Ten bogaty kraj nie ma zamiaru regulować krypto. „Na razie nie ma takiej potrzeby”

Na fali rosnącej popularności krypto na całym świecie, Bank Rezerwy Nowej Zelandii (RBNZ) intensyfikuje swoje działania monitorujące w obszarze krypto-aktywów i stablecoinów. Pomimo rosnącej presji ze strony różnych sektorów, RBNZ nie opowiada się jednak za bezpośrednim podejściem regulacyjnym.

RBNZ: „Regulacja nie jest potrzebna, ale czujność tak”

Dyrektor RBNZ ds. pieniądza i gotówki, Ian Woolford podkreślił, że zgadza się z twierdzeniem, że „regulacje nie jest potrzebne, ale zwiększona czujność tak”. Ta wypowiedź odnosi się do wniosków od 50 interesariuszy, które RBNZ otrzymało w odpowiedzi na wcześniejszy dokument omawiający krypto i zdecentralizowane finanse.

Do odpowiedzi na dokument zgłosiły się różne podmioty, w tym krajowe organizacje promujące kryptowaluty, takie jak BlockchainNZ, globalne firmy technologiczne, takie jak Ripple, a także krajowe banki, takie jak Westpac i Bank Nowej Zelandii.

Krypto: ryzyko, szanse i niepewność

Zgłoszenia pokazały, że sektor krypto wiąże się z „znaczącymi ryzykami i możliwościami”, a także „niepewnościami” co do jego rozwoju. To zasługuje na dodatkową uwagę. Jak zauważył Woolford, „potrzebna jest ostrożność, co dodatkowo podkreśla konieczność wzmocnionego monitoringu i danych do budowania zrozumienia”.

Wydaje się, że RBNZ czeka na to, jak inne jurysdykcje będą regulować kryptowaluty, zanim podejmie własne kroki. „Globalna harmonizacja jest kluczowa dla zapewnienia skutecznej regulacji” – powiedział Woolford. Dodał, że najlepsze praktyki mogą stać się bardziej jasne, „gdy porządki zostaną wdrażane za granicą”.

Może Cię zainteresować: Mastercard wchodzi w kryptowaluty. Planują światową ekspansję

Globalna adopcja krypto na Nowej Zelandii

Według raportu Chainalysis z 2022 roku, Nowa Zelandia została sklasyfikowana na 108. miejscu na 146 w Globalnym Indeksie Adopcji Kryptowalut. Tuż za Austrią i przed Azerbejdżanem.

Aktualne prawa Nowej Zelandii traktują kryptowaluty jako formę majątku. Cyfrowe aktywa są regulowane przez różne przepisy finansowe, przeciwdziałające praniu brudnych pieniędzy i podatkowe, które generalnie mają zastosowanie.

Woolford dodał, że ochrona konsumentów i inwestorów, a także regulacyjne bariery wejścia, mają znaczenie. Szczególnie w sytuacji, jeśli kraj chce stworzyć „niezawodny i efektywny system pieniężny i płatniczy”.

Zobacz również:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze