Spadek BTC do 5000 USD i rajd do 100 000 USD w 2024? Dominacja Bitcoina i rzeź altcoinów

Analitycy banku Standard Chartered uważają, że do końca przyszłego roku cena Bitcoina wzrośnie. O przeszło 400%, do psychologicznego poziomu 100 000 USD. Według banku to właśnie upadek SVB i innych regionalnych banków średnicj wzmocnił argumenty za kryptowalutami. Analitycy Standard Chartered wskazali, że BTC jest zdecentralizowanym, rzadkim aktywem cyfrowym, które pozbawione jest ryzyka spadku zaufania. Analiza pokazuje też, że zdaniem specjalistów ds. rynku finansowego kryptowaluta zima wreszcie się zakończyła. To powinno otworzyć Bitcoinowi drogę do 100 000
USD. Jednocześnie bank wskazał, że przed rajdem kryptowaluta może spaść nawet do 5000 USD. Zamieścili taką prognozę na liście niespodzianek rynkowych w 2023 roku.

Powrót do korzeni i dominacja

Bardzo istotny jest fragment, gdzie nota badawcza stwierdza, że stred sektora bankowego jest 'wysoce sprzyjający’ dla BTC. Co więcej, Standard Chartered uważa, że kryzys regionalny w USA sprawił, że założenie Bitcoina jako zdecentralizowanego aktywa z przewidywalną 'polityką monetarną’ wzrosło. Bank przewiduje także wzrost dominacji BTC z obecnych ok. 45% do nawet 50-60%: „Biorąc pod uwagę te wszystkie zalety, uważamy, że udział BTC w całkowitym kapitale rynkowym aktywów cyfrowych może przesunąć się do zakresu 50-60% w ciągu najbliższych kilku miesięcy”. Analiza pokazuje BTC jako 'safe haven’ zdecentralizowanych finansów. W ostatnim czasie spadło takżę zaufanie do stablecoinów. Wsparły je kontrowersje wokół Circle (USDC), który na chwilę stracił peg, problemy regulacyjne BinanceUSD (BUSD). Oraz wieczna niepewność związana z Tetherem (USDT). Co jeszcze pomoże? W ocenie Standard Chartered stabilizacja sentymentów do ryzyka. Oraz łagodzenie polityko monetarnej Fed.

Perspektywy Bitcoina

Bycz prognoza Standard Chartered bynajmniej nie jest jedyną, która zakłada rajd BTC. W zeszłym miesiącu, na konferencji blockchain w Paryżu, wiele osób z branży crypto używało 'szklanej kuli’. Giełda Gemini szacowała m.in., że BTC osiągnie nowy rekord wszechczasów w 2023 roku. W ramach wywiadu dla CNBC jej przedstawiciele przekazali, że 100 000 USD jest realne. Jeszcze w tym roku. Pozytywnie wypowiedział się również znany bitcoinowy inwestor Tim Draper, który 'wywróżył’ nawet 250 000 USD. Jednak to prognoza banku Standard Chartered, jako instytucji niezwiązanej z branżą bezpośrednio wydaje się najbardziej wartościowa.

Poprawa wśród górników BTC

Bank w analzie podkreśla, że wzrost z 16,000 USD do 30,000 USD drastycznie poprawił rentowność firm górniczych. To właśnie oni udostępniają moc obliczeniową, która rozwiązuje 'zagadki’ by weryfikować transakcje i emitować nowe BTC. Zeszły rok był drugim najgorzszym rokiem w historii BTC – w jego trakcie stracił 65%. Na fali upadku piramidy Luna/Terra i FTX. Standard Chartered uważa, że górnicy są na zdecydowanym plusie wobec bazowych kosztów szacowanych w okolicach 15,000 USD. Oznacza to, że presja sprzedażowa wśród nich spadła. To górnicy są jedną z wiodących sił napędowych całego rynku Bitcoina. Spadek stresu w obszarze ich działalności to pozytywny znak. Analiza wskazuje także, że szersze tło makroekonomiczne dla risk assets poprawia sie. Powód? Fed jest blisko końca zacieśniania polityki monteranej. Wiele zależeć będzie jednak ostatecznie od sentymentu indeksu Nasdaq.

Aktywność rośnie

Źródło: Glassnode

Wskaźnik zrealizowanej podaży HODL tzw. RHODL spada od punktu szczytowego nasycenia. Według metryki, cykl najprawdopodobniej obrócił się na korzyść byków, na dłużej. Jednocześnie mierząc nim sentyment, BTC nie jest już na poziomach niedowartościowanych. Nie sięga też poziomu przewartościowania, mierzonego historycznymi standardami. W tej fazie rynku wciąż dominują HODLerzy.

Źródło: Glassnode

Podczas gdy HODLers są kojarzeni z uśpioną podażą cała sieć Bitcoin pozostaje wciąż ożywiona. Transakcje liczą obecnie średnio 270 tys. dziennie. Zbliżają się więc do cyklicznych, wysokich wartości na podstawie miesięcznej średniej. Wynika to pośednio z transferów BTC oraz pośrednio ekspansją BTC Ordinals oraz Inscriptions. W zeszłym tygodniu liczba Inscriptions przekroczyła 1 mln, potwierdzają rozwój organicznej aktywności w sieci.

Źródło: Glassnode

Ze zwiększoną aktywnością on-chain, przychodzi presja na opłaty. 2-letni Z-Score jest zaprojektowany przez Glassnode tak, że wzrost presji na opłaty w stosunku do ostatniej bessy będzie się wyróżniał. Obecnie jest pozytywny, co sugeruje, że zapotrzebowanie na przestrzeń blokową Bitcoin wzrosło o znaczącą ilość.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze