SEC w rozterce czy Ethereum jest nielegalnym papierem wartościowym. Coinbase grozi rozwodem z USA!
Trwa właśnie przesłuchanie przewodniczącego amerykańskiej Komisji ds. Papierów Wartościowych i Giełd (ang. Securities and Exchanges Commission, SEC – przyp. red.) Gary’ego Genslera. Padają pytania o sytuację banków, klimat regulacyjny i wiele innych kwestii związanych z ostatnimi działaniami Komisji. Gensler odpowiada wymijająco na pytanie czy Ethereum jest (niezarejestrowanym) papierem wartościowym. Tymczasem Brian Armstrong sugeruje, że Coinbase może rozważać rozwód ze Stanami Zjednoczonymi.
Gensler nie chce udzielić odpowiedzi na pytanie o Ethereum
Przesłuchanie przewodniczącego SEC prowadzi prezes innej komisji, poświęconej tematowi Usług Finansowych, a jest nim kongresmen Patrick McHenry. Wielu obserwatorów ocenia, że Gary Gensler jest „grillowany” przez wielu polityków w związku z ostatnimi kontrowersyjnymi decyzjami amerykańskiego regulatora papierów wartościowych i giełd dotyczącymi sektora kryptowalut.
Przewodniczący SEC stwierdził między innymi, że problemy Silicon Valley Banku zostały wywołane przez kryptowaluty, a nie przez nieodpowiedzialne zarządzanie. Odpowiada też całkowicie wymijająco na pytanie, czy druga największa pod względem kapitalizacji kryptowaluta, Ethereum, jest papierem wartościowym. Zdaniem Genslera „brakuje przejrzystych kwalifikacji aby jednoznacznie uznać czy Ethereum jest papierem wartościowym czy innym aktywem”.
Zobacz też: Giełda Bittrex oficjalnie pozwana przez SEC, politycy chcą odwołania prezesa Komisji!
W odpowiedzi na pytanie reprezentantki Maxine Waters, demokratki z Kalifornii, dotyczące tego, czy Komisja posiada uprawnienia do regulowania firm kryptowalutowych, Gensler powiedział, że SEC ma uprawnienia prawne do regulowania firm i giełd kryptowalutowych, ale czynienie tego skutecznie może wymagać więcej personelu i finansowania.
James French Hill, republikanin z Arkansas, chciał wiedzieć, czy szef SEC kooperuje z kongresowymi próbami uchwalenia pakietu regulacji dla stablecoinów, ale Gensler uniknął pytania, ponownie odpowiadając wymijająco.
Pete Sessions, republikanin z Teksasu, skrytykował Genslera, implikując że mija się z prawdą, jakoby jego „osobiste przekonania” nie były reprezentatywne dla SEC. Kongresmen powiedział, że Komisja ds. Usług Finansowych jest niezadowolona z ostatniej postawy i wyników SEC.
Ciekawe było też to, że Gary Gensler, jeśli wierzyć jego słowom, uważa sztuczną inteligencję za większe zagrożenie dla stabilności całego systemu od sektora krypto.
Armstrong: Coinbase może się przenieść jeśli nic się nie zmieni
Przemysł kryptowalutowy w Stanach Zjednoczonych pływa ostatnio w przysłowiowym kisielu. Niepewne środowisko regulacyjne i wrogość ustawodawców wobec branży mocno ograniczyły jej rozwój. Ponieważ ta konfrontacyjna relacja między rynkiem kryptowalut a rządem USA utrzymuje się, firmy mogą wkrótce wyprowadzić się z tego regionu. Brian Armstrong, dyrektor generalny Coinbase jest ostatnio bardzo mocno poruszony brakiem przejrzystości regulacyjnej w jego rodzimym kraju. Podczas konferencji Fintech Week w Londynie Armstrong odpowiedział na pytanie, czy Coinbase rozważa opuszczenie Stanów Zjednoczonych.
„Rozważamy wszystkie opcje, w tym relokację lub cokolwiek innego co będzie konieczne” – odpowiedział.
Zobacz też: Coinbase okiem Jima Cramera: „nie ruszyłbym tego nawet kijem”. Dla weteranów rynku to byczy sygnał
Ma to miejsce przy jednoczesnym flirtowaniu giełdy Coinbase z europejskimi krajami i europejskim rynkiem. Pośrednik kryptowalutowy nazywa m.in. Wielką Brytanię „Hubem innowacji dla sektora Web3”, a sam CEO wypowiada się bardzo ciepło na temat przyszłości rynku krypto w Europie. Zapowiedział też że jest „podekscytowany” rozwojem Coinbase w Europie i kontynuacją współpracy w tym zakresie. Spotkał się też z brytyjskimi politykami.
Czy faktycznie czeka nas rozwód Coinbase ze swoim rodzinnym rynkiem i przeniesienie kwatery głównej do Europy? Z pewnością byłby to ogromny pivot dla całego rynku kryptowalut.
Może Cię zainteresować: