Stablecoiny na prowadzeniu – 1/3 kryptowalutowych transakcji w 2024

Rynek kryptowalut zaliczył w roku 2024 kilka ważnych kamieni milowych. Cyfrowe aktywa coraz odważniej zapuszczają się w rejony mainstream, między innymi za sprawą ETF-ów na Bitcoinie i Ethereum. Dodatkowo coraz bardziej pozytywny klimat wokół kryptowalut i zmiany w krajobrazie politycznym stwarzają dobre środowisko dla dalszej ekspansji.

Nic dziwnego zatem, że ostatni kwartał ubiegłego roku upłynął pod byczym znakiem. Jednak w ferworze optymistycznych prognoz łatwo jest przeoczyć użytkowy wymiar cyfrowych aktywów. Odnotowano bowiem również wzrost w sektorze płatności kryptowalutowych. Z raportu opublikowanego przez firmę CoinGate 14 stycznia bieżącego roku wynika, że większość zysków w tym segmencie zgarnęły stabelcoiny — w kategorii popularnych metod płatności wyprzedziły nawet Bitcoina. Na pierwszym miejscu uplasował się Tether (USDT).

Poza tym w raporcie wykazano również, że BTC został zdeTronizowany (tak, ta wielka litera to nie przypadek) w kategorii najbardziej popularnego blockchaina, a koronę odebrał mu Tron (TRX). W 2024 roku mieliśmy również do czynienia z rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniami warstwy 2, jak na przykład Lightning Network. Tymczasem ETH najwyraźniej ustępuje pola rywalom, podczas gdy Solana święci triumfy.

Wnioski z raportu opierają się na ewidencji 1 677 288 transakcji przetworzonych za pośrednictwem litewskiej firmy, która skompilowała dane. Poniżej przyjrzymy się bliżej, co z tego wynika i jakie można wysnuć prognozy na przyszłość.

W sektorze płatności dominuje USDT — ale inne aktywa depczą mu po piętach

Całkowity wolumen transakcji w roku 2024 wzrósł o 29,6%. Najważniejszą zmianą było objęcie przez Tether prowadzenia w tym wyścigu. Kryptowaluta wyprzedziła Bitcoina wśród aktywów najchętniej wykorzystywanych do płatności. 

Płatności w USDT stanowiły 34,6% wszystkich, natomiast BTC był preferowaną walutą w 22,8% transakcji.

Popularity of cryptocurrency assets by volume. Source: CoinGate

Popularność kryptowalut wg wolumenu. Źródło: CoinGate

No dobrze, to byl Tether, ale są jeszcze inne stablecoiny, które również zacięcie walczyły o kawałek tego tortu. I wywalczyły go łącznie aż 35,5%.

Jeśli spojrzymy tylko na stablecoiny, od razu rzuci nam się w oczy dominacja USDT: ta kryptowaluta odpowiada za 97,2% transakcji, a za nią plasuje się USD Coin (USDC) z wynikiem 2,5%. Uderza zatem odległość do lidera. Na trzecim miejscu znalazł się Dai (DAI), który posłużył do 0,3% transakcji.

Jednak największy wzrost w zeszłym roku odnotował właśnie USDC — od początku roku 2024 jego użycie wzrosło o 86,9%, za co odpowiada przede wszystkim integracja z siecią Solana w maju zeszłego roku. 

Choć to zdecydowanie imponujące, warto uczciwie dodać, że ogólna trajektoria stablecoinów przedstawia się pozytywnie — wykorzystanie tych aktywów do transakcji płatniczych wzrosło ponad dwukrotnie od roku 2022, kiedy to stablecoiny wybierano zaledwie do 16% transakcji.

Chart depicting the growth of stablecoin transactions over the years. Source: Finbold

Tabela ilustrująca wzrost wykorzystania stablecoinów w transakcjach na przestrzeni lat. Źródło: CoinGate

BTC i ETH tracą, a TRON i LN zyskują na popularności

W przeciwieństwie do trajektorii wzrostowej stablecoinów, dwie największe kryptowaluty, czyli Bitcoin i Ethereum, stają się coraz mniej popularne jako metody płatności. W roku 2023 Bitcoin odpowiadał za 35,6% płatności — w roku 2024 zaliczył widoczny spadek do 22,8%.

Zmieniają się również preferencje w zakresie blockchainów. W zeszłym roku całkowity wolumen płatności na blockchainie Ethereum spadła o 1,7%, a z kolei Solana zaliczyła spektakularny wzrost wolumenu zleceń płatniczych o 56,4% tylko w okresie od października do listopada. Dzięki temu wyskoczyła na szóste miejsce najchętniej wybieranych blockchainów.

Największe korzyści jednak odniósł TRON, wyprzedzając Bitcoina i zgarniając 31,5% wszystkich transakcji. W tym samym czasie Litecoin (LTC) odnotował wzrost z 9,5% do 13,1% obsłużonych płatności.Changes in blockchain popularity from 2022 to 2024. Source: CoinGate

Zmiany popularności blockchainów w okresie od 2022 do 2024 roku. Źródło: CoinGate

Na koniec wypada też wspomnieć o rozwiązaniach warstwy 2, które odnotowały znaczący wzrost w roku 2024. Wykorzystanie Lightning Network (LN) wzrosło o 39,1%; w tej chwili LN obsługuje 15,4% wszystkich płatności w Bitcoinie. Jeszcze bardziej imponujące wyniki ma Polygon, który odnotował wzrost transakcji o 135%, podczas gdy wykorzystanie Arbitrum (ARB) poszło w górę o 565%, z uwagi na rosnącą popularność płatności w ETH i USDT.

Stabilnie w sektorze stablecoinów

Stablecoiny umocniły swoją pozycję jako istotna część szerszego ekosystemu kryptowalutowego. Zmiany preferencji w zakresie wybieranych blockchainów dowodzą, że jest to dynamiczna przestrzeń, w której priorytetami są: skalowalność, wydajność, prędkość przetwarzania i niskie koszty transakcji. Bitcoin już dość długo grzał się w blasku własnej sławy, ale jemu też dobrze zrobi zdrowa rywalizacja z innymi cyfrowymi aktywami. Nawet jeśli do tej pory nie miał konkurencji, stablecoiny zmuszą go do podjęcia rękawicy w tym pojedynku. 

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.