Korekta Bitcoina. Rajd kryptowalut potrwa, a traderzy i HODLerzy zignorujÄ… SEC?

Choć informacje ze strony SEC pojawiÅ‚y siÄ™ nieoczekiwanie, powodująć spadek cen kryptowalut, wielu analityków i traderów oczekiwaÅ‚o korekty technicznej po olbrzymich wzrostach w styczniu. Co prawda po Krakenie, gieÅ‚dÄ™ Coinbase może niebawem czekać podobny scenariusz i być może Gary Gensler zapuka również do jej drzwi ale… Po pierwsze – to tylko domysÅ‚y. Po drugie – gdyby Coinbase miaÅ‚o zapÅ‚acić karÄ™, być może już by jÄ… zapÅ‚aciÅ‚o? A może regulatorzy dali wspieranej przez najwiÄ™ksze instytucje z Wall Street (m.in. BlackRock) cenny czas, uderzajac jednoczeÅ›nie w jej konkurencjÄ™? Czy Amerykanie po historii z SEC nie bÄ™dÄ… chÄ™tniej korzystali z ew. usÅ‚ug stakingowych Coinbase, jeÅ›li ta pod ramiÄ™ z SEC-iem udostÄ™pni takÄ… możliwość klientom? Zostawiamy to pytanie otwarte.

Wydarzenia z zeszłego tygodnia wywołały gwałtowne spadki, ale nasuwa się istotne brzmi: czy korekta zwiastuje zmianę byczego trendu obserwowanego przez cały styczeń, czy może ostatnie ruchy SEC nie staną na dłuższą metę rynkowym tematem, który zaważy na nastrojach w nadchodzących tygodniach?

Źródło: DelphiDigital

Styczeń był świetny dla aktywów ryzyka. Szczególnie kryptowalut i spółek z nimi powiązanych.

Rollercoaster kryptowalut

WedÅ‚ug analityków z Delphi Digital, kryptowaluty w 2023 czeka bardzo wysoka zmienność. Z punktu widzenia analizy technicznej, ostatnie cofniÄ™cie ceny BTC może siÄ™ nawet skoÅ„czyć testem 20 000 USD, zwÅ‚aszcza po ponad 40% miesiÄ™cznym rajdzie w styczniu. W oparciu o dane historyczne i analizÄ™ fraktalnÄ…, analitycy Delphi Digital zasugerowali, że istnieje wciąż miejsce na dalsze wzrosty BTC, ponieważ „nie ma zbyt wiele podaży dla BTC w zakresie 24 000 – 28 000 USD”. Z kolei wczeÅ›niejsze raporty Cointelegraph podkreÅ›liÅ‚y znaczenie formacji zÅ‚otego krzyża, sytuacji w której 100 sesyjna Å›rednia przecięła od doÅ‚u 200 sesyjnÄ… na interwale dziennym.

Z drugiej strony jednak wysoka korelacja miÄ™dzy rynkami akcji a Bitcoinem i wskaźnikami makroekonomicznymi sugeruje, że tegoroczna (jak na razie) mini hossa na kryptowalutach może dobiegać koÅ„ca. Inwestorzy powinni mieć na uwadze nastroje Wall Street. Wzrost globalnej pÅ‚ynnośći pomógÅ‚ ryzykownym aktywom, a 'efekt stycznia’ po fatalnym 2022 roku daÅ‚o siÄ™ odczuć na parkietach wszystich gieÅ‚d, które napÄ™dzaÅ‚y głównie te 3 czynniki:

  • Globalny trend dezinflacyjny
  • Otwarcie chiÅ„skiej gospodarki
  • Brak kryzysu energetycznego w Europie

Ale nierozsÄ…dnym byÅ‚oby myÅ›leć, że każdy kolejny miesiÄ…c bÄ™dzie równie dobry jak styczeÅ„. Co najmniej do III kwartaÅ‚u roku na rynkach może ciążyć Fed, a w miarÄ™ zbliżania siÄ™ koÅ„cówki roku naciski na pivot (wstrzymanie cyklu lub obniżki stóp) bÄ™dÄ… tylko rosÅ‚y = przekonamy siÄ™, czy Rezerwa Federalna bÄ™dzie chciaÅ‚a siÄ™ ich sÅ‚uchać. Co wiÄ™cej, przekonamy siÄ™ również czy gospodarka amerykaÅ„ska pozostanie tak samo mocna do koÅ„ca roku, a rynek pracy – napiÄ™ty, taka sytuacja przy akompaniamencie spadku inflacji byÅ‚aby marzeniem byków ale bynajmniej nie jest przesÄ…dzona. Historycznie Fed pivotovaÅ‚ dopiero gdy gospodarka byÅ‚a w fatalnym stanie. Czy tym razem bÄ™dzie podobnie?

Źródło: Tradingview

BTC vs DXY

Ciekawym zjawiskiem, wartym Å›ledzenia jest z pewnoÅ›ciÄ… indeks dolara (DXY). Historycznie gdy dolar byÅ‚ sÅ‚aby, cena Bitcoina rosÅ‚a. Obecnie indeks cofnÄ…Å‚ siÄ™ z maksiów z wrzeÅ›nia 2022 do ok. 101 pkt. Wtorkowy niższy od oczekiwaÅ„ odczyt inflacji w USA może osÅ‚abić amerykaÅ„skÄ… walutÄ™ i wesprzeć Bitcoina, z kolei wyższy od oczekiwaÅ„ – wrÄ™cz przeciwnie. PatrzÄ…c jednak na indeks dolara w tym tygodniu, można zauważyć, że DXY odbiÅ‚ siÄ™ od najniższego poziomu z 30 stycznia na 101 i osiÄ…gnÄ…Å‚ piÄ™ciotygodniowy szczyt w pobliżu 104. DosÅ‚ownie jak w zegarku, BTC osiÄ…gnÄ…Å‚ szczyt na poziomie 24 200 USD i zaczÄ…Å‚ powoli zawracać, wraz ze wzrostem DXY. Czyżby BTC byÅ‚ globalnÄ… miarÄ… ryzyka?

Analitycy JLabs szacujÄ…, że jeÅ›li DXY JeÅ›li przebije siÄ™ i utrzyma powyżej swojej 200-dniowej MA (obecnie na poziomie ~106.45), rynki aktywów ryzyka rzeczywiÅ›cie mogÄ… stać siÄ™ ponownie niedźwiedzie i moglibyÅ›my oczekiwać, że listopadowe doÅ‚ki bÄ™dÄ… zagrożone – zarówno na Wall Street jak i na Bitcoinie. Jednakże, jeÅ›li ten back-test DXY nie powiedzie siÄ™, czy to teraz (na poziomie 50-dniowym), czy później, możemy potraktować to jako potwierdzenie, że weszliÅ›my w nowe Å›rodowisko makro. Takiego, w którym silny dolar, który terroryzowaÅ‚ rynki w 2022 roku, traci impet.

Fed utrzyma politykę dłużej niż oczekują inwestorzy?

Od miesięcy traderzy detaliczni i instytucjonalni prorokują ostateczny pivot ze strony Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych wobec wciąż agresywnej, niesprzyjającej ryzykownym aktywom polityki podnoszenia stóp procentowych i zacieśniania ilościowego (QT). Niektórzy mają nadzieję widząc kurczący się rozmiar ostatniej podwyżki stóp Fed ale J.Powell w ostatnich wystąpieniach (jak i inni członkowie Fed) wyraźnie sugerował potrzebnę kolejnych podwyżek. Według optymistycznych analityków Delphi Digital uczestnicy rynku zaczynają dostrzgeać blef ze strony Fed, mający pomóc okiełznać inflację. Ich zdaniem obecna polityka Fed jest obecnie zbyt agresywna, choć w wywiadzie z CoinDesk nie zostało wymienione skąd takie spostrzeżenia. W istocie Fed ma powody by utrzymywać politykę monetarną na restrykcyjnym poziomie (choć dane z Bloomberg pokazują, że stres finansowy wywołany podwyżkami stóp w tym cyklu jest mniej więcej na poziomach z cyklu podwyżek z 2018 roku, zatem nadal niewielki), szczególnie z uwagi na silny rynek pracy i strach przed powrotem presji cenowej.

Oto jak widzÄ… 2023 analitycy Delphi Digital

„Potrzeba zwiÄ™kszenia pÅ‚ynnoÅ›ci stanie siÄ™ bardziej palÄ…ca wraz z upÅ‚ywem roku. SÅ‚abość rynku pracy w USA stanie siÄ™ coraz bardziej widoczna, co da Fedowi przykrywkÄ™ do zmiany w kierunku bardziej akomodacyjnej polityki (pivot). Spadek globalnej pÅ‚ynnoÅ›ci, o którym wspominaliÅ›my pod koniec ubiegÅ‚ego roku, zacznie siÄ™ odwracać w odpowiedzi na sÅ‚absze perspektywy wzrostu i obawy o rosnÄ…cÄ… kruchość na rynkach dÅ‚ugu paÅ„stwowego, dziaÅ‚ajÄ…c jako wsparcie dla aktywów ryzykownych w 2H 2023. WpÅ‚yw zmian w globalnej pÅ‚ynnoÅ›ci na rynki finansowe ma tendencjÄ™ do opóźniania siÄ™ w dowolnym miejscu o 6-18 miesiÄ™cy, co ustawia bardziej optymistycznÄ… perspektywÄ™ na lata 2024-2025.”

Kto ma wpływ na rynek?

Warto pamiÄ™tać, że na rynek de facto wpÅ‚yw majÄ… wyÅ‚Ä…cznie osoby bÄ™dÄ…ce na rynku tj. w tym przypadku posiadacze Bitcoina oraz innych kryptowalut. Liczba BTC w posiadaniu adresów LTH i HODLerów roÅ›nie, zatem możemy spekulować, że coraz bardziej dominujÄ… na nim osoby widzÄ…ce dÅ‚ugoterminowy potencjaÅ‚ głównej kryptowaluty. Wielu z nich informacje o SEC czy Å›ledztwie ws. Paxos nie przerażajÄ…. Bitcoin na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat 'umieraÅ‚’ setki razy – w mediach. Inwestorzy zawsze odnajdowali siÅ‚Ä™ by pchnąć cenÄ™ najwiÄ™kszej z kryptowalut wyżej, podejmujÄ…c asymetryczne ryzyko… A może ograniczajÄ…c je wÅ‚aÅ›nie w ten sposób? Nie jest oczywiÅ›cie pewne czy to już definitywny koniec spadków, ponieważ gospodarka USA może wejść w recesjÄ™, a Wall Street ucierpieć na niższych przychodach firm i jastrzÄ™biej polityce Fed. Ale należy wziąć pod uwagÄ™, że inwestorzy kupujÄ…cy BTC od listopada to prawdopodobnie grupa charakteryzujÄ…ca siÄ™ wysokim poziomem przekonania ponieważ dokonywali zakupów gdy nad branżą roztaczaÅ‚y siÄ™ czarne chmury, a niewielu prognozowaÅ‚o wzrosty od poczÄ…tku nowego roku. Czy HODLerzy wytrzymajÄ… podażowÄ… presjÄ™?

NiepÅ‚ynna podaż BTC osiÄ…gnęła poziomy niewidziane od 2014 roku. W skrócie – ponad 3/4 BTC znajduje siÄ™ poza obrotem gieÅ‚dowym, co wskazuje na niechęć do krótkoterminowego handlu i potencjalnie dominujÄ…ce przekonanie o dÅ‚ugoterminowym potencjale najwiÄ™kszej z kryptowalut. ŹródÅ‚o: TheRationalRoot, Twitter

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze