Solana na fali wznoszącej. Czy to jest „ten” moment?

Cena kryptowaluty Solana zanotowała dziś znaczący wzrost, osiągając tym samym najwyższy poziom od dwunastu tygodni, mimo iż cały rynek zmagał się z utrzymaniem kursu.

To już trzeci dzień z rzędu, kiedy Solana notuje wzrosty. Na moment pisania tego artykułu, cena kryptowaluty wynosiła 173,36 USD, co oznacza wzrost o 1,5 procent na wykresie dziennym. W ciągu ostatniego tygodnia Solana zyskała 12 procent, co sugeruje, że byczy trend utrzymuje swoją dynamikę.

Solana świetnie sobie radzi

Cały rynek kryptowalut doświadczał w tym tygodniu spadków po tym, jak Bitcoin został odrzucony na poziomie bliskim 70 tys. USD. Solana jednakże utrzymała swoją ścieżkę wzrostową, a na jej kurs wpłynęły dwa kluczowe wydarzenia z października br.. Pierwszym z nich była aktualizacja protokołu Firedancer, wdrożona pod koniec września, która znacznie poprawiła szybkość przetwarzania transakcji oraz skalowalność sieci. Przeciążenie sieci było wcześniej jednym z głównych wyzwań, które ograniczały pełny potencjał wzrostu Solany.

Drugim istotnym czynnikiem było odblokowanie aż 524 milionów tokenów SOL, co poprawiło płynność w ekosystemie kryptowaluty. Było to kluczowe, szczególnie w kontekście ogólnego wzrostu aktywności na globalnym rynku kryptowalut.

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne kontrowersje związane z projektem Solana. Jednym z często podnoszonych zarzutów jest fakt, że duży procent podaży tokenów jest w rękach Fundacji Solana, zespołu założycielskiego oraz pierwszych inwestorów. To rodzi pytania o prawdziwy stopień decentralizacji ekosystemu Solany. Odblokowanie tokenów wpłynęło również na stopę inflacji kryptowaluty, która obecnie wynosi 4,952 proc. Zgodnie z planami, Solana dąży do stopniowego obniżania tej wartości o 15% rocznie, aż osiągnie stabilny poziom 1,5 proc.

Październikowe odblokowanie tokenów stanowiło 0,11 proc. całkowitej podaży SOL, co choć niewielkie procentowo, ma znaczący wpływ na rynek.

Prognoza ceny SOL

W kontekście analizy technicznej cena Solany znalazła pivot na poziomie 169,25 USD. Jeśli kurs utrzyma się powyżej tego poziomu, wzrost pozostanie w grze. Najbliższy opór pojawia się na poziomie 174,90 USD, jednak jeśli siła kupujących się utrzyma, możliwe jest przebicie tego poziomu i przetestowanie kolejnej bariery na poziomie 179,75 USD.

Z drugiej strony, jeśli sprzedający przejmą inicjatywę i cena spadnie poniżej 169,25 USD, pierwsze wsparcie znajduje się na poziomie 165,95 USD. W przypadku dalszego nacisku ze strony sprzedających dynamika spadkowa może się nasilić, prowadząc do testu kolejnego wsparcia na poziomie 162,70 USD, co mogłoby unieważnić aktualny scenariusz wzrostowy.

W tym kontekście cena Solany stoi przed kluczowymi barierami zarówno po stronie wzrostów, jak i potencjalnych spadków, a najbliższe dni mogą okazać się decydujące dla przyszłego trendu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.