Top 5 aktywów cyfrowych do stakingu

Dochód pasywny jest źródłem bogactwa dla wielu milionerów. Idealnym rozwiązaniem jest inwestowanie w produkty finansowe, które przynoszą dochód z dywidend lub dochód z odsetek i nabierają wartości w miarę upływu czasu. Modne ostatnimi czasy blokowanie cyfrowych monet w ramach protokołów blockchainowych przynosi inwestorom coraz większe zyski. Oto top 5 aktywów cyfrowych do stakingu.

Kryptowaluty otworzyły drzwi do dziesiątek strumieni pasywnego dochodu poprzez staking. Jednym z głównych powodów, dla których staking stał się tak popularne, jest to, że umożliwia posiadaczom kryptowaluty uzyskiwanie pasywnego dochodu, który oferuje znacznie, wyższy roczny zysk procentowy (APY) niż tradycyjne konta oszczędnościowe w bankach.

Staking daje również posiadaczom kryptowalut pewną moc decyzyjną w sieci. Blokując monety, zyskujesz możliwość głosowania i generowania dochodu. Innymi słowy, nagrody są przyznawane za działania, które pomagają sieci osiągnąć konsensus. Otrzymasz nagrody za grupowanie transakcji w nowy blok lub sprawdzanie pracy innych walidatorów, ponieważ dzięki temu wszyscy zyskują pewność, że łańcuch działa bezpiecznie.

Co to jest proof-of-stake?

Koncepcja Proof-of-Stake (PoS) stanowi, że dana osoba może kopać lub zatwierdzać transakcje blokowe na podstawie liczby posiadanych monet. Oznacza to, że im więcej monet posiada górnik, tym większą ma moc wydobywczą. Kiedy posiadacze kryptowalut stakują swoje monety, zasadniczo pożyczają swoje monety sieci, aby zweryfikować transakcje i pomóc sieci osiągnąć konsensus, zapewniając tym samym bezpieczeństwo blockchain.

„PoS stara się rozwiązać ten problem, przypisując moc wydobywczą do proporcji monet posiadanych przez górnika. W ten sposób, zamiast wykorzystywać energię do rozwiązywania algorytmów Proof-of-Work (PoW), górnik PoS ogranicza się do wydobywania procentu transakcji, który odzwierciedla ich udział własnościowy. Na przykład górnik, który posiada 3% dostępnych monet, teoretycznie może wydobyć tylko 3% bloków. Jednym z ważnych osiągnięć, które wyłoniły się w toku dyskusji o wpływie na środowisko, była większa świadomość zalet proof of stake jako modelu bezpieczeństwa. Walidatorzy nie potrzebują energochłonnych komputerów, aby uczestniczyć w systemie PoS. Wystarczy laptop lub smartfon.”

Walidator i delegator

Walidator jest węzłem uczestniczącym w procesie weryfikacji i konsensusu bloku, a Delegator jest posiadaczem tokena, który chce uczestniczyć w stakingu, ale decyduje się zaufać istniejącemu węzłowi weryfikującemu poprzez mechanizm delegacji. Innymi słowy, delegujący to interesariusz, który umieszcza udział w puli kandydatów na walidatorów i otrzymuje nagrody za udział w konsensusie.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:

Nagrody za blok walidatora składają się z opłat sieciowych z transakcji. Opłaty te są gromadzone globalnie i rozdzielane między walidatorów proporcjonalnie na podstawie siły głosu (tj. rozmiaru stake’u). Walidator, który zaproponował konkretny blok, otrzymuje również premię w wysokości od 1% do 5% opłat zebranych w tym bloku. Opłaty są pobierane i dodawane do puli nagród w każdym bloku.

Top 5 aktywów cyfrowych do stakingu

Według raportu „The State of Staking” z lipca 2021 r., przygotowanego przez amerykańską firmę Staked, w kryptowalutach Proof-of-Stake zablokowane były aktywa o wartości około 171 miliardów dolarów.

Autor wybrał te monety, patrząc nie tylko na ich krótkoterminowy wymiar nagród ze stakingu, ale także na inne czynniki, takie jak wyjątkowość projektu, popularność, wskaźnik adopcji i cele długoterminowe.

Polygon

Polygon (MATIC) to token, który zasila sieć Polygon, rozwiązanie skalujące dla Ethereum. Polygon ma na celu zapewnienie szybszych i tańszych transakcji w Ethereum przy użyciu łańcuchów bocznych warstwy 2, które są łańcuchami bloków, działającymi równolegle z mainnetem Ethereum.

MATIC jest natywnym coinem sieci Polygon i służy do wspomagania jej rozwoju. Może być używany do stakingu i wnoszenia opłat transakcyjnych. Dostarczając zasoby obliczeniowe i usługi do sieci Polygon, użytkownicy mogą zdobywać tokeny MATIC.

Nagrody za delegację w Polygon wynoszą 14,90%. Spójrzmy na estymację wymiaru nagród za staking w Polygon przez następne 15 lat:

Stakerzy uruchamiający węzły walidatora i delegujący kierują swoje tokeny do walidatora, który preferują. Walidatorzy będą mieli możliwość pobrania prowizji od nagrody zdobytej przez delegujących.

polygon staking 2

Ważne jest, aby pamiętać, że środki należne wszystkim stakerom zostaną zablokowane w kontrakcie wdrożonym w głównym łańcuchu ethereum. Ponadto, żaden walidator nie sprawuje pieczy nad tokenami osoby delegującej.

Polygon to system proof-of-stake, który plasuje się na 16 miejscu w rankingu Staking Rewards. 12 427 osób stakuje 21,24% krążącej podaży MATIC.

polygon staking
źródło: link

Polygon Wallet to portfel służący do przechowywania standardów MATIC i tokenów obsługiwanych na platformie blockchain Polygon. Na tej platformie możesz wysyłać i odbierać tokeny MATIC i inne, a także wchodzić w interakcje z aplikacjami.

Polkadot

Polkadot (DOT) to wielołańcuchowe środowisko aplikacji, blockchain i kryptowaluta. Skalowalny, interoperacyjny i bezpieczny protokół sieciowy dla następnej sieci. Polkadot to sieć Nominated Proof-of-Stake (NPoS), zaprojektowana z rolami walidatorów i nominatorów w celu optymalizacji bezpieczeństwa łańcucha.

Sieć została zbudowana w celu usprawnienia interoperacyjności między łańcuchami z ogólnym celem wspierania rozwoju Dapp nowej generacji. Polkadot może przesyłać te dane między publicznymi (otwartymi), jak również prywatnymi łańcuchami bloków. Dzięki temu możliwe jest tworzenie aplikacji, które uzyskują dane z prywatnego łańcucha bloków i używają ich w publicznym. Na przykład prywatna, licencjonowana sieć rekordów akademickich szkoły może wysłać dowód do smart kontraktu weryfikującego stopnie naukowe w sieci publicznej.

Spójrzmy na ogólne nagrody za staking DOT na kolejne 15 lat:

polkadot staking

W Polkadot system zachęca posiadaczy DOT do udziału w roli nominatorów. Nominowanie wymaga obecnie minimum 80 DOT, a także uruchomienia węzłów w sieci.

Polkadot to system proof-of-stake, który znajduje się na 4 miejscu według Staking Rewards. 63,62% krążącej podaży DOT zostało już zablokowanych przez 21 791 uczestników sieci.

polkadot staking
źródło: link

Integracja portfela z Polkadot pozwala na prosty i łatwy dostęp do kluczy prywatnych oraz podpisywania transakcji. Poniżej przedstawiamy kilka portfeli obsługujących Polkadot wraz z ich stanami rozwoju.

Wspierane portfele

wspierane portfele polkadot staking
źródło: link

Nagrody: Rozprowadzane w sieci po każdej epoce (4 godziny). Nagrody obliczane są cztery razy dziennie na Kusamie i raz dziennie na Polkadocie.

Solana

Solana (SOL) to wysokowydajny łańcuch bloków warstwy 1. Solana jest w stanie przeprocesować dziesiątki tysięcy transakcji na sekundę. Węzły weryfikatora sprawdzają, czy transakcje są legalne i poprawne, a jeśli dwie trzecie węzłów weryfikatora kwestionuje lidera, lider jest wyrzucany i zastępowany przez innego weryfikatora.

Jednym z kluczowych powodów, dla których Solana jest w stanie osiągnąć tę prędkość, jest to, że przed osiągnięciem konsensusu używa Proof-of-History (PoH), który rozwiązuje problem czasu w systemach zdecentralizowanych. PoH działa równolegle z mechanizmem konsensusu PoS.

Nagrody za delegację na Solanie wynoszą 7,40%. Poniżej estymacja poziomu nagród na najbliższe 15 lat:

staking solana 15 lat

Solana jest systemem typu proof-of-stake, który zajmuje 2 miejsce w rankingu Staking Rewards. 234 690 graczy stakuje już 77,13% krążącej podaży SOL.

staking solana
źródło: link

Nagrody: Rozprowadzane w sieci po każdej epoce (2 dni).

Ethereum 2.0

Ethereum 2.0 (ETH2) odnosi się do zestawu połączonych aktualizacji, które sprawią, że Ethereum będzie bardziej skalowalne, bezpieczniejsze i bardziej zrównoważone. Te ulepszenia są tworzone przez wiele zespołów z całego ekosystemu Ethereum. Społeczność skupiła się wokół idei migracji z PoW do PoS. Głównym celem migracji jest zwiększenie zdolności Ethereum do szybkiego procesowania transakcji, obniżenie opłat i uczynienie sieci bardziej zrównoważoną.

staking ethereum
źródło: link

Nagrody za staking na Ethereum 2.0 wahają się od 21% do 5% w zależności od liczby stakowanych ETH.

ethereum 2.0 staking 15 lat

Uruchomienie walidatora na Ethereum 2.0 wymaga 32 ETH. Delegowanie ETH jest technicznie niemożliwe, ale możesz stakować ETH na blockchainie 2.0 za pomocą stron trzecich, takich jak giełda kryptowalut Binance. Nie jest to idealne delegowanie w porównaniu z innymi monetami, o których mówiliśmy w tym artykule, ponieważ dodaje dodatkowy wymiar ryzyka, a prowizja, którą pobiera pośrednik, jest zwykle dość wysoka.

Według Staking Rewards tylko 6,45% krążącej podaży ETH zostało już obstawionych przez 52 834 użytkowników.

ethereum 2.0 staking
źródło: link


Cardano

Cardano (ADA) to platforma blockchain typu „proof-of-stake”. Łączy ze sobą pionierskie technologie, aby zapewnić niezrównane bezpieczeństwo i zrównoważony rozwój zdecentralizowanym aplikacjom, systemom i społecznościom. Dzięki wiodącemu zespołowi inżynierów Cardano istnieje po to, aby redystrybuować władzę z nieobliczalnych struktur na margines – do jednostek – i być siłą umożliwiającą pozytywne zmiany i postęp.

Według kalkulatora nagród Cardano.org nagrody delegacji wynoszą 4,6%. Spójrzmy na ogólne nagrody za staking ADA na następne 15 lat:

cardano staking

ADA pozostaje jednym z większych altcoinów i na pewno największym zaangażowanym w system proof-of-stake, co znajduje odzwierciedlenie w pozycji nr 1 według Staking Rewards.

Cena ADA od kilku miesięcy ma się bardzo dobrze, więc staking ADA jest dobry zarówno pod względem aprecjacji kapitału, jak i nagród. Według Staking Rewards procent nagrody za ADA wynosi 6,1%.

Z punktu widzenia protokołu, wskaźniki wydajności mogą posłużyć określeniu, z której puli udziałów wybrać. Przykładami są nasycenie, ranga, stawka, marża puli, zastaw, koszt na epokę i wyprodukowane bloki. Są to kluczowe wskaźniki wydajności, które są identyfikowane przez IOHK. Jednak witryny tworzone przez społeczność śledzą również inne przydatne metryki, które pomagają zainteresowanym stakingiem ADA.

cardano staking
źródło: link

Yoroi to portfel, który został stworzony specjalnie do stakingu Cardano. Jest odpowiedni dla początkujących, którzy chcą delegować swoje monety. Portfel jest szybki, łatwy w użyciu dzięki bezpiecznej i lekkiej konstrukcji obsługiwanej przez sieć Shelly. Portfel można pobrać jako rozszerzenie przeglądarki i zainstalować jednym kliknięciem. Po zainstalowaniu portfel może być używane do wysyłania i odbierania tokenów ADA w celu delegowania środków do puli stakingowych. Portfel nie pobiera kopii sieci blockchain w celu weryfikacji transakcji.

Daedalus to portfel z pełnym węzłem. Oznacza to, że w przeciwieństwie do lekkich portfeli, takich jak Yoroi, Daedalus pobiera pełną kopię łańcucha bloków Cardano i weryfikuje niezależnie każdą transakcję w swojej historii. W ten sposób uzyskasz maksymalne bezpieczeństwo i całkowicie nie wymagające zaufania działanie, bez udziału centralnie hostowanych serwerów innych firm.

Nagrody: Rozprowadzane w sieci po każdej epoce (5 dni).

Podsumowanie

Oto 5 najlepszych monet do stakingu na 2021 rok i później. Ta lista może być dla wielu zaskoczeniem, ale chciałbym powtórzyć, że wybrałem te monety nie tylko na podstawie poziomu nagród, ale także patrząc na inne czynniki, takie jak wyjątkowość projektu, popularność, wskaźnik adopcji i długoterminowe cele. Przy tych wszystkich wysokich, rocznych procentowych stopach zwrotu za staking, które widzisz w wielu protokołach DeFi, niektóre blockchainy PoS pozstają niezrównoważone, a nawet wprowadzają w błąd, ponieważ bez wystarczającego popytu ta ciągła fala nowej podaży może poważnie osłabić potencjał cenowy danej monety.

Czy staking jest bezpieczny?

Podczas stakingu zawsze masz pełną kontrolę nad swoimi kluczami prywatnymi. Pule stakingowe nie mają żadnej kontroli nad dystrybucją nagród. Wszelkie nagrody zdobyte przez delegowanie stawki są rozdzielane automatycznie zgodnie z protokołem. Operatorzy puli udziałów nie mają kontroli nad tym procesem.

Jeśli pula udziałów, do której delegowałeś, zniknie, przejdzie na emeryturę, przestanie działać lub będzie miała inny problem z wydajnością, możesz po prostu ponownie delegować swoją stawkę do innej puli udziałów. Twoje monety są zawsze bezpieczne, pod Twoją kontrolą, ponieważ nigdy nie opuszczają Twojego portfela. Nawet jeśli Twój komputer ulegnie awarii lub Twoja aplikacja zostanie usunięta z telefonu, Twoje monety nadal znajdują się w łańcuchu bloków tak długo, jak masz dostep do seeda.

***

Powyższy artykuł jest tłumaczeniem fragmentów opracowania autorstwa TechFitLab zat. Top 5 Staking Coins in 2021 and beyond ; źródło: link (dane zostały zaktualizowane przez tłumacza do stanu obowiązującego na dzień publikacji na Bithub).

Może Cię zainteresować:

Od Redakcji

Niniejszy artykuł ani w całości ani w części nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi czy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (Ue) Nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE oraz Rozporządzenia Delegowane Komisji (Ue) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniające dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy. Zawarte w serwisie treści nie spełniają wymogów stawianych rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy, m.in. nie zawierają konkretnej wyceny żadnego instrumentu finansowego, nie opierają się na żadnej metodzie wyceny, a także nie określają ryzyka inwestycyjnego.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze