Ten altcoin urósł aż 42-krotnie! Paliwo się skończyło, czy ponownie odpali rakietę?
Solana osiągnęła imponujące wyniki w ekosystemach DeFi i NFT w drugim kwartale. W trzeci weszło jednak z kilkoma istotnymi problemami.
Solana i jej imponujące liczby
Według Coin98 Analytics, Solana odnotowała znaczny wzrost dochodów w drugim kwartale, generując ponad 26 milionów dolarów. To stanowi imponujący 42-krotny skok rok do roku. Całkowity wolumen handlu SOL osiągnął 292 miliardy dolarów. Prawie siedem razy więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Przy tym wykonała ponad 15,3 miliarda transakcji, a liczba aktywnych dziennych adresów wzrosła o 499% rok do roku, przekraczając 900 tysięcy.
Mało? Jest więcej danych. W sektorze DeFi wartość całkowita zablokowana (TVL) Solany wzrosła o ponad 1000% rok do roku. Dodatkowo stworzono ponad 98 milionów nowych NFT, co stanowi 54-krotny wzrost rok do roku. W Q2 2024 liczba unikalnych nabywców i sprzedawców NFT na Solanie wyniosła odpowiednio 1,4 miliona i 678 tysięcy.
Zajrzyjmy do danych prezentowanych przez Artemis. Pokazują one, że trzeci kwartał nie rozpoczął się dla Solany zbyt okazale. Liczba aktywnych dziennych adresów gwałtownie spadła w pierwszym tygodniu kwartału. To wpłynęło na spadek liczby transakcji dziennych oraz opłat i dochodów blockchaina. Mimo to, wydajność w przestrzeni DeFi pozostaje obiecująca, ponieważ jej TVL nadal rośnie.
Cena Solany w fazie przejściowej
Jeśli chodzi o cenę SOL, to w ostatnim tygodniu spadła z poziomu blisko $153 i jak do tej pory się na niego nie wspięła. W momencie pisania tego tekstu cena oscylowała w granicach $133. Z kapitalizacją rynkową przekraczającą 60 miliardów dolarów, SOL wciąż jest piątą co do wielkości kryptowalutą.
Jakie są predykcje krótkoterminowe? Indykator techniczny MACD wykazuje lekką przewagę byków. Indykator Chaikin Money Flow (CMF) zarejestrował wzrost, sugerując, że szanse na dalszy wzrost ceny są wysokie. Niemniej jednak, indeks siły względnej (RSI) wykazuje tendencję spadkową.
Solana to jedna z najszybciej rozwijających się kryptowalut, która zdobywa coraz większą popularność. Jej nazwa pochodzi od małej nadmorskiej miejscowości Solana Beach w Kalifornii, gdzie założyciel projektu, Anatoly Yakovenko, mieszkał przez pewien czas.
Projekt został uruchomiony w marcu 2020 roku przez Solana Labs, a jego celem było stworzenie skalowalnej i szybkiej platformy blockchain, która mogłaby obsługiwać tysiące transakcji na sekundę.