Tether czyli potęga. Na liście najbogatszych wyprzedził… Niemcy
Emitent stablecoinów, Tether, posiada obecnie imponujące 91 miliardów USD w amerykańskich obligacjach skarbowych. Ta kwota plasuje firmę na 19. miejscu w rankingu posiadaczy tych aktywów. Na długiej liście tych, których wyprzedza, znalazły się na przykład… Niemcy.
Tether, czyli potęga amerykańskich obligacji skarbowych
Firma po raz pierwszy ujawniła swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał, pokazując, że posiada ponad 90 miliardów USD w obligacjach skarbowych. Tether może posiadać te aktywa bezpośrednio lub pośrednio. Dodatkowo wskazali, że jej stan posiadania Bitcoinów może być wart nawet 5,4 miliarda USD na koniec pierwszego kwartału 2024 roku.
Główni gracze na rynku obligacji skarbowych USA dokonują ogromnych zmian strategicznych, co wpływa na cały krajobraz finansowy. Chiny znacząco zmniejszyły swoje posiadanie do 767 miliardów USD z 869 miliardów USD w ciągu zaledwie roku. Japonia, która była ich najpotężniejszym posiadaczem, inwestując blisko 1,2 biliona USD, również weryfikuje podjęte decyzje. Ostatnie prognozy finansowe sugerują, że mogą oni sprzedać część swoich aktywów skarbowych z powodu osłabienia jena.
Regulacje potrzebne na wczoraj
Stablecoiny i inne aktywa cyfrowe stają się coraz bardziej zintegrowane z globalnym rynkiem finansowym. To, zdaniem ekspertów, wymaga wprowadzenia niezbędnych regulacji. Były przewodniczący Izby Reprezentantów USA, Paul Ryan, powiedział: „Regulacja stablecoinów wprowadziłaby dolara amerykańskiego do globalnej gospodarki cyfrowej. Stworzyłaby biliony nowego popytu na amerykańskie obligacje, bony i noty skarbowe.”
Inwestycje Tethera w obligacje skarbowe mogą nadal rosnąć, a odpowiednie regulacje są niezbędne do ograniczenia nielegalnego obrotu pieniędzmi. Firma prowadzona przez Paolo Ardoino osiągnęła łącznie 4,52 miliarda USD zysku w pierwszym kwartale 2024 roku.
Założył go… dziecięcy aktor Disneya
Tether, znany również jako USDT, to jeden z pierwszych i największych stablecoinów na rynku kryptowalut. Został założony w 2014 roku przez Reeve’a Collinsa, Craiga Sellarsa i Brocka Pierce’a. Ciekawostką jest, że Pierce, jeden z założycieli, był wcześniej dziecięcym aktorem występującym w kilku filmach Disneya. Początkowo token nazywał się Realcoin, ale szybko zmieniono jego nazwę na Tether. Miało to lepiej oddawać jego ducha – stabilizację wartości poprzez powiązanie z dolarem amerykańskim.
W miarę jak rynek kryptowalut rósł, Tether zyskiwał na znaczeniu. Co ciekawe, w 2019 roku jego dzienny wolumen handlowy przewyższył nawet Bitcoin. Obecnie działa na wielu blockchainach, w tym Bitcoinie (za pośrednictwem Omni Layer), Ethereum, Tron czy Solana.
W 2023 roku Paolo Ardoino, CTO Tethera, został mianowany CEO. W tym samym czasie firma ogłosiła plany inwestycji w kopalnie Bitcoinów w Urugwaju, zasilane odnawialnymi źródłami energii. Teraz wciąż kontynuuje swoje innowacje, uruchamiając program edukacyjny Tether Edu. Jego celem jest szkolenie ludzi z zakresu technologii blockchain na całym świecie.