SEC też zarabia na kryptowalutach. Wzrost aż o 3000% i to bez inwestowania

Branża kryptowalut rozwija się bardzo prężnie. Wciąż powstają nowe tokeny, ale i cała masa różnych podmiotów powiązanych z sektorem kryptowalut. To tworzy nowe możliwości dla posiadaczy aktywów cyfrowych, ale zwiększa również liczbę niepożądanych zjawisk, takich jak oszustwa. Część ze skradzionych aktywów przepada na zawsze, a część udaje się odzyskać organom ścigania. Dzięki ściganiu oszustów SEC „dorobiła” się aż 4,7 mld dolarów w ciągu ostatniego roku.

SEC pozyskała aż 4,7 mld dolarów w ramach egzekucji

Amerykańska Komisja Giełd i Papierów Wartościowych (SEC) pod przewodnictwem Gary’go Genslera stała się podmiotem, który społeczność kryptowalut kojarzy jako głównego wroga branży. SEC była lub nadal jest uwikłana w liczne spory sądowe z różnymi firmami powiązanymi z branżą kryptowalut. Jak się jednak okazuje, w pewnym sensie amerykański organ regulacyjny również „zarabia” dzięki kryptowalutom.

Najnowszy raport Social Capital Markets ujawnił, że SEC w ramach egzekucji w sprawach związanych kryptowalutami, tylko w tym roku, zebrała już około 4,7 mld dolarów. W porównaniu do 2023 roku to wzrost aż o 3000%. W tym roku SEC prowadziła jedenaście działań egzekucyjnych. Co ciekawe w zeszłym roku spraw przeciwko firmom kryptowalutowym było aż dziewiętnaście, ale egzekucje wyniosły łącznie tylko 150,3 mln dolarów. Grzywny w 2023 roku dotyczył głównie przypadków umorzenia, kar cywilnych, ugód i odsetek za zasądzone orzeczenie.

Źródło: x.com.Cointelegraph

Zdaje się, że w tym roku SEC przyjęła inną strategię i skupia się na mniejszej grupie większych graczy. Do obecnego rekordowego wyniku przyczyniła się przede wszystkim ugoda zawarta z Terraform Labs i jej byłym dyrektorem generalnym Do Kwonem. W ramach ugody winny zobowiązał się wpłacić 4,47 mld dolarów. Rekordowa kwota znacznie przewyższa dotychczasowe kary finansowe zasądzane w sprawach, które prowadziła SEC. Licząc od 2020 roku, 46% kar opiewało na kwotę mniejszą niż 1 mln dolarów. Z kolei 30% kar mieściło się w przedziale od 1 do 10 milionów dolarów.

Miejcie się na baczności

Jak możemy przeczytać we wnioskach z raportu, SEC zmienia strategie i skupia się teraz na większych sprawach. Analitycy Social Capital Markets napisali: „Tendencja ta wskazuje na strategiczną zmianę SEC w kierunku mniejszych, ale większych kar, z naciskiem na podejmowanie skutecznych działań egzekucyjnych, które ustanawiają precedensy dla całej branży”. To oznacza, że inwestorzy detaliczni powinni zachować szczególną ostrożność, ponieważ ich ewentualne szkody mogą mieć niewielki priorytet dla organów ścigania.

Ponadto z ostatnich danych wynika, że przestępczość kryptowalutowa znacznie wzrosła. Zatem może być problem z oczekiwaniem na moment, w którym policja i inne służby zajmą się naszą sprawą. Najnowszy raport firmy CertiK ujawnił, że w sierpniu 2024 r. różne podmiot straciły w wyniku ataków oszustów aż 310 mln dolarów. Był to drugi najgorszy miesiąc w bieżącym roku pod tym względem. Największe straty wywołały ataki związane z phishingiem — około 293 miliony dolarów całkowitych strat.

W zeszłym tygodniu ostrzeżenie dotyczące kryptowalut wydało też FBI. Agencja szczególnie przestrzega przed hakerami z Korei Północnej, których ataki są szczególnie groźne. FBI radzi przede wszystkim, by unikać przechowywania informacji o portfelu kryptowalutowym na urządzeniach podłączonych do internetu.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom