Stablecoin TerraUSD (UST) padł przez skoordynowany atak? „Zrobimy z Luną i UST to co Soros z funtem”

Terraform Labs, firma stojąca za stablecoinem TerraUSD (UST), złożyła wniosek w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Florydy, oskarżając grupę inwestycyjną Citadel Securities o planowe i celowe działanie ukierunkowane na depegging i ostateczne ubicie kryptowaluty w maju 2022 roku. Wniosek ma na celu zmuszenie Citadel Securities do ujawnienia dokumentów związanych z jej działalnością tradingowej we wspomnianym okresie.

Citadel jak Soros? Tak twierdzą ludzie z TerraForm Labs

Algorytmiczny stablecoin TerraUSD, obecnie przemianowany na TerraUSD Classic (USTC), stracił powiązanie z dolarem amerykańskim („peg”) w maju 2022 r., powodując gwałtowny spadek jego wartości z 1 USD do 0,02 USD oraz pociągając za sobą cały ekosystem Terra skupiony wokół kryptowaluty $LUNA. Podczas gdy Terraform Labs początkowo przypisywał deprecjację niestabilności algorytmicznej, firma twierdzi obecnie, że prominentni uczestnicy rynku zaangażowali się w skoordynowaną krótką sprzedaż stablecoina, celowo powodując jego deprecjację wkręcając go w spiralę bez wyjścia.

fot. Kaiko

Wniosek TL miało przedstawić dowody, powołując się na „publicznie dostępne dowody”, które sugerują, że dyrektor generalny firmy Citadel, Ken Griffin, mógł mieć zamiar ukatrupienia stablecoina podczas burzliwego okresu depeggingu. Materiał dowodowy obejmuje w szczególności zrzuty ekranu z czatu na platformie Discord, gdzie pseudonimowy trader twierdzi, że rozmawiał z Griffinem. Podczas ww. rozmowy miało dojść do ujawnienia planów, jakoby ten ostatni chciał „zrobić z Luną UST to co Soros z brytyjskim funtem”. Przypomnijmy: George Soros, kontrowersyjny miliarder i filantrop, zasłynął m.in. z zarzutów o liczne skoordynowane ataki na aktywa finansowe, m.in. na brytyjskiego funta i upokorzenie Banku Anglii.

Citadel Securities, jedna z wiodącym na rynku krypto instytucji finansowych, konsekwentnie zaprzeczała jakiemukolwiek zaangażowaniu w handel stablecoinem UST w omawianym okresie. Zarzuty te wywołały burzliwą walkę na słowa między obiema stronami.

Kurs UST, źródło: CMC

Zobacz też: Tom Hanks sprzeda Ci ubezpieczenie. Plaga technologii deepfake rozlewa się i nikt nie wie jak ją zatrzymać

Najlepszą obroną jest atak

Stawka jest wysoka dla Terraform Labs, ponieważ spółka obecnie stoi w obliczu pozwu złożonego przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w lutym br. Komisja SEC oskarża w nim firmę i jej założyciela, Do Kwona, o zorganizowanie wielomiliardowego oszustwa związanego z kryptowalutami. Terraform Labs twierdzi, że dokumenty, których żąda od Citadel Securities, są kluczowe do obrony przed zarzutami amerykańskiego regulatora rynku.

Terraform Labs twierdzi, że jej pozycja w procesie może być poważnie zagrożona, jeśli Citadel Securities skutecznie wstrzyma ujawnienie żądanych informacji. Aby wzmocnić swoje racje, firma zażądała, aby jeśli sąd na Florydzie odmówi zmuszenia Citadel do wydania dokumentów, sprawa została przeniesiona do Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Południowego Okręgu Nowego Jorku w celu podjęcia decyzji przez sędziego Jeda Rakoffa.

Wynik tej batalii prawnej może mieć daleko idące konsekwencje dla branży kryptowalut i regulacji stablecoinów. Będziemy o niej informować na bieżąco.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze