Salwador ma powody do świętowania. Nayib Bukele miał rację?

Pomimo początkowo powszechnej krytyki Salwador świętuje trzecią rocznicę przyjęcia Bitcoina jako środka płatniczego, chwaląc się przy tej okazji 31 milionami dolarów zysku z BTC.

Decyzja prezydenta Nayiba Bukele o przyjęciu Bitcoina sprawiła, że kraj ten stał się pionierem aktywów cyfrowych

Salwador pionierem w świecie krypto

– Eksperyment Salwadoru z Bitcoinem można uznać za sukces – uważa Alex Momot, założyciel i dyrektor generalny platformy handlu kryptowalutami Peanut Trade. – Państwo to działało pioniersko, podejmując ryzyko i próbując czegoś radykalnie nowego. Chociaż jest zbyt wcześnie, aby zadeklarować, czy wszystkie aspekty reformy zakończyły się sukcesem, jasne jest, że Salwador odniósł pewne korzyści – dodał.

Dziś Salwador kupuje 1 Bitcoina dziennie w ramach swoich planów adopcyjnych. Z danych opublikowanych przez serwis Portfolio Tracker wynika, że portfel tego kraju ma obecnie ponad 31 milionów dolarów zysku. I tak, w sobotę 7 września Salwador kupował po średniej cenie 43 877 USD za BTC.

Według Momota 31 milionów dolarów zysku Salwadoru w Bitcoinach pozwala stwierdzić, że decyzja o przyjęciu BTC była słuszna pod względem ekonomicznym pomimo początkowej krytyki. – Ten zysk finansowy dodatkowo wzmacnia pozycję Bukele, ponieważ inicjatywa wydaje się teraz przynosić wymierne korzyści, dodając kolejną warstwę walidacji do jego śmiałego eksperymentu kryptowalutowego – wyjaśnił.

Z danych opublikowanych na stronie internetowej skarbu państwa wynika, że Salwador posiada obecnie łącznie 5865 Bitcoinów o wartości ponad 318 milionów dolarów.

Zasoby BTC Salwadoru (źródło: Nayibtracker)

Do otwartej krytyki prezydenta Nayiba Bukele doszło w listopadzie 2021 r. – w momencie, gdy Bitcoin spadł z rekordowego poziomu 69 000 USD do 16 000 USD. Miało to miejsce po ogłoszeniu upadłości przez firmę FTX.

Po tym, jak Salwador przetarł szlak, związany z przyjęciem BTC jako środka płatniczego, inwestorzy kryptowalutowi spodziewali się, że inne kraje pójdą w jego ślady. Ale, o dziwo, do tego nie doszło – de facto tylko jedno państwo zdecydowało się na przyjęcie Bitcoina. W kwietniu 2022 r. ten krok wykonała Republika Środkowoafrykańska, stając się drugim krajem, który przyjął Bitcoin jako prawny środek płatniczy i zalegalizował korzystanie z kryptowalut w celu wzmocnienia gospodarki i integracji finansowej.

BTC nie dla największych?

Zdaniem Momota większe gospodarki prawdopodobnie nie będą chciały przyjąć Bitcoina. – Im większy kraj, tym mniej prawdopodobne jest, że podejmie takie ryzyko. Wynika to z faktu, że większe gospodarki często zależą od relacji z międzynarodowymi wierzycielami, którzy zdecydowanie sprzeciwiają się takim posunięciom – przyznał.

Zdaniem Harshita Gangwara, szefa marketingu i relacji inwestorskich w Transak, nawet Salwador był naciskany przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, aby cofnął swoją decyzję z 2021 roku. – Z perspektywy czasu Salwador był pionierem w normalizacji Bitcoina zarówno jako waluty codziennej, jak i inwestycji krajowej, a późniejsze przyjęcie instytucjonalne w innych regionach świata potwierdziło tę decyzję. Gdyby Salwador pozostawił to do dziś, aby uczynić Bitcoin legalnym środkiem płatniczym, można śmiało powiedzieć, że byłoby znacznie mniej sprzeciwu – powiedział.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.