Sieć testowa ETH – Medalla, ponownie nie działa

3 225

Niewypał Medalli

Sieć testowa Ethereum 2.0, Medalla, okazała się kompletnym niewypałem, a udział aktywności użytkowników, którzy ją testują spadł do zaledwie 1,5%. Z racji tak niskiej aktywności testujących, ryzyko hard forka jest dość znaczące. Na bloku 515616 sieci Ethereum, aktualizacja Medalla wyrzuciła błąd i przestała działać. Dlatego też, w celu rozwiązania problemu może być potrzebny hard fork.

Ucieczka

Obecnie użytkownicy Ethereum zwrócili się z powrotem do aktualizacji Zinken. Jeden z deweloperów pracujących nad ETH 2.0 – Prestonem van Loonem, deweloperem firmy Prysm, stwierdził:

Cieszyliśmy się z udanej premiery prób generalnych dzięki krótkotrwałej sieci testowej Zinken, a teraz nadszedł czas, aby ponownie zwrócić naszą uwagę na Medalla.

Eksperci radzą

Jeśli korzystałeś z walidatora Medalla i go wyłączyłeś, włącz go ponownie. Ta sieć nie była w stanie sfinalizować swojego stanu od czasu rozpoczęcia Zinken. Deweloperzy podejrzewają, że ma to związek z tym, że użytkownicy porzucili Medalla dla Zinken.

Jeśli nie zamierzasz wracać do Medalla, wybierz dobrowolne wyjście z programu, aby weryfikatorzy nie musieli już marnować czasu na rozwiązywanie Twoich problemów w sieci.

To tylko problemy techniczne?

Pomimo, że w Medalli nie ma żadnych prawdziwych ETH, nie ma też motywacji w użytkownikach aby po prostu opuścić sieć. Choćby stała się najgorsza rzecz, nikt nie utraci swoich środków. Niestety taka sytuacja tworzy również problemy, ponieważ wielu użytkowników zostaje w Medalli tylko, żeby „popatrzeć co się stanie”. Według innego programisty Prysm – Raula Jordana, to tworzy tyko więcej problemów:

Ten incydent był dla nas naprawdę dobry, ponieważ dostrzegliśmy więcej możliwości optymalizacji i małych błędów, które nie ujawniają się poza takimi chwilami, jak ta. Na przykład niektóre pamięci podręczne nie działają.

Odkryliśmy również podstawową przyczynę błędu pętli synchronizacji, którą niektórzy użytkownicy widzą ostatnimi czasy.  

Są jeszcze tylko 3 funkcje do wykonania, zanim Prysm będzie kompletny dla mainnetu. Punktacja równorzędna, powszechny chroniony format eksportu danych i dostosowanie do standardu interfejsu API eth2. Potem tylko zabezpieczenia + ulepszenia aż do premiery.

Finansowy Krytyk

Komentarze