Sieć Bitcoin eksploduje. Górnicza gorączka złota na Bitcoinie. Szczyt z 2017 pobity, szaleństwo trwa!

Jubilant miners display a large gold nugget during the Klondike Gold Rush, circa 1897. (Photo by Hulton Archive/Getty Images)

W zeszłym tygodniu miała miejsce prawdziwa eksplozja popytu na przestrzeń blokową Bitcoin. Powód? Napędzane spekulacją zainteresowanie biciem tokenów BTC-20, za pomocą 'napisów’ w plikach tekstowych tzw. Bitcoin Inscriptions. To właśnie one spowodowały potężny wzrost sieciowych opłat. Liczby transakcji w blockchainie BTC osiągnęły nowe rekordy, a średnia opłata za blok dla górników przekroczyła nagrodę blokową w wysokości 6,25 BTC. Jednocześnie liczba aktywnych portfeli BTC dziennie uderzyła w minimum cyklu. Finalnie dopiero okaże się, czy tokeny BRC-20 zdobędą długoterminową popularność ale rynek górników już odetchnął pełną piersią. Glassnode przyjrzał się wpływowi BTC-20 na aktywność on-chain, górników i trend inskrypcji w blockchainie BTC. Oto dane.

Źródło: Glassnode

BRC-20 to proponowany mechanizm emisji tokenów w księdze głównej Bitcoin. System jest realizowany poprzez wpisywanie plików tekstowych JSON do blockchaina. Biorąc pod uwagę mały ślad danych z napisów tekstowych i duże opłaty, które użytkownicy BRC-20 płacili, górnicy byli w stanie wypełnić bloki rekordową liczbą transakcji. Nowa dzienna liczba transakcji ATH wynosząca 682 tys. została osiągnięta w tym tygodniu. Zdecydowanie pobiła szczyt z 2017 roku wyprzedzając go o niewiarygodne 39%.

Źródło: Glassnode

Co ciekawe, podczas gdy aktywność transakcyjna kwitła, liczba aktywnych adresów spadła do najniższego poziomu w całym cyklu tj. do 566 tys. adresów dziennie. Jest to ciekawy scenariusz, w którym wielu użytkowników BRC-20 wydaje się ponownie wykorzystywać swoje adresy Bitcoin.

Źródło: Glassnode

Tak zwane inskrypcje BRC-20 to w istocie małe pliki tekstowe JSON, ich ślad danych on-chain jest stosunkowo mały. W rezultacie średni rozmiar transakcji spadł do 405 bajtów, co jest niemalże dołkiem w cyklu BTC. Jest to całkowita przeciwność pierwszej fali opartych głównie na obrazach (Ordinals). Te biły rekordy popularności w Q1 i osiągnęły nowe ATH przy 1,5 kilobajtów na transakcję. Teraz zalew 'małych’ inskrypcji odwrócił cały obraz sytuacji.

Baza adopcji

Źródło: Glassnode

Średnia liczba transakcji na blok wzrosła ponad dwukrotnie. Wzrosła z typowego poziomu bazowego około 2 tys. transakcji na blok, do ponad 4,3 tys. Ponieważ Bitcoin ma limit wielkości bloku, tak znaczny wzrost liczby transakcji jest bezpośrednim wynikiem wykorzystania przez inskrypcje 75% zniżki (SegWit). To pozwala na efektywniejsze wykorzystanie dostępnej pojemności bloku.

Źródło: Glassnode

Eksplozja plikó tekstowych w sieci zostawiła za sobą pierwszą falę obrazów i plików. W kilku przypadkach w maju, ponad 350k napisów tekstowych zostało zakodowanych w łańcuchu. Wszystko to w ciągu jednego dnia, utrzymując poziom znacznie powyżej 250 tys. dziennie, w ciągu ostatniego tygodnia.

Z puli wszystkich potwierdzonych transakcji, napisy tekstowe stanowiły ponad 50%. To znacznie więcej niż wynik od 5% do 20% w przypadku pierwszej fali gdy triumf święciły pliki z obrazami (Ordinals). To pokazuje skalę tej fali popytu.

Źródło: Glassnode

Tak więc całkowita liczba napisów tekstowych do tej pory zdecydowanie przyćmiła Ordinals. Przekroczyła tą liczbę o 5 milionów. Obecnie jest prawie o cały rząd wielkości więcej napisów tekstowych niż obrazów. Łącznie prawie 5,7 mln plików tekstowych zapisanych w blockchainie Bitcoin.

Górnicze El Dorado

Źródło: Glassnode

Gdy zatłoczenie w sieci Bitcoin osiągnęło gorączkę, presja opłat wzrosła dramatycznie. Górnicy korzystają na popularności BRC-20. Po raz piąty w historii, średnia opłata płacona za blok przekroczyła nagrodę za blok. Poprzedni taki przypadek miał miejsce podczas szczytu rynku w 2017 roku. W przypadku wszystkich tych pięciu wydarzeń okres wysokiej presji opłat był krótkotrwały i ustąpił po zaledwie kilku dniach. W szczycie manii BRC-20, średni wydobyty blok płacił 6,66 BTC w opłatach. To daje łączną nagrodę w wysokości 12,9 BTC na blok tj. prawie 348 tys. USD. Zawrotny wynik.

Źródło: Glassnode

Zapisy tekstowe podczas drugiej fali stanowiły od 30% do 60% wszystkich opłat. Kontrastuje to z 50 do 20% udziałem opłat z Ordinals wcześniej.

Źródło: Glassnode

W sumie inskrypcje zapłaciły skumulowaną sumę 1 262 BTC opłat górnikom, z czego 1 090 BTC (86%) w ciągu ostatniego tygodnia. Ten wykres pokazuje, jak olbrzymia była presja na opłaty związane z plikami tekstowymi.

Źródło: Glassnode

Wraz z szybkim wzrostem popytu na przestrzeń blokową Bitcoin, całkowite dzienne opłaty denominowane w USD prawie ustanowiły nowy rekord wszech czasów. Osiągnęły 17,8 mln USD/dzień. Efektem ubocznym tego był fakt, że koszt wysłania zwykłej transakcji Bitcoin także osiągnął ekstremum. Mediania wyniosła ok. 20 USD przy 30 USD średnich kosztów wysyłki BTC. Dobrze dla górników ale czy sprzyja adopcji?

Kamień milowy?

Przyspieszenie presji na opłaty jest również historycznie istotne. Wykres pokazuje serię współczynników Z-score dla przychodów z opłat górniczych. Glassnode wziął pod uwagę zakres od 1 do 4 lat. Celem Glassnode’a było znalezienie okresów, w których presja na opłaty wzrosła w sposób statystycznie istotny w szerokim zakresie warunków rynkowych. W krótszych oknach 1 rocznych i 2 letnich, przyspieszenie presji na opłaty jest prawdopodobnie najszybsze w historii, porównywalne tylko z erą 2011, kiedy Bitcoin miał ledwie rok histroii za sobą. Na długoterminowych oknach 3y-4y, presja na opłaty rosła szybciej i była wyższa w hossie2021 roku i jest najlepiej porównywana do rynków byka z 2013 i 2017 roku.

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze