SEC złożyło pozew przeciwko Prager Metis – audytorowi upadłej giełdy FTX

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła postępowanie przeciwko firmie księgowej Prager Metis, która współpracowała z nieistniejącą już giełdą kryptowalut FTX.

W oświadczeniu opublikowanym 29 września br, Komisja oskarżyła Prager Metis o to, że ta pomagała klientom w prowadzeniu działań niezgodnych z przepisami dotyczącymi niezależności audytorów.

Klauzule warte 3 mln dolarów

Agencja złożyła zarzuty przeciwko Prager Metis 29 września 2023 r. w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Południowego Dystryktu Florydy. Powód zarzuca pozwanemu, że ten od grudnia 2017 roku do października 2020 roku w ponad 200 audytach, przeglądach i inspekcjach nieprawidłowo włączał klauzule zabezpieczające do swoich list intencyjnych. Chodzi o zlecenia dotyczące 62 firm zarejestrowanych w Komisji, w tym 54 spółek notowanych na giełdzie, czterech brokerów-dealerów i czterech doradców inwestycyjnych, dzięki którym Prager Metis łącznie zarobiło ponad 3 miliony dolarów.

Jak czytamy w skardze, Prager „nie przestrzegał zasady niezależności audytora 2-01 rozporządzenia S-X w 62 audytach, 11 badaniach i 144 przeglądach w ramach 87 listów zleceń w okresie od grudnia 2017 r. do października 2020 r.”

Wyjaśnijmy, że klauzule zabezpieczające to postanowienia zawarte w umowie o zlecenie, które określają rekompensatę lub ochronę firmy audytorskiej na wypadek określonych strat lub zdarzeń.

Zobacz też: Ameryka Łacińska odnotowuje prawdziwy boom. Dlaczego kryptowaluty mają się tu dużo lepiej niż gdzie indziej?

Jakie zarzuty stawia się Prager Metis?

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd stwierdziła, że dodanie wspomnianych wyżej klauzul do umów z klientami przez byłego audytora FTX wprowadziło konflikt interesów, który zagrażał jego niezależności, co stanowiło naruszenie amerykańskich federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych. Ponadto organ oskarżył Prager Metis o zatwierdzanie różnych sprawozdań księgowych dla swoich klientów, z których część została później przedstawiona Komisji.

Zarzuty SEC wobec Pragera obejmują niezawiadamianie klientów o naruszeniach prawa dotyczącego papierów wartościowych, nawet po powiadomieniach ze strony Rady Nadzoru Rachunkowości Spółek Publicznych. Co istotne, we wniosku Komisja nie wymienia konkretnie FTX ani innych klientów Prager Metis. Jednak społeczność kryptowalutowa uważnie obserwuje działania prawne SEC, biorąc pod uwagę powiązanie między nieistniejącą giełdą a firmą księgową.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze