Ten pożyczkodawca kryptowalut pozwał swój kraj na ponad 3 miliardy dolarów

Pożyczkodawca kryptowalut, firma Nexo, złożył pozew przeciwko władzom Bułgarii, w którym domaga się kwoty ponad 3 miliardów dolarów za szkody spowodowane zarzutami postawionymi firmie.

W styczniu 2023 r. bułgarska prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie rzekomych naruszeń finansowych spółki Nexo, dokonując nalotu na biura firmy i twierdząc, że była ona zaangażowana w oszustwo finansowe zakrojone na szeroką skalę. Prokuratorzy twierdzili, że firma dokonywała operacji prania pieniędzy, miała też na koncie przestępstwa podatkowe, nielegalne operacje bankowe i oszustwa komputerowe. Nexo odpierało te ataki twierdząc, że zarzuty są motywowane politycznie i niezwykle szkodliwe dla jej działalności. Następnie prokuratura, na której czele stał wówczas Iwan Geszew, postawiła zarzuty menadżerom firmy.

Nexo walczy z państwem

Ostatecznie w grudniu 2023 r. prokuratura miejska w Sofii wycofała wszystkie zarzuty przeciwko Nexo, twierdząc, że nie ma dowodów na jakiekolwiek nieprawidłowości ze strony firmy lub jej zarządu.

Teraz zaś przedstawiciele przedsiębiorstwa postanowili walczyć o swoje. „Nexo AG i jej spółki zależne złożyły przeciwko Republice Bułgarii pozew arbitrażowy ICSID o wartości ponad 3 miliardów dolarów z tytułu szkód i utraconych możliwości spowodowanych bezprawnymi i motywowanymi politycznie działaniami kraju przeciwko spółce i jej kadrze kierowniczej, obejmującymi nieuzasadnione i uciążliwe dochodzenia karne, które następnie zostały oddalone za brak zasług” – napisała firma w komunikacie.

Wiadomo już, że Nexo reprezentować będzie amerykańska kancelaria prawnicza Pillsbury Winthrop Shaw Pittman LLP, a pozew został złożony w Sekretariacie Międzynarodowego Centrum Rozstrzygania Sporów Inwestycyjnych Banku Światowego (ICSID) w Waszyngtonie. „Bezpośrednim skutkiem politycznie umotywowanego ataku Bułgarskiej Prokuratury Generalnej w styczniu 2023 r. było to, że marka i reputacja Nexo ucierpiały, utracone zostały lukratywne możliwości biznesowe, a inwestycje Nexo AG w Bułgarii poniosły szkodę” – podkreśliła firma.

Przedstawiciele przedsiębiorstwa zaznaczyli też, że zarzuty miały wpływ na kilka planowanych przez nią działań biznesowych, które ostatecznie nie doszły do skutku. Jednym z nich była pierwsza oferta publicznej na dużej amerykańskiej giełdzie. Jej wartość miała wynosić od 8 do 12 miliardów dolarów.
Jak działa pożyczkodawca kryptowalut?

Zobacz też: Mimo surowego zakazu kupują kryptowaluty na potęgę! Do czego to doprowadzi?

Bułgarski pożyczkodawca kryptowalut

Nexo to firma założona i zarządzana przez dwóch Bułgarów – Kostę Kuncheva i Antoniego Trencheva. Przedsiębiorstwo przyjmuje depozyty w kryptowalutach, od których płaci klientom odsetki. Udziela również pożyczek wykorzystujących kryptowaluty jako zabezpieczenie. Spółka działa za pośrednictwem firm zarejestrowanych w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, USA i na rynkach zagranicznych. W Bułgarii Nexo jest właścicielem NDS – firmy zatrudniającej około 600 pracowników.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx