Stracił 132 miliony dolarów na Ethereum. Jego historia jest ostrzeżeniem

Licząc od 10 stycznia br. kryptomilioner James Fickel poniósł straty przekraczające 43 miliony dolarów. Po zakupie Ethereum jego dług na zdecentralizowanej platformie pożyczkowej Aave wzrósł do 132 milionów dolarów.

Obserwatorom branży kryptowalut postaci Fickela specjalnie przedstawiać nie trzeba – jest on znany ze swoich wczesnych inwestycji w Ethereum i strategii handlowych wysokiego ryzyka. Obecnie biznesmen jest jednym z najbogatszych inwestorów kryptowalutowych na świecie, obecnie posiadającym Ethereum o wartości ponad 4,8 miliona dolarów.

Niepotrzebny zakup Ethereum

W styczniu br. Fickel spodziewał się wzrostu ceny Ethereum w stosunku do Bitcoina. Z danych opublikowanych przez serwis Lookonchain wynika, że to właśnie wtedy po raz pierwszy pożyczył on 172 miliony dolarów w Wrapped Bitcoin (WBTC) i wymienił je na 56 445 ETH po kursie 0,05424. Od 7 sierpnia wydał zaś 12 mln USDC na zakup 211 WBTC i wymienił 16 000 ETH na 671 WBTC (39,9 mln USD) po kursie 0,042 USD, aby spłacić dług na zdecentralizowanej platformie pożyczkowej Aave.

Dodajmy, że od początku 2024 r. Ethereum osiągnęło gorsze wyniki niż Bitcoin. Cena ETH w stosunku do BTC spadła o ponad 24 proc. od początku roku i ponad 9 proc. w ciągu ostatniego miesiąca.

Z danych opublikowanych przez Debank wynika, że w dniu 14 września br. zadłużenie Fickela na Aave osiągnęło wartość ponad 132 milionów dolarów. Błąd biznesmena polegał na tym, że pożyczając BTH na zakup ETH, skutecznie zajął krótką pozycję na Bitcoinie. Jednak gdy cena Ethereum spadła w stosunku do Bitcoina, strategia ta spowodowała u niego duże straty.

Stan posiadania Jamesa Fickela (źródło: LookOnChain)

Chociaż przypadek Fickela może być ekstremalny, służy on jako przypomnienie o ryzyku związanym z kryptowalutami, szczególnie w przypadku pożyczonych aktywów. Duzi i mali inwestorzy powinni zachować ostrożność i starannie zarządzać swoją ekspozycją na zmienność rynku.

Pomimo znacznych strat, Fickel nadal posiada znaczne aktywa kryptograficzne. W ostatnich zgłoszonych transakcjach posiadał 2196 WBTC o wartości około 132 milionów dolarów. Jednak znaczna część tego jest nadal związana z długiem i będzie musiał wykonać dalsze transakcje, aby uregulować zaległe pożyczki z AAVE.

Co z ETF-ami?

Tymczasem eterowe fundusze ETF nadal wyświetlają się na czerwono. ETHE Grayscale ma odpływy przekraczające 2,7 mld USD. Dodajmy, że ciągłe odpływy z amerykańskich funduszy ETF Ether przyczyniają się do powolnej akcji cenowej Ethereum.

Odkąd zadebiutowały w obrocie 23 lipca, fundusze ETF ETH odnotowały skumulowane ujemne odpływy netto o wartości 581 mln USD. Z danych opublikowanych przez Farside Investors wynika, że ETF Grayscale odpowiadał za większość z nich, czyli ponad 2,7 miliarda dolarów odpływów netto.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.