Szef Mining Capital Coin wyłudził 62 miliony $

Szef Mining Capital Coin oskarżony o oszustwo inwestycyjne o wartości 62 milionów dolarów.

„Luiz Capuci prowadził oszukańczy program inwestycyjny i nie wykorzystywał funduszy inwestorów do wydobywania nowej kryptowaluty, jak obiecano, ale zamiast tego przekierowywał środki do portfeli kryptowalut pod jego kontrolą” – stwierdził Departament Sprawiedliwości.

Dyrektor generalny i współzałożyciel platformy do wydobywania kryptowalut i inwestycji Mining Capital Coin (MCC) Luiz Capuci został oskarżony przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych (DOJ) za „rzekome zaaranżowanie globalnego programu oszustw inwestycyjnych o wartości 62 milionów dolarów”.

Departament Sprawiedliwości oskarża Capuci o spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z przelewami bankowymi, spisek mający na celu popełnienie oszustwa związanego z papierami wartościowymi oraz spisek mający na celu popełnienie przestępstwa polegającego na międzynarodowym praniu brudnych pieniędzy w związku z kilkoma rzekomo nieuczciwymi programami prowadzonymi za pośrednictwem MCC. Jeśli zostanie uznany za winnego, grozi mu kara pozbawienia wolności do 45 lat.

Zgodnie z aktem oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości, Capuci, wraz z innymi osobami, jest oskarżany o wprowadzanie inwestorów w błąd co do potencjału dochodowego pakietów wydobywczych MCC i natywnego tokena o nazwie Capital Coin, który był wspierany przez „największą operację wydobycia kryptowalut na świecie. ”

Mówi się, że w ramach pakietów wydobywczych Capuci reklamował „znaczące zyski i gwarantowane zwroty dzięki wykorzystaniu pieniędzy inwestorów do wydobycia nowej kryptowaluty”, ale rzekomo nie udało się zrealizować umowy:

„Jednak jak zarzucono w akcie oskarżenia, Capuci prowadził oszukańczy program inwestycyjny i nie wykorzystywał funduszy inwestorów do wydobywania nowej kryptowaluty, jak obiecano, ale zamiast tego przekierowywał środki do portfeli kryptowalut pod jego kontrolą”.

Capuci jest również oskarżany o wprowadzanie na rynek wątpliwych botów handlowych MCC „z nową technologią, której nigdy wcześniej nie widziano”, które mogą przeprowadzać „tysiące transakcji na sekundę” i generować dzienne zwroty dla inwestorów.

„Podobnie jak w przypadku pakietów wydobywczych, Capuci rzekomo obsługiwał program oszustw inwestycyjnych z botami handlowymi, który jak obiecywał, miał wykorzystywać boty handlowe MCC do generowania dochodu dla inwestorów, ale zamiast tego kierował fundusze dla siebie i partnerów w oszustwie” – czytamy w akcie oskarżenia Departamentu Sprawiedliwości.

Ponadto dyrektor generalny i współzałożyciel MCC rzekomo rekrutował promotorów i partnerów MCC w ramach wielopoziomowego programu marketingowego. Mówi się, że w zamian za zwabienie inwestorów do ekosystemu MCC Capuci obiecał wszystko, od „zegarków Apple i iPadów po luksusowe pojazdy, takie jak Lamborghini, Porsche”, a nawet własne Ferrari.

„Capuci dodatkowo ukrył lokalizację i kontrolę wpływów z oszustw uzyskanych od inwestorów poprzez pranie funduszy na arenie międzynarodowej za pośrednictwem różnych zagranicznych giełd kryptowalut”.

Akt oskarżenia został również ogłoszony w tym samym dniu, w którym amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przedstawiła zarzuty oszustwa przeciwko MCC, współzałożycielowi Emersonowi Piresowi, Capuci i dwóm podmiotom kontrolowanym przez Capuci w CPTLCoin Corp. i Bitchain Exchanges.

Zgodnie ze skargą SEC „MCC, Capuci i Pires sprzedały pakiety wydobywcze 65 535 inwestorom na całym świecie i obiecały dzienny zwrot w wysokości 1 procenta, wypłacany co tydzień” w ciągu roku.

SEC twierdziła, że ​​inwestorom początkowo obiecano zwroty w Bitcoin (BTC). Zostało to jednak później zmienione na Capital Coin MCC, które można było wymienić tylko na „stworzonej i zarządzanej przez Capuci fałszywej platformie handlu kryptowalutami” zwanej Bitchain.

Jednak gdy nadszedł czas, aby użytkownicy wycofali swoje środki, mogli jedynie kupić kolejny pakiet wydobywczy lub stracić swoje środki.

SEC twierdzi, że Pires i Capuci „zarobili co najmniej 8,1 miliona dolarów ze sprzedaży pakietów wydobywczych i 3,2 miliona dolarów opłat inicjacyjnych”.

„Jak twierdzi akt oskarżenia, Capuci i Pires wykorzystali każdą okazję, aby wydobyć więcej pieniędzy od niczego niepodejrzewających inwestorów na fałszywych obietnicach nieprawdopodobnych zwrotów i wykorzystali fundusze inwestorów zebrane z tego oszukańczego programu do sfinansowania wystawnego stylu życia, w tym zakupu Lamborghini, jachtów i nieruchomości. — powiedziała A. Kristina Littman, szefowa Crypto Assets and Cyber ​​Unit wydziału SEC ds. egzekwowania prawa.

SEC stwierdziła również, że Sąd Rejonowy dla Południowego Dystryktu Florydy zastosował w zeszłym miesiącu tymczasowy areszt wobec oskarżonych oraz nakaz zamrożenia ich aktywów.

Przestępstwa na rynku kryptowalutowym nie są niczym nowym i dobrze się dzieje kiedy ścigane są one z całą mocą. Ważne jest także aby postępowania kończyły się ukaraniem winnych oszustwa. Jednak z samych inwestorów nikt nie zdejmie obowiązku wykonania pracy domowej w zakresie minimalnej edukacji w prewencji dotyczącej bezpiecznego poruszania się w świecie krypto.

Może Cie zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx