Spłukany twórca Tornado Cash błaga społeczność o wsparcie

Alexey Pertsev, twórca popularnego miksera kryptowalut Tornado Cash, który usłyszał wyrok 5 lat więzienia za pranie pieniędzy i nielicencjonowaną działalność, prosi społeczność kryptowalutową o wsparcie finansowe w batalii prawnej. Pertsev zwrócił się do swoich obserwatorów za pośrednictwem portalu X. W dwuminutowym nagraniu prosi o przelewanie środków na specjalny fundusz JusticeDAO. Wcześniej środki w formie ETH na to konto miał przekazać m.in. Vitalik Buterin. Społeczność jest jednak podzielna. Jedni bronią programisty i twierdzą, że stał się ofiarą. Inni uważają go za winnego.

Twórca Tornado Cash prosi o wsparcie finansowe w batalii prawnej

Alexey Pertsev i Roman Strom, jako założyciele Tornado Cash, trafili pod lupę amerykańskich służb dwa lata temu. Śledczy uznali, że stworzone przez nich oprogramowanie umożliwia oszustom pranie pieniędzy oraz unikanie sankcji. W sierpniu 2022 roku Pertsev został aresztowany na terenie Holandii. Tam sąd skazał go na 5 lat więzienia. Programista podjął jednak walkę, by uniknąć tego wyroku. Jest to jednak kosztowna batalia. Mimo dużego wsparcia społeczności środki na walkę się wyczerpały.

Źródło: https://x.com/alex_pertsev/status/1822184616620339397

Pertsev i Storm, jako twórcy miksera kryptowalut Tornado Cash, zostali oskarżeni o pranie pieniędzy, naruszenie sankcji i prowadzenie nielicencjonowanej firmy zajmującej się przesyłaniem pieniędzy. Spora część społeczności uznała to za atak na wolność słowa i prywatność w sieci. Przejawem tego wsparcia było utworzenie specjalnego funduszu JusticeDAO, z którego środki wykorzystywane są do obrony prawnej programistów.

Wygląda na to, że środki na walkę prawną z funduszu się wyczerpały, a sam Pertsev apeluje w swoim najnowszym nagraniu na X, o wpłaty i wsparcie. Jak można przeczytać na stronie funduszu „Czas zająć stanowisko po stronie Aleksieja i walczyć o to, co słuszne”. Z komunikatu wynika również, że pilnie potrzebne jest od 750 000 do 1 miliona dolarów na pokrycie bieżących wydatków prawnych.

Wystarczy paliwa, by dojechać do celu?

14 maja Sąd Apelacyjny w Hertogenbosch w Holandii uznał Pertseva za winnego prania pieniędzy i skazał go na pięć lat i cztery miesiące więzienia. Według sądu Pertsev wyprał nielegalne aktywa o wartości 1,2 mld dolaraów za pośrednictwem Tornado Cash.

Od tego czasu wsparcie dla programisty płynie z różnych stron. Do 19 czerwca społeczność zebrała ponad 654 ETH. Stanowiło to wówczas równowartość około 2,3 miliona dolarów, w ramach zbiórki pieniędzy zatytułowanej „Free Alexey & Roman” na zdecentralizowanej platformie Juicebox. Dodatkowo za pośrednictwem strony JusticeDAO zebrano kolejne 70 ETH. Pod koniec maja platformy śledzące transakcje blockachin ujawniły, że 30 ETH na fundusz przesłał sam Vitalik Buterin.

Juicebox stale publikuje dostępny publicznie arkusz kalkulacyjny, który śledzi wydatki funduszu „Free Alexey & Roman”. Wynika z niego, że w okresie od grudnia 2023 r. do maja 2024 r. na opłaty prawne wydano już 1,39 mln dolarów.

Zrzutka na Alexeya Pertseva na Juicebox.
Źródło: https://juicebox.money/v2/p/713?tabid=activity

Cała sprawa dzieli jednak społeczność kryptowalutową. Część ludzi popiera argumentację Pertseva. Wskazują, że programista nie powinien ponosić odpowiedzialności za działania osób, które wykorzystują protokół Tornado Cash do nielegalnych celów. Inni popierają sąd, który odrzucił tę argumentację i stwierdził, że Pertsev mógł wdrożyć dodatkowe środki zapobiegające nadużyciom protokołu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.