Syndyk słynnej giełdy QuadrigaCX zaczyna rozliczać się z wierzycielami

Syndyk słynnej giełdy QuadrigaCX zaczyna rozliczać się z wierzycielami

Z pewnością wielu pamięta słynną giełdę QuadrigaCX i jej znikającego szefa upamiętnionego nawet przez Netflix w filmie „Trust No One: The Hunt for the Crypto King”.

Dokument opowiada o ​​tajemniczego śmierci założyciela QuadrigaCX, Geralda Cottena. W czasie wycieczki do Indii zmarł on na ostrą niewydolność jelit – chorobę Leśniowskiego-Crohna. Problem polega na tym, że był jedynym właścicielem kluczy prywatnych do portfeli giełdy QuadrigaCX. Po jego zgonie użytkownicy giełdy stracili więc swoje środki. Do tego okazało się, że firma miała spore problemy finansowe, które wynikały z chaotycznej polityki Cottena.

Wokół śmierci właściciela QuadrigaCX szybko narosło wiele teorii spiskowych. Sporo osób jest zdania, że tak naprawdę sfingował on swój zgon. Emocje te wróciły wraz z premierą “Trust No One…”.

To był rok 2019 a teraz kończy się jakiś etap tej dramatycznej historii. Wierzyciele zbankrutowanej kanadyjskiej giełdy kryptowalut QuadrigaCX mają otrzymać 13% wszystkich roszczeń w ramach „tymczasowej dywidendy”.

Wierzyciele QuadrigaCX w końcu doczekali się zwrotów

Byli klienci upadłej giełdy otrzymają ekwiwalent pieniężny wartości utraconych aktywów kryptograficznych od 15 kwietnia 2019 roku.

Zgodnie z zawiadomieniem skierowanym do wierzycieli z dnia 12 maja przez syndyka masy upadłościowej QuadrigaCX Ernst & Young (EY), każdy „wierzyciel posiadający udowodnione roszczenie otrzyma 13,094156% udowodnionego roszczenia pomniejszonego o kwotę opłaty należnej na rzecz Urzędu Nadzoru Upadłościowego zgodnie z BIA.”

„Zaliczka na poczet dywidendy przewiduje dystrybucję około 87,0% środków aktualnie posiadanych przez powiernika. Pozostałe środki zostaną zatrzymane jako rezerwa na przyszłe wypłaty związane z zarządzaniem upadłością. Ostateczna dystrybucja zostanie dokonana w późniejszym terminie” – dodał EY.

Tylko 15 wierzycielom QuadrigaCX jest winna ponad 1 milion dolarów. A do Canada Revenue Agency była winna 11,7 miliona dolarów kanadyjskich z tytułu zaległych podatków od 2016 do 2018 roku.

Byli użytkownicy giełdy posiadali głównie aktywa kryptograficzne w momencie upadku firmy w 2019 roku. Ich deklarowane zasoby zostały zamienione na wartość pieniężną aktywów na dzień 15 kwietnia tego roku.

Przeczytaj także: Islamic Coin – islamska kryptowaluta już w maju

Za 1 Bitcoina zwrot 6739 USD

Posiadacz w tamtym czasie 1 Bitcoina, odzyska 6739 dolarów kanadyjskich (4933 USD), z czego 13% będzie stanowić tymczasową wypłatę. Reszta będzie wypłacona w późniejszym terminie.

Nie określono, kiedy zostaną wypłacone zaliczki na poczet zwrotu. Jednak Miller Thomson, kancelaria reprezentująca wierzycieli, zasugerowała 8 maja, że stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni.

QuadrigaCX była jedną z największych giełd kryptowalut w Kanadzie, zanim zbankrutowała na początku 2019 roku. Wkrótce potem jej współzałożyciel i dyrektor generalny, Gerald Cotten, zmarł w Indiach. A największym problemem był fakt, że zabrał do grobu prywatne klucze do systemów przechowywania offline QuadrigaCX.

Z zawiadomienia wynika, że 17 648 wierzycieli zgłosiło roszczenia o wartości 305,6 mln dolarów. kanadyjskich (223 mln USD).

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze