się diametralnie w ciągu godzin, a nawet minut. Jednak co jakiś czas słyszymy o szczęśliwcach, którzy w krótkim czasie zamienili skromne sumy w ogromne fortuny. Tym razem pewien trader w ciągu godziny zamienił 8 w 800 tys. dolarów. Oto jak tego dokonał.
Trader zamienił 8 tys. w 800 tys. dolarów w godzinę
Obietnica szybkich i łatwych zysków kusi niejednego gracza. Zwykle ryzyko prowadzi do sporych strat, ale niektórym śmiałkom się udaje. Jednym z nich jest trader, który w ciągu zaledwie godziny osiągnął 94-krotny wzrost. Jego przypadek wytropiła i opisała platforma Lookonchain.
W poście na X z 1 sierpnia platforma ujawniła, że pewien trader w ciągu godziny wyczarował z 8 tys. aż 800 tys. dolarów. Cała akcja została zrealizowana w ramach handlu na protokole Raydium i przy wykorzystaniu wchodzącej na rynek nowej monety memowej na Solanie CTO. Za projektem stoi platforma MakeNow.Meme.
Na początku nasz tajemniczy bohater zakupił 50 tokenów Solana (SOL) o wartości około 8500 dolarów. Następnie wymienił je na 256,8 mln tokenów CTO i stał się trzecim adresem, który to dokonał takiego ruchu. W ciągu godziny trader sprzedał 227,67 miliona tokenów CTO za 4771 SOL. Transakcja przyniosła mu zysk szacowany na około 811 000 dolarów. Oznacza to, że finalnie wykręcił aż 94-wzrost z początkowej inwestycji.
Co ciekawe, to nie była pierwsza tego typu akcja w wykonaniu tego użytkownika. Jak ujawnia Lookonchain, jedenaście godzin wcześniej wykonał podobny numer przy użyciu tokenów PFI. Najpierw zakupił 20 tokenów SOL, na które wydał około 3400 dolarów. Następnie powtarzając opisany schemat przy użyciu PFI, zarobił około 104 tys. dolarów.
Gra tylko dla odważnych?
Trudno powiedzieć, czy opisany przypadek to wynik szczęścia, sprytnej strategii, czy może przecieków. Wiele podobnych historii pokazuje, że podobne transakcje przy użyciu memecoinów są spowodowane wyciekiem informacji. W ostatnich miesiącach liczba tego rodzaju przypadków wzrosła w związku z powstaniem wielu nowych projektów memecoinowych.
W czerwcu było głośno o przypadku, gdzie trader wykonał podobny manewr przy użyciu memecoina HULK. Zaledwie w ciągu trzech godzin użytkownik osiągnął aż 812-krotny wzrost, zamieniając 1000 w 1 000 000 dolarów. Wiadomo, że w tym przypadku doszło do wycieku danych.
Problemem na rynku są też w ostatnim czasie tzw. tokeny celebrytów, czyli memecoiny inspirowane różnymi znanymi osobami. W wielu przypadkach okazuje się, że projekty są zwyczajnym scamem i oszustwem, wykorzystywanym do strategii typ pump and dump (pompuj i porzuć). Tak było, chociażby w przypadku tokena nawiązującego do popularnego wrestlera Hulka Hogana. Ofiara takiego procederu stała się również australijska raperka Iggy Azalea.