Skazany na 11 000 lat więzienia za kryptowalutowe oszustwo! Upadek giełdy Thodex.
Były CEO tureckiej giełdy kryptowalut Thodex, Faruk Fatih Özer, został skazany przez turecki sąd na karę ponad 11 tysięcy lat więzienia. Kara została wymierzona za, zgodnie z wyrokiem, założenie, zarządzanie i bycie członkiem organizacji, oszustwo z premedytacją oraz pranie brudnych pieniędzy.
Anatolijski Sąd Karny skazał Özera razem z jego dwiema siostrami na tę samą karę więzienia, wynoszącą dokłanie 11 196 lat, 10 miesięcy i 15 dni. A także na grzywnę w wysokości 5 milionów dolarów, informuje turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu Agency.
Turecka giełda kryptowalut stanowiła jedną z najważniejszych aren handlu cyfrowymi aktywami w kraju. Potem w niespodziewany sposób upadła w 2021 roku. Platforma nagle zaprzestała działalności bez wcześniejszego powiadomienia. Następnie jej założyciel opuścił kraj razem z aktywami użytkowników o wartości 2 miliardów dolarów. Wówczas Özer zaprzeczał wszelkim zarzutom dotyczącym możliwego oszustwa.
Uciekiniera aresztowano w sierpniu 2022 roku w Albanii. Tam odbywał karę więzienia, zanim dokonano jego ekstradycji do Turcji w kwietniu 2023 roku pod zarzutami oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Özer przebywał już w więzieniu od lipca z powodu niezłożenia dokumentów podatkowych, a najnowszy wyrok dotyczy oszukiwania klientów.
Zobacz też: Wybieramy Bitcoina! 10 tysięcy NFT zostanie przeniesione z Ethereum na BTC w ogromnym przedsięwzięciu
Linia obrony byłego CEO Thodex
Twórca giełdy kryptowalut twierdził w sądzie, że on i jego rodzina spotkali się z niesprawiedliwością. Argumentował, że Thodex to po prostu firma zajmująca się kryptowalutami, która zbankrutowała, nie mając złych zamiarów. Jego oświadczenie przed sądem brzmiało:
„Posiadam wystarczający intelekt, by zarządzać firmami na całym świecie. Dowodzi tego sukces mojej firmy, którą założyłem w wieku 22 lat. Gdybym miał zakładać organizację przestępczą, nie zrobiłbym tego tak nieumiejętnie.”
Trwający długo proces przeciwko giełdzie kryptowalut Thodex miał w sumie 21 oskarżonych, z czego pięciu pojawiło się osobiście na rozprawie. Sąd uniewinnił 16 oskarżonych od zarzutów „oszustwa z premedytacją” z powodu braku dowodów i nakazał uwolnienie czterech oskarżonych. Pozostali oskarżeni w tej sprawie otrzymali różne kary więzienia, zależnie od stopnia ich zaangażowania w oszustwo.
Może Cię zainteresować: