Tajemniczy TOP1 tradingowy crypto-bot MEV zarobił 950 000 USD dziennie. Wysłać miliony, on mnoży. Totalny scam?

Sława adresu znanego jako 'jaredfromsubway.eth’ stała się olbrzymia. W ostatniej analizie sam Glassnode wymienił go wśród top 10 crypto traderów – przed innymi botami MEV. Ktoś twierdzi, że nim jest i zamierza podzielić się wiedzą. Udostępnić klucze do skarbca. Kim lub czym jest ten tajemniczy klient? Cudotwórca? Szaleniec? Profesjonalista? A może zwykły oszust? Wyniki przemawiają za tym ostatnim. ZachXBT na tropie.

Jeśli ktokolwiek wierzy, że odnoszący prawdziwe 'sukcesy’, anonimowy bot 'jaredfromsubway.eth’ założył konto na TT – prawdopodobnie jest dostawcą płynności. Lub będzie. Wielu ludzi daje się nabrać.

Muchy lecą do…?

Nasz domniemany Jaredfromsubway oficjalnie twierdzi, że jest posiadaczem najbardziej zaawansowanego, prywatnego MEV BOT. Jednym słowem, gość wszedł w posiadanie 'prawdziwej’ maszynki do robienia pieniędzy. Twierdzi, że nikomu nie sprzeda kodu, a każdy kto twierdzi, że to zrobi jest oszustem.

A może tak jakiś presale? Przysłowiowy 'pewniaczek’.

Niektórzy mają naprawdę lekką rękę. Powierzają oszustowi kwoty rzędu 28 tys. USD. Wysyłają je na ślepo.

Ostatecznie fałszywe konto Jaredfromsubway.eth stwierdza jednak, że to pier***i. Udostępni kod open source by dzielić się majątkiem z innymi. Co za szlachetny czyn. Ale najpierwe 500 like’ów!

Fałszywe konto Jaredfromsubawy.eth otrzymało łącznie 443 tys. dolarów (223 ETH) z oszustwa przedsprzedażowego (presale). Wg. informacji ZachXBT teraz to konto przełączyło się na oszustwa phishingowe.

Uniswap przejęty przez boty?

Źródło: Glassnode

Po porównaniu adresów 10 najlepszych traderów Uniswap wg. Glassnode, analiza wskazała, że wszyscy oprócz jednego byli powiązani z botami MEV. Niesławny bot jaredfromsubway.eth osiągnął wolumen obrotu ponad 3 mld USD w ciągu ostatniego miesiąca. Ustalenie, ilu z globalnej puli traderów to boty, wymaga dalszych badań. Wolumen w top10 już teraz daje nam wyobrażenie o tym, jak duża część wolumenu Uniswap może być w rzeczywistości automatycznym arbitrażem. Jednym ze wskazanych przez Glassnode sposobów na zracjonalizowanie tego jest rozważenie zakresu możliwości arbitrażu dostępnych w Ethereum DEX:

  • Cena każdego tokena (+ poślizg) zmienia się, ostatecznie opłata za gaz uzasadnia transakcję arbitrażową.
  • Każda pula DEX hostująca token zapewnia miejsce dla transakcji arbitrażowej
  • Zatem liczba potencjalnych możliwości transakcji arbitrażowych będzie rosła wykładniczo, w zależności zarówno od liczby pul płynności DEX, jak i liczby tokenów w handlu.
  • Glassnode wskazuje, że jeśli wziąć pod uwagę, arbitrażowe boty lub ataki typu sandwich, stopień 'rzeczywistego’organicznego’ wolumenu obrotu klientów na Uniswap może stanowić ponad dwie trzecie całej aktywności DEX.

950 000 USD dziennie?

Już chyba nie musimy wyjaśniać, że scamerskie konto jaredfromsubway nie ma nic wspólnego z prawdziwym botem. Ten zarobił miliony wykorzystując ataki typu sandwich. Najlepszym dniem dla jego wciąż anonimowego operatora bota MEV był 18 kwietnia. Wówczas zarobił około 950 000 USD. Bot bazujący na Maximal Extractable Value (MEV) zarobił prawie milion, przeprowadzając ataki na kupujących i sprzedających dwa nowe memcoiny.

Adres portfela, powiązany jest z domeną Ethereum Name Service (ENS) „jaredfromsubway.eth”. Poza żniwami 18 kwietnia zarobił też 300 000 USD i 400 000 USD odpowiednio 17 i 19 kwietnia. Nazwa domeny ENS bota jest prawdopodobnie żartem. W stronę popularnej sieci gastronomicznej i jej byłego, skompromitowanego rzecznika Jareda Fogle’a.Duża część zysków pochodziła z ataków na działalność handlową związaną z dwiema nowymi monetami memowymi, Pepe (PEPE) i Wojak (WOJAK).

Haker doskonały?

Atak typu sandwich zdarzają się gdy atakujący blokuje transakcję ofiary między dwiema własnymi transakcjami w celu manipulowania ceną i czerpania zysków z arbitrażu. Tansakcja namierzonej ofiary jest najpierw wysyłana do mempool. Tam czeka na dodanie do następnego bloku.

W międzyczasie atakujący ustawia jedną transakcję z wysoką opłatą za gaz – aby upewnić się, że zostanie zaakceptowana jako pierwsza – i drugą transakcję z niższą opłatą za gaz, aby upewnić się, że zostanie zaakceptowana po transakcji ofiary. Haker czerpie zyski, kupując token ofiary po cenie niższej niż rynkowa. Następnie sprzedaje go w tym samym bloku. Pobiera różnicę między przychodem z transakcji a gas fees.

Duże zyski zgarnięte przez jaredfromsubway.eth pochodziły z prawie 1,2 miliona dolarów wydanych na opłaty za gaz między 18 a 19 kwietnia, zgodnie z danymi udostępnionymi przez Reserve Protocol. W ostatnich miesiącach uruchomiono wiele projektów typu MEV Block. Wszystko po to by chronić użytkowników Ethereum przed atakami sandwich. Według danych z MEV Blocker, boty MEV wyciągnęły ponad 1,38 miliarda dolarów z kieszeni użytkowników Ethereum próbujących handlować i wybijać NFT.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze