Tether w natarciu. Wypuszcza nowego stablecoina

Jak poinformował w środę dyrektor ds. technologii w stablecoinowym gigancie Tether Paolo Ardoino, Tether wypuści nowego stablecoina, powiązanego z funtem brytyjskim. GBPT ma zadebiutować na blockchainie Ethereum już na początku lipca.

Wydarzenia ostatnich dni pokazują, że coraz bardziej zaostrzająca się rywalizacja o miano króla stablecoinów pomiędzy dotychczasowym liderem, Tetherem (wraz z jego flagowym projektem – USDT) oraz firmą Circle stojącą za tokenem USDC, podziałała na tego pierwszego jak czerwona płachta na byka.

Problemy Tethera zaczęły się 12 maja tego roku, gdy stablecoin USDT oderwał się na kilka godzin od kursu dolara, spadając do 0,95 USD. Stanowiło to pierwszy sygnał alarmowy dla inwestorów, zaś brak transparentności spółki dot. przechowywanych przez nią rezerw gotówkowych zabezbieczających USDT tylko nasilił ich obawy. W następstwie doszło do wypłat tej waluty na masową, niespotykaną dotąd na rynku kryptowalut skalę, a jej kapitalizacja w samym maju spadła o blisko 10 miliardów dolarów. Co więcej, spada również udział USDT w podaży stablecoinów na smart contractach – z 20% w styczniu do 13% obecnie. Należy wreszcie wspomnieć o „przełomowym” wyprzedzeniu ostatnio USDT przez USDC jeśli chodzi o liczbę transakcji wykonywanych na tych stablecoinach.

Źródło: Twitter użytkownika Alex Svanevik

Trudna sytuacja spółki na rynku zmusiła więc ją do podjęcia konkretnych kroków. Pierwszym z nich było ogłoszenie przez CTO Paolo Ardoino, że Tether podda się kompleksowemu audytowi. Co ważne, zostanie on przeprowadzony przez jedną z 12 najlepszych firm zajmujących się audytem finansowym na świecie. Jest to niewątpliwie krok do przodu, bowiem dotychczas wydawane były jedynie cykliczne poświadczenia odbycia audytu, sporządzane przez MHA Cayman, biuro rachunkowe z siedzibą na Kajmanach. Drugim krokiem zaś, właśnie ogłoszenie o emisji nowego stablecoina, GBPT, który dołączy do już oferowanych stablecoinów powiązanych z takimi walutami jak amerykański dolar, chiński yuan czy meksykańskie peso. Jak poinformowano w komunikacie prasowym spółki:

W kwietniu tego roku Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii ogłosiło plany uczynienia z tego kraju globalnego centrum kryptowalut. Zgodnie z informacjami na ich stronie internetowej, rząd podejmie również działania mające na celu uznanie stablecoinów za ważną formę płatności. Inicjatywa ta, w połączeniu z setkami milionów ludzi korzystających z kryptowalut na całym świecie, sprawia, że Wielka Brytania jest doskonałym miejscem dla kolejnej fali innowacji w tej branży

Może Cię również zainteresować:

Komentarze