Stablecoin USDC traci wartość 1 USD ! Circle ma miliardy dolarów w upadłym banku SVB

Drugi najwiekszy stablecoin USDC notuje dziś potężny spadek wartości w dolarze i notowany jest w okolicach 0,93 USD. Spółka Circle stojąca za jego emisją przekazała, że posiada 3,3 mld USD (ok. 25% rezerw w gotówce) zdeponowanych środków w banku Sillicon Valley Bank Financial (SVB Financial), który został zamknięty wczoraj, decyzją FDIC. Regulatorzy w ten weekend badają jego księgi i bilans. Binance tymczasowo zawiesił konwersję USDC na BUSD ze względu na obecne, skrajne warunki rynkowe, wskazał na okoliczności związane z wysokimi napływami i rosnącym obciążeniem w celu wsparcia konwersji stablecoinów.

Circle wstrzymało konwersję USDC do USD w weekend, gdy banki są zamknięte i poinformowało, że planuje w poniedziałek kontynuować działalność gdy okaże się co stanie się z deponentami SVB Banku. Upadek SVB był największym upadkiem amerykańskiego banku od 2008 roku. Był to 16 największy bank w USA, specjalizujący się w obsłudze długu rynku technologicznego oraz inwestujących na nim funduszy venture capital i private equity. Teraz rynek kryptowalut przeżywa potężny stres związany z potencjalnym upadkiem stablecoina Circle, który jeszcze niedawno był przez wielu uważanych za faworyzowanego przez Wall Street rywala Tethera (USDT).

Źródło: CoinMarketCap

Bitcoin nie odnotowuje obecnie znaczących spadków i utrzymuje się powyżej 20 000 USD. Istnieje szansa, ze to właśnie do BTC będzie napływał kapitał inwestorów 'uciekających’ ze stablecoinów. Pełna lista banków w których Circle ma swoje stablecoiny to Bank of New York Mellon, Citizens Trut Bank, Customers Bank, Flagstar Bank oraz… Signature Bank (prawdopodobieństwo upadku), Silvergate Bank (upadł) oraz Sillicon Valley Bank (upadł).

https://twitter.com/DMusanni/status/1634441851997417473

Łącznie emisja USDC wyniosła 43.4 mld USDC z czego 6,2 mld USD (14%) stanowił dolar w płynnej gotówce (spora część zajęta w SVB i być może również upadłym Silvergate, wciąż niejasna jest sytuacja w Signature Bank) i 37.2 mld w bonach skarbowych. Z powyższej analizy wynikałoby, że USDC może być obecnie zabezpieczony dolarem w około 86%.

Może Cię zainteresuje:

Komentarze