Takie rzeczy tylko w Salwadorze. Kraj wydobył 474 BTC za pomocą geotermalnej energii wulkanicznej

Administracja prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele, który na początku tego roku został ponownie wybrany na drugą kadencję, zainstalowała 300 procesorów w celu „wydobywania Bitcoinów z wulkanu”.

Ze 102 megawatów wyprodukowanych przez państwową elektrownię w Salwadorze aż 1,5 MW jest obecnie przeznaczone do wydobywania kryptowalut.

BTC „prawie” z wulkanu

Jak powszechnie wiadomo, proces wydobywania kryptowalut wymaga dużych ilości energii do obliczeń i chłodzenia centrów przetwarzania danych, które wykonują skomplikowane równania matematyczne w celu zabezpieczenia kryptowalut takich jak Bitcoin.

Przypomnijmy, że w 2021 r. Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął BTC jako prawny środek płatniczy, tuż obok dolara amerykańskiego, który został przyjęty w tym kraju dwie dekady wcześniej. Wiele podmiotów krytykowało wówczas Bukele za przyjęcie niestabilnej kryptowaluty. Jedną z nich był również Międzynarodowy Fundusz Walutowy.Jednocześnie Bank Światowy odrzucił prośbę rządu Salwadoru o pomoc we wdrażaniu bitcoina jako prawnego środka płatniczego, powołując się na obawy dotyczące przejrzystości i skutków wydobycia BTC dla środowiska.

W dniu, w którym Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym w Salwadorze, jego cena spadła z 52 000 dolarów do poniżej 43 000 dolarów. Ponadto Apple i Huawei nie oferowały na swoich platformach Chivo – portfela cyfrowego wspieranego przez rząd Salwadoru. Około 1 tys, protestujących przemaszerowało ulicami San Salvador, aby wyrazić swój sprzeciw wobec przyjęcia Bitcoina w tym kraju.

Dzień przed tym, jak Bitcoin stał się prawnym środkiem płatniczym, Bukele ogłosił, że rząd Salwadoru kupił pierwsze 200 Bitcoinów. Kupował też kolejne, ponieważ cena BTC spadała w latach 2021 i 2022. W efekcie te decyzji Salwador stracił do 56 milionów dolarów.

Imponujące wyniki

Jak wynika z danych agencji Reuters, od 2021 r. Salwador wydobył prawie 474 bitcoiny o wartości ponad 29 mln dolarów. Kraj ten korzystał z elektrowni geotermalnej zasilanej wulkanem Tecapa. Salwadorskie elektrownie geotermalne wytwarzają 102 megawatów energii elektrycznej, z czego 1,5 megawatów wykorzystuje się w procesie wydobywania Bitcoinów.

Innowacyjne wykorzystanie energii geotermalnej w Salwadorze do wydobywania Bitcoinów jest ważnym osiągnięciem w branży kryptowalut. Z racji tego, że jest to sektor krytykowany za duże zużycie energii, z pomocą przychodzą innowacyjne metody wydobycia. Przed kilkoma dniami w BitHub.pl informowaliśmy też o tym, że Salwador uruchomił własną stronę internetową zawierającą narzędzia monitorujące zasoby Bitcoinów w kraju przy użyciu danych w łańcuchu. Internetowy skarbiec Bitcoin prezentuje dane w czasie rzeczywistym. Według odczytu na dzień dzisiejszy kraj ten posiada nieco ponad 5750 BTC o wartości około 356,5 miliona dolarów.

W chwili redagowania tego artykułu cena BTC wynosi;a 64 359,10 dolarów.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom