Słowo się rzekło. Wygrywa Trump – godziny Gary’ego Genslera są policzone?

Bez względu na wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych przyszłość branży kryptowalutową czekają duże zmiany. Jedną z nich będzie roszada na stanowisku przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Eksperci są zdania, że w przypadku wygranej Donalda Trumpa możemy spodziewać się bardziej liberalnego podejścia do rynku kryptowalutowego i próby stworzenia bardziej przyjaznego dla niego środowiska. Kandydat ten w swoich wystąpieniach wielokrotnie podkreślał, że jego administracja przychylnie spojrzy na kryptowaluty jako element innowacji technologicznej i narzędzie wspierające konkurencyjność gospodarki Stanów Zjednoczonych. Z kolei administracja Kamali Harris – o ile ta zdecyduje się na zastąpienie na stanowisku Genslera inną osobą prawdopodobnie skoncentruje się na bardziej zbalansowanym podejściu.

Gensler znika. I co dalej?

Należy w tym miejscu zauważyć, że Harris nie przyjęła postawy jednoznacznie promującej kryptowaluty. Dzieje się tak, ponieważ kandydatka de facto obawiała się negatywnej opinii wśród wyborców, którzy postrzegają branżę krypto jako pełną oszustw. Z drugiej strony wsparcie dla ram regulacyjnych oraz wskazanie konkretnych kandydatów – o czym za chwilę – sugeruje, że jej administracja mogłaby dążyć do stworzenia wytycznych regulacyjnych, które jednocześnie zapewniałyby ochronę inwestorów i umożliwiały rozwój rynku.

Podsumujmy fakty. Gary Gensler jako przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, był głównym przeciwnikiem branży kryptowalut przez ostatnie trzy lata. Branża oskarża go o prowadzenie nieuzasadnionej krucjaty przeciwko firmom kryptowalutowym. To jeden z czynników, który doprowadził do tego, że w czasie obecnego cyklu wyborczego zainwestowano znaczne środki w kampanie, które mogłyby przyczynić się do jego zastąpienia.

Jak nasi Czytelnicy doskonale wiedzą, główni kandydaci na prezydenta USA – republikanin Donald Trump i demokratka Kamala Harris – prezentują różne podejścia do kryptowalut i podejmowanych przez SEC działań regulacyjnych. Trump zapowiadał, że jeśli wygra wybory, jednym z jego priorytetów będzie usunięcie Genslera, a także uczynienie Stanów Zjednoczonych „kryptowalutową stolicą świata”. Z kolei Harris wydaje się bardziej ostrożna wobec branży. chociaż wyraziła wsparcie dla ram regulacyjnych dla aktywów cyfrowych.

Kandydaci Trumpa na stanowisko przewodniczącego SEC

Jedną z osób z zespołu Trumpa, który miałby zastąpić Genslera, jest Dan Gallagher, obecnie dyrektor prawny Robinhood – popularnej platformy do handlu akcjami i kryptowalutami. Dodajmy, że wcześniej był on już komisarzem SEC, zasiadając w niej jako republikanin w administracji Obamy. Gallagher jest krytykiem obecnych działań SEC, twierdząc, że regulacja przez egzekwowanie, jaką stosuje Gensler, nie zapewnia branży pewności prawnej i szkodzi przedsiębiorcom. Gallagher popiera bardziej przyjazne dla kryptowalut środowisko regulacyjne, co wpisuje się w obietnicę Trumpa o wzmocnieniu pozycji USA w sektorze kryptowalut.

Drugą potencjalną kandydatką Trumpa na „stołek w SEC” jest Hester Peirce, która od 2018 roku jest już w niej komisarzem. Peirce, określana mianem „Krypto Mamy”, wielokrotnie wyrażała swoją dezaprobatę wobec polityki SEC prowadzonej przez Genslera. Uważa ona, że egzekwowanie prawa nie jest najlepszym sposobem na zarządzanie branżą, zwłaszcza w kontekście jej dynamicznego rozwoju. Zdaniem Peirce, SEC powinna zapewnić branży jasne wytyczne, a nie zaskakiwać podmiotów skomplikowanymi sankcjami.

Harris i jej kandydaci na przewodniczącego SEC

Kamala Harris, choć mniej entuzjastycznie niż Trump, z całą pewnością dostrzega znaczenie szybko rozwijającego się sektora kryptowalut i dostrzega potrzebę określenia regulacji, które pozwolą rozwijać się tej branży w bezpieczny sposób. Jednym z rozważanych przez nią kandydatów Harris jest Chris Brummer, profesor prawa na Uniwersytecie Georgetown i założyciel DC Fintech Week, konferencji poświęconej m.in. kryptowalutom. Brummer jest autorem prac poświęconych regulacjom finansowym, a także twórcą platformy Bluprynt, która pomaga firmom kryptowalutowym w przestrzeganiu przepisów. Jego doświadczenie sprawia, że jest osobą, która mohłaby wprowadzić bardziej wyważone podejście do regulacji kryptowalut.

Drugą kandydatką obozu Harris jest Erica Williams, przewodnicząca Public Company Accounting Oversight Board, która współpracuje z SEC w celu monitorowania praktyk audytowych i ochrony inwestorów. Williams jak dotąd nie zajęła dotąd jednoznacznego stanowiska wobec kryptowalut, ale według raportu Unchained, PCAOB rozpoczęło skupianie się na zagrożeniach związanych z kryptowalutami. W administracji Obamy pracowała nad kwestiami regulacyjnymi, co może sugerować, że jej podejście do kryptowalut będzie pragmatyczne i ostrożne.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom