Solana gwałtownie runie? Kurs SOL czeka na rozstrzygnięcie, znamy prognozy

Solana (SOL) w minionych miesiącach zyskała opinię jednej z najszybciej rosnących kryptowalut na rynku. W ciągu zaledwie kilku miesięcy – od października 2023 r. do marca 2024 r. – kurs wzrósł z około 20 USD do ponad 200 USD, a po reelekcji Donalda Trumpa udało jej się nawet na krótko przekroczyć nawet poziom 250 dolarów za token. Jednak wszystko, co dobre szybko się kończy – w ostatnim czasie dynamika wzrostowa Solany zaczyna słabnąć, a eksperci ostrzegają, że w perspektywie krótkoterminowej SOL może mocno spaść. Jak bardzo? Padają targety w postaci nawet do 130 USD za sztukę.

Solana umarła, niech żyje SOL

Rezurekcja i rajd Solany trwał aż do końcówki 2024 r. Wraz z początkiem Nowego Roku Solana prezentowała się wyjątkowo obiecująco. Wielu obserwatorów rynku oczekiwało na kontynuację rajdu, który mógłby wynieść tę kryptowalutę na nowe szczyty – potencjalnie dużo wyższe niż rekordy z ubiegłego roku. Istotną rolę odgrywał tu fakt, że w ostatnich miesiącach SOL poruszała się często przed głównym rynkowym benchmarkiem, czyli Bitcoinem (BTC).

Wykres ceny kryptowaluty Solana (SOL), fot. TradingView
Wykres ceny kryptowaluty Solana (SOL), fot. TradingView

Co ciekawe, Solana również rozpoczęła swoją noworoczną falę wzrostów przed Bitcoinem i osiągnęła lokalny szczyt 6 stycznia, podczas gdy BTC dotarł na swoje roczne maksima dzień później. Czy to oznacza, że w 2025 roku to właśnie SOL przejmie pałeczkę lidera w krótkoterminowej dynamice cenowej na rynku kryptowalut? Nie tak szybko.

Ali Martinez ostrzega przed spadkami

Jak twierdzi jeden z najbardziej rozpoznawalnych traderów i analityków on-chain w poście z 9 stycznia, Ali Martinez, kurs SOL może zanurkować wkrótce nawet w rejony 130 dolarów za sztukę. Jego zdaniem kluczowe pozostaje obecnie wsparcie na poziomie 180 USD – jeśli cena SOL osunie się trwale poniżej tej granicy i nie zdoła utrzymać wsparcia, możliwa jest realizacja nawet 30-procentowej korekty w okolicę 150 USD, a w skrajnym przypadku do wspomnianych 130 dolarów.

Analiza techniczna Aliego Martineza, fot. X
Analiza techniczna Aliego Martineza, fot. X

Tymczasem po chwilowym ożywieniu, kiedy to kurs SOL odbił się w nocy z czwartku na piątek do okolic 190 USD, kurs w godzinach porannych 10 stycznia ponownie zaczął się osuwać. Aktualnie cena Solany znajduje się co prawda dalej w tym samym miejscu (188–190 USD), jednak dane z orderbooków wskazują na wyraźną presję sprzedających, więc prognoza spadkowa pozostaje cały czas „w grze”.

Czynniki techniczne i fundamentalne

Z technicznego punktu widzenia względny wskaźnik siły (RSI) dla Solany znajduje się w okolicach 40 pkt. Ta wartość nie mówi wprost ani o wyprzedaniu, ani o wykupieniu rynku – podpowiada, że sytuacja jest „neutralna”. Oznacza to, że w najbliższych dniach rozstrzygające może być zachowanie kursu przy kluczowych poziomach. Najbliższe wsparcie ma miejsce w okolicy 180 USD, a pierwszym większym oporem mogą być okolice 195–200 USD. Przebicie jednego z tych poziomów może nadać kierunek cenie SOL w nadchodzącym tygodniu.

Trzeba też pamiętać, że rynek kryptowalut jest silnie wrażliwy na wydarzenia makroekonomiczne i polityczne. Inwestorzy wyczekują 20 stycznia, kiedy to kandydat Republikanów Donald Trump ponownie obejmie urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. Jeżeli dojdzie do powtórki scenariusza z okresu powyborczego, niewykluczone, że Solana, podobnie jak cały rynek kryptowalut, zareaguje gwałtownym wzrostem. Według niektórych prognoz kurs w optymistycznym wariancie może wzrosnąć nawet w okolice 270 USD.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom