Szok i niedowierzanie. Sąd Najwyższy USA stanął po stronie branży krypto!

Nastąpił przełomowy moment. W dniu 23 czerwca, w efektownym stylu, Sąd Najwyższy USA oddalił możliwość prowadzenia procesów przeciwko Coinbase, kończąc tym samym długotrwałą bitwę sądową w dwóch sprawach w Kalifornii. Dlaczego to takie istotne? Jest to w pewnym stopniu decyzja bezprecedensowa. To pierwszy raz, kiedy Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych staje po stronie branży krypto.

Coinbase kontra sądy Kalifornii

Zacznijmy od początku. Co tak naprawdę stało się przyczyną tych spraw sądowych? Oskarżyciele w zbiorowych pozwach zarzucali Coinbase, że nie dostarczył odpowiedniej rekompensaty użytkownikom, którzy stracili pieniądze. Dodatkowo firma ta rzekomo zaangażowała się w reklamę ewidentnie wprowadzającą w błąd.

Coinbase, chcąc uniknąć jazdy bez trzymanki w sądach, poprosił sądy okręgowe, które nadzorowały sprawy, o ich umorzenie. Argument? Użytkownicy podpisując umowę o utworzenie konta zgodzili się na rozstrzyganie tego typu sporów za pomocą arbitrażu, a nie procesów. Brzmi logicznie, prawda? No cóż, sądy okręgowe w Kalifornii miały na ten temat inne zdanie i odrzuciły wniosek giełdy.

Tutaj zaczyna się robić ciekawie. Sprawa trafiła przed Sąd Najwyższy, który zamykając te dwie sprawy, dał zielone światło dla apelacji Coinbase. Dla nas, obserwatorów świata krypto, to jednak coś więcej. To pierwszy raz, kiedy Sąd Najwyższy stanął po stronie podmiotu z branży kryptowalut. Wszystko za sprawą sędziego Bretta Kavanaugha, który napisał opinię, popartą przez czterech innych konserwatywnych sędziów sądu w głosowaniu 5–4.

Może Cię zainteresować: Szokujący raport! Na co upadła giełda FTX wydaje setki milionów miesięcznie?!

Światełko w tunelu dla branży krypto?

Wydaje się, że to zwycięstwo dla Coinbase może wywołać efekt domina w całej branży kryptowalut. I choć nie jest jeszcze jasne, jak wpłynie ona na podobne sprawy przeciwko innym firmom krypto, jedno jest pewne: istniejące prawa mogą być bezproblemowo zastosowane do spraw dotyczących przemysłu kryptowalut.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Na razie nie ma żadnych oznak, że ta sprawa wpłynie na trwające działania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przeciwko Coinbase. Jednak bez wątpienia, to znaczące zwycięstwo i naprawdę znaczący przełom w świecie kryptowalut.

Zobacz także:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze