To koniec pewnej ery w branży krypto. Legendarna giełda oficjalnie wystawiona na sprzedaż!
BitMEX, jedna z najbardziej znanych giełd krypto, właśnie została wystawiona na sprzedaż. To ruch, który zdecydowanie symbolizuje koniec pewnej epoki. Platforma handlowa założona w 2014 roku przez Arthura Hayesa szuka kupca, a w procesie sprzedaży pomaga jej inwestycyjny bank Broadhaven Capital Partners.
BitMEX wywiesza białą flagę? Giełda została wystawiona na sprzedaż
Giełda, która zasłynęła z popularyzacji kontraktów futures, od lat nie jest łatwym, lekkim i przyjemnym interesem. Dlaczego? Mierzy się z poważnymi problemami prawnymi. Niedawno sąd nałożył na nią karę w wysokości 100 milionów dolarów za naruszenie Bank Secrecy Act. To amerykańska ustawa obligująca instytucje finansowe do raportowania podejrzanych transakcji. Mało tego. Już w 2020 roku platforma miała poważne kłopoty z władzami, kiedy to oskarżono ją o brak wdrożeniu odpowiednich procedur przeciwdziałających praniu brudnych pieniędzy.
Założyciele najwyraźniej nie wytrzymali ciśnienia. W 2021 roku Arthur Hayes zrezygnował z funkcji CEO, a jego wspólnicy, Ben Delo i Samuel Reed, również opróżnili biurka i odeszli. Od tego czasu BitMEX próbuje odbudować swoją reputację. Sprzedaż interesu na pewno nie będzie łatwa. Eksperci twierdzą, że kłopoty prawne mogą skutecznie odstraszać potencjalnych kupców.

Dużo przetasowań w świecie krypto
Obecnie rynek krypto przeżywa falę przejęć i konsolidacji. W grze o zakup giełdy Deribit są m.in. Kraken i Coinbase. FalconX z kolei niedawno przejęło Arbelos Markets, aby wzmocnić swoją pozycję na rynku instrumentów pochodnych.
Problem BitMEX polega jednak na tym, że jego obecne wyniki finansowe – delikatnie mówiąc – nie wyglądają najlepiej. W styczniu 2025 roku giełda odnotowała zaledwie 15,12 mln dolarów obrotu na rynku spot. Zaledwie, bo to niewielka suma w porównaniu do liderów branży.

Potencjalni nabywcy będą musieli dokładnie ją prześwietlić, zwłaszcza pod kątem zgodności z regulacjami. Mimo problemów, BitMEX wciąż ma jedną dużą zaletę – wielką markę, która od lat jest rozpoznawalna w świecie krypto i która to może okazać się magnesem. Giełda była pionierem handlu instrumentami pochodnymi, a jej technologia i infrastruktura wciąż mogą być atrakcyjne i cenne.
Czy BitMEX znajdzie nowego właściciela i powróci na szczyt? A może podzieli los innych legendarnych platform, które zdążyły już zniknąć z rynku?