Tajemniczy inwestor nabył token NFT za 125000 ETH

Jak grom z jasnego nieba spadła ostatnio informacja, że wolumen transakcyjny platformy OpenSea wystrzelił nagle w górę pobijając lokalne maksima. Okazuje się, że odpowiedzialna była za to sprzedaż pojedynczego tokena NFT za oszałamiającą sumę 125,000 Ethereum (ok. 200 milionów USD na moment powstawania tego tekstu – przyp. red.)

https://twitter.com/DegenerateNews/status/1627958138971516928?s=20

NFT: tajemniczy kupujący ujawnia się

Token z kolekcji NFT Mech Minds o numerze #7689 ustanowił nowy rekord w kategorii najdroższego sprzedanego NFT w kryptowalucie Ethereum: kwota transakcji wyniosła oszałamiające 125 000 ETH. Do przeprowadzenia transakcji wykorzystnao tzw. pożyczki błyskawiczne (ang. flash loans – przyp. red.) oraz fakt, że platforma OpenSea na czas wzmożonje konkurencji z serwisem Blur obniżyła do zera swoje prowizje. Wszystko więc wskazuje, że była to transkacja typu wash-trade (tworzenie sztucznego wolumenu transakcyjnego przez tych samych lub działających w zmowie kupujących i sprzedających – przyp. red.).

Jeśli wierzyć słowom osób stojących za projektem, Mech Minds jest projektem z sektora sztucznej inteligencji, a sprzedaż tokena #7689 została dokonana w celach promocyjnych. Inspiracją dla tego ruchu była sprzedaż tokena z kolekcji CryptoPunks za 500 milionów dolarów, która miała miejsce w 2021 roku. Sprzedaż ta wywołała wokół kolekcji bardzo wiele szumu, a sam rekord ustanowiony wtedy w kategorii wartości w dolarach pozostaje niepobity do dziś.

Zobacz też: Twórcy Fanadise i FancyBears NFT puścili inwestorów z torbami? Twitter oskarża

Wash-trading to niestety nic nowego

Warto zauważyć, że wykorzystywanie na rynku NFT pożyczek typu flash loans może potencjalnie prowadzić do sztucznego pompowania wolumenu transakcyjnego, który nie może być łatwo zidentyfikowany przez pozostałych uczestników rynku. Projekt Mech Minds przynajmniej był szczery co do swoich intencji i niczego nie ukrywał. Pytanie tylko jak duża częsć obrotu na platformach Blur i OpenSea ma charakter wash-trade?

20 lutego 2023 roku wolumen handlu na platformie OpenSea wzrósł aż 15-krotnie do 135 000 ETH, co było spowodowane właśnie działaniami załogi Mech Minds. Wzrost wolumenu transakcji pozwolił OS tymczasowo wyprzedzić swojego najbliższego konkurenta Blur, który w tym samym dniu zanotował wolumen transakcyjny wynoszący ok. 50 000 ETH.

Projekt Mech Minds AI wyprzedał się podczas oferty publicznej 14 lutego 2023 r. w ciągu zaledwie 25 minut. Zarówno wtedy, jak i po sprytnym zabiegu marketingowym, trafił na jakiś czas do kolekcji „Trending”, gdzie znajdują się projekty które w danym dniu cechują się dużym zainteresowaniem.

Może Cię zainteresować:

Komentarze