SEC oskarża założyciela HEX Richarda Hearta o niezarejestrowaną ofertę papierów wartościowych o wartości 1 mld USD

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) podjęła właśnie działania przeciwko Richardowi Heartowi, założycielowi projektu kryptograficznego HEX, wraz z trzema podmiotami: PulseChain, PulseX i HEX – za rzekome prowadzenie niezarejestrowanych ofert papierów wartościowych, które łącznie zebrały ponad miliard dolarów. Zarzuty zostały złożone w amerykańskim sądzie okręgowym dla wschodniego okręgu Nowego Jorku.

SEC nie odpuszcza, tym razem zabiera się za HEX i PulseChain

W skardze Komisja zarzuca, że Richard Heart rozpoczął marketing HEX w 2018 roku, promując go jako pierwszy wysokodochodowy „certyfikat depozytowy blockchain” i reklamując tokeny tego projektu jako inwestycję mającą na celu uczynienie ludzi bogatymi. Promując HEX jako okazję inwestycyjną bez odpowiedniej rejestracji u regulatora rynku, Heart został oskarżony o naruszenie przepisów dotyczących papierów wartościowych.

Ponadto SEC oskarża Hearta o wykorzystanie około 12 milionów dolarów z wpływów z oferty na zakup dóbr luksusowych, w tym 555-karatowego czarnego diamentu zwanego „Enigmą” (!), samochodów sportowych i wielu wysokiej klasy zegarków Rolex. Komisja nazywa to sprzeniewierzeniem funduszy inwestorów i zasadniczo jest to główny punkt całego dochodzenia.

Istotnym punktem spornym jest funkcja „obstawiania” promowana przez Hearta, obiecująca zwroty w wysokości nawet 38%. SEC twierdzi, że Heart zachęcał inwestujących w HEX do „poświęcenia” swoich aktywów kryptowalutowych zamiast inwestowania w nie, potencjalnie jako taktyki mającej na celu uniknięcie podpadania pod przepisy dotyczące papierów wartościowych.

Obietnice zysków wracają jako karma

Zobacz też: Seria ataków na protokoły DeFi! Curve Finance i inne pule w tarapatach, uważajcie na swoje środki!

Pozew Komisji przypomina również słowa Richarda Hearta podczas jego wystąpień transmitowanych na żywo w serwisie YouTube. W jednej z takich opisywanych sytuacji pochodzącej z 2019 r. twórca PulseChain oświadczył: „Jeśli chcesz się wzbogacić, [HEX jest] do tego stworzony”. Pozew powołuje się na tego typu stwierdzenia przy ocenie charakteru oferty projektu i tego, czy mieści się ona w definicji papieru wartościowego.

Richard Heart na swoim kanale YouTube, źródło: tamże

Oprócz zarzutów skierowanych wobec HEX, skarga SEC obejmuje również rzekomo niezarejestrowane oferty projektów kryptowalutowych PulseChain i PulseX, obie powiązane z Richardem Heartem. Twórca prognozował na przykład, że PulseX może zrobić wyniki rzędu „10 000x w ciągu dwóch lat”, tymczasem pismo wskazuje, że wartości tych tokenów drastycznie spadły od dnia ich emisji.

Wartość kryptowaluty HEX na dzień 01/08/2023, źródło: CMC

W wyniku powyższych domniemanych naruszeń regulator rynku dąży do doprowadzenia do procesu z udziałem ławy przysięgłych i domaga się podjęcia daleko idących środków zaradczych. Obejmowałyby one stały zakaz sprzedaży papierów wartościowych z aktywami kryptograficznymi przez Hearta i jego projekty, odzyskanie nieuczciwie uzyskanych korzyści finansowych („sprzeniewierzonych funduszy”), nałożenie kar cywilnych, zabezpieczenie przedawnionych odsetek i potencjalnie dodatkowe środki karne, jeżeli tylko zarzuty zostaną podtrzymane przez sąd.

Może Cię zainteresować:

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom