Tajemniczy wieloryb zamienił 10 tys. PLN w 10 milionów w jedną noc grając w kryptowaluty memowe. Jak to zrobił?
Kryptowaluty memowe na sieci Solana (SOL) nie śpią. Tylko wczoraj w nocy jeden z największych wielorybów ekosystemu przekształcił skromną inwestycję o wartości ok. 2300 dolarów w oszałamiające 2,3 miliona w ciągu zaledwie ośmiu godzin. Ów niezwykły wyczyn został wyłapany przez analityków platformy gromadzącej dane z łańuchca bloków o nazwie Lookonchain.
Zostać milionerem w jedną noc inwestując w kryptowaluty
Portfel, znany ze swojej domeny na blockchainie jako sundayfunday.sol, osiągnął tak duże ROI dzięki stosunkowo skromnej lokacie kapitału w memecoina o nazwie 1DOL. Według danych on-chain, wieloryb zainwestował 13 SOL, o wartości ok. 2300 dolarów po aktualnym kursie, w nowy, tajemniczy projekt. W ciągu zaledwie ośmiu godzin wartość tej inwestycji zwielokrotniła się, osiągając na maksimach poziom ok. 2,3 mln USD, co oznacza aż tysiąckrotny zysk.
To nie pierwszy raz kiedy sundayfunday.sol osiągnął tak imponujące stopy zwrotu. Portfel ten jest również powiązany z innym dobrze znanym memecoinem na blockchainie Solana (SOL): Book of MEME (BOME), który obecnie ma wartość rynkową wynoszącą ok. 780 mln USD. Podczas przedsprzedaży BOME, sundayfunday.sol dokonał spośród wszystkich uczestników zdecydowanie największej inwestycji, wpłacając na adres kontraktu aż 421 SOL (około 72 000 dolarów amerykańskich). W zamian portfel otrzymał 1,43 biliona tokenów BOME, które w swoim szczytowym momencie były warte aż 40 mln USD.
Po wprowadzeniu BOME na wolny rynek, sundayfunday.sol sprzedał 530 miliardów tokenów BOME za 7,66 milionów. Pomimo tłustych zysków z przeprowadzonych transakcji wieloryb nadal trzyma kryptowalutę i pozostaje największym pojedynczym posiadaczem BOME: jego pozycja jest warta nadal 10,5 milionów dolarów.
Gruby może więcej, znaj swoje ograniczenia
Historia ta przypomina o bardzo ważnej lekcji dla każdych obserwujących lub inwestujących w kryptowaluty memowe: bardzo trudno tutaj o prawdziwe historie od pucybuta do milionera, a największe zyski osiągają dobrze skomunikowani ze sobą „insajderzy”. Wiedzą oni lepiej niż „ulica” co, kto i kiedy oraz dość dobrze potrafią ocenić kiedy optymalnie sprzedawać posiadane kryptowaluty.
Tajemnicą poliszynela jest fakt, że wyniki kryptowaluty 1DOL miały miejsce *właśnie dzięki narracji o uśpionym wielorybie* oraz powiązanych z nim influencerach.
Czy to znaczy, że na tak podstępnym rynku nie da się zarabiać? Niekoniecznie: ludzie którzy kupili narrację o „wielorybie BOME” i sprzedali odpowiednio wcześniej zrealizowali naprawdę pokaźne zyski.
Natomiast zapamiętać należy, że spekulując na takich projektach zarabiamy na psychologii tłumu i że naszymi konkurentami są ludzie o większej wiedzy i zasobach finansowych.
Zastrzeżenie: powyższy artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady inwestycyjnej w rozumieniu polskiego prawa.