Stablecoiny na celowniku organów – NYDFS analizuje Binance USD i Pax Dollar

Nowojorski Departament Usług Finansowych, czyli NYDFS (ang. New York Department of Financial Services) zamierza zwiększyć pracę na rzecz ochrony konsumentów. Jak donosi portal Bloomberg departament obecnie prowadzi sprawę w stosunku do Paxos Trust Company, to nowojorska firma odpowiedzialna za emisję stabelcoinów. Odpowiada m.in. za Paxos Dollar oraz Binance USD.

Osoba zaznajomiona ze sprawą poprosiła o zachowanie anonimowości. Natomiast Paxos nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Od głosu wstrzymuje się także rzecznik departamentu, który powiedział, że nie może komentować dochodzeń, które są w toku. Jak podaje portal Bloomberg, rzecznik pozostawił tylko ogólny komentarz:

Departament jest w ciągłym kontakcie z podmiotami regulowanymi, aby zrozumieć słabe punkty i zagrożenia dla konsumentów i samych instytucji, wynikające ze zmienności rynku kryptograficznego, której doświadczamy

Niestety brakuje tu konkretów i ciężko ocenić. Warto przypomnieć, że to nie pierwsze dochodzenie NYDFS w sprawie StableCoinów w tym roku. W styczniu departament osiągnął porozumienie w wysokości 100 milionów dolarów z amerykańską jednostką Coinbase. Firma miała umożliwiać klientom otwieranie kont bez odpowiedniej kontroli przyszłości. 

Z kolei warto przypomnieć, że Paxos Trust Company informuje swoich klientów, że rezerwy na oba emitowane stablecoiny są w całości utrzymane w gotówce oraz amerykańskich obligacjach skarbowych. Jak możemy przeczytać na ich stronie:

​​Stablecoiny Paxos (USDP i BUSD) są wspierane w stosunku 1:1 przez dolara amerykańskiego, a rezerwy są utrzymywane w amerykańskich bonach skarbowych i bankach ubezpieczonych przez FDIC

Bloomberg powołując sie na CoinGecko zwraca uwagę, że BUSD (Binance USD) jest obecnie trzecim co do wielkości stablecoinem na świecie. Ustępuje miejsca jedynie Tether i USD Coin. Z kolei drugi StableCoin Pax Dollar ma wartość 859 milionów dolarów, co plasuje go na szóstej pozycji.

Warto przypomnieć, że po upadku ekosystemu Terra LUNA NYDFS opublikował raport, w którym znalazły się wytyczne dla stablecoinów. Ich celem ma być zapewnienie odpowiedniego zabezpieczenia swoich aktyw.

Komentarze