Tether chce przejąć władzę? | Bitcoin i Ethereum w tarapatach

Czy Tether mógłby kiedykolwiek stać się benchmarkiem dla całego rynku kruptowalut? Wolumen USDT osiągnął niedawno 600 miliardów dolarów!

Czy to się komuś podoba czy nie, Tether ma udział w ogromnym odsetku transakcji i na różne sposoby próbuje w tym wymiarze prześcignąć Bitcoina i Ethereum.

Tether kontra BTC i ETH | Wieczny numer 3?

Jedne z ostatnich danych analitycznych sugerują, że skumulowany wolumen transakcji Tether przekroczył 600 miliardów dolarów. Firma Glassnode, dostawca analiz sieciowych, ujawniła, że wolumen transakcji Tether wzrósł o około 20% w ciągu ostatnich 30 dni. To nowy kamień milowy w historii najpopularniejszego stablecoina:

Wolumen Tethera z bliższej perspektywy

Wysokość wolumenu, którą podaje Glassnode to suma, a nie dzienny wolumen transakcji. Jak podają inne serwisy analityczne, Tetherowi najbliżej jest do dziennego wolumenu na poziomie około 35 miliardów dolarów.

Według Coinmarketcap i Coingecko, dzienny wolumen transakcji w sieci Bitcoin plasuje się na poziomie od 20 do 25 miliardów dolarów. Nie da się ukryć, że to miażdżąca przewaga.

Jeżeli chodzi o podaż, Tether notuje od początku roku blisko 300% wzrostu. Wówczas mieliśmy do czynienia z „zaledwie”4 miliardami dolarów wartości USDT w obiegu. Dziś sytuacja przedstawia się zgoła inaczej. Według raportu Tether Transparency, wartość ta wynosi nieco poniżej 16 miliardów dolarów. Trzeba podkreślić, że standard ERC-20 nadal dominuje nad podażą USDT, a prawie 65% wszystkich Tether mości sobie gniazdo w ramach Ethereum.

Jeszcze więcej USDT

Co więcej, jak zauważył Skew, kontrakty futures oparte na Tether dogoniły teraz kontrakty oparte na Bitcoinie:

„Silny wzrost kontraktów terminowych z depozytem zabezpieczającym USDT w tym roku, teraz prawie równy dziennym kontraktom z depozytem BTC”.

Wzrosły również inne wskaźniki najpopularniejszego stablecoina. Tether stanowił tylko niewielki ułamek wolumenu handlu w 2017 roku – w czasie, gdy Bitcoin kontrolował ponad 50% transakcji. Jednak w bieżącym roku, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Okazuje się bowiem, że 70% wolumenu wymiany na giełdach jest denominowane w parach USDT.

tether
skonsolidowany wolumen krypto względem par bazowych; źródło: CryptoCompare

Co może przynieść przyszłość?

Całkiem niedawno Bloomberg poinformował, że kapitalizacja rynkowa USDT może faktycznie przewyższyć Ethereum do 2022 r. Obecnie stanowi ona około 38% kapitalizacji Ethereum. W odpowiedzi na raport Bloomberga, CTO Tethera – Paolo Ardoino podsumował:

„Tether po raz kolejny okazuje się jednym z najbardziej zaufanych zasobów w przestrzeni kryptowalut”.

Na koniec wypada zastanowić się, jak do tego wszystkiego mają się zawirowania natury prawnej, które już od kilku lat ciążą cieniem na Tetherze. Czy ostateczny werdykt sądu w tej sprawie może na dobre zmienić obraz rynku?

Dajcie znać w komentarzach, co sądzicie na ten temat!

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze