Solana wszystkich zaskakuje. Co jest przyczyną takiego obrotu spraw?
We wrześniu Solana nie miała najlepszej passy. Jednak w ciągu kilku ostatnich dni cena Solany odnotowała dwucyfrowy wzrost. Społeczność zaczęła analizować, co spowodowało zmianę trendu i czy pozytywna koniunktura będzie kontynuowana w kolejnych dniach.
Solana zaskakuje rynek
Wydarzenia z września raczej nie wskazywały na to, że Solana będzie w tak dobrej formie, jaką prezentuje w ostatnich dniach. Jeszcze w połowie września Solana była w czołówce kryptowalut, które tracą najmocniej. Przyczyną strat widmo sprzedaży Solany o wartości blisko 1,3 mld USD, w których posiadaniu jest upadła giełda FTX. 11 września cena SOL spadła do najniższego od dwóch miesięcy poziomu 17,34 USD.
Sytuacja zaczęła się odwracać pod konie września, gdy kurs Solany zaczął oscylować wokół 20 USD. Ruch ten zbiegł się z pomyślną aktualizacją wersji 1.16, zwiększając SOL o 16% w ciągu następnych siedmiu dni. Jak oceniają analitycy, wzrostowi SOL sprzyjał także wzrost wykorzystania zdecentralizowanych aplikacji (DApps) i zwiększony wolumen niewymiennych tokenów (NFT) na platformie Solana. Obecnie kurs kryptowaluty wynosi około 23 USD i zdaje się umacniać swoją pozycję.
Zobacz też: Ripple notuje kolejne małe zwycięstwo i krok w kierunku rozwoju. Brad Garlinghouse pęka z dumy
Wzrosty widać praktycznie wszędzie
Analitycy podkreślają, że należy zauważyć, że wzrost aktywności był stały we wszystkich sektorach, w tym na rynkach NFT, zdecentralizowanych finansach, przedmiotach kolekcjonerskich, społecznościach i grach. Co więcej, liczba aktywnych adresów Solany korzystających z DApps przekroczyła adresy Ethereum w tym samym okresie. Według CryptoSlam w ciągu ostatnich siedmiu dni sieć Solana przewyższyła Polygon pod względem sprzedaży NFT, gromadząc 6,8 miliona dolarów. We wrześniu sytuacja była odwrotna.
Potencjalnym czynnikiem odpowiedzialnym za niedawny 20% wzrost cen Solany była aktualizacja sieci do wersji 1.16. Aktualizacja z 28 września wprowadziła system bramek zapewniający stopniową aktywację nowych funkcji w sieci. Proces ten pomaga utrzymać stabilność sieci i zapobiega problemom spowodowanym nagłymi zmianami. Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacje mają zapewnić lepszą wydajność, prywatność i bezpieczeństwo blockchainu. Dlatego społeczność zwykle pozytywnie reaguje na aktualizację każdej kryptowaluty.
Zastrzeżenie: Niniejszy artykuł nie stanowi porady inwestycyjnej i ma charakter wyłącznie informacyjny.
Może Cię zainteresować: