Ripple (XRP) ogłasza partnerstwo z bankowym gigantem. Garlinghouse: zwycięstwo nad SEC to dopiero początek

HSBC, brytyjski holding finansowy i jedna z największych instytucji bankowych na świecie, ogłosił właśnie strategiczne partnerstwo z firmą Metaco, spółką technologiczną należącą do Ripple Labs. Współpraca ta ma na celu świadczenie usług typu custody, czyli przechowywania aktywów cyfrowych klientom korporacyjnym. HSBC rozszerza zakres swojej działalności w niszy kryptowalut i technologii blockchain, a pośrednio zyskuje na tym XRP. Brad Garlinghouse, prezes Ripple twierdzi, że zwycięstwo nad SEC to dopiero początek długiej drogi przecierania szlaków dla krypto na rodzimym rynku.

Ripple (XRP) współpracuje z HSBC poprzez Metaco

Metaco to spółka z siedzibą w Szwajcarii, która została przejęta przez Ripple Labs na początku tego roku za 250 milionów dolarów. Aktualne działania HSBC w sektorze custody dla aktywów cyfrowych są częścią szerszej strategii, która przewiduje wdrożenie u siebie ww. usług do 2024 roku. Głównym celem współpracy z firmą Metaco jest zapewnienie bezpiecznego przechowywania aktywów cyfrowych dla klientów holdingu, w szczególności stokenizowanych papierów wartościowych służących potrzebom klientów korporacyjnych.

Partnerstwo to zbiega się w czasie z ukończeniem platformy emisji aktywów cyfrowych HSBC znanej jako „HSBC Orion” oraz niedawnym uruchomieniem usługi dla stokenizowanego złota wprowadzonej 1 listopada br.

fot. siedziba HSBC w Londynie

Należy jednak zauważyć, że usługi powiernicze oferowane przez HSBC i Metaco nie obejmą kryptowalut ani np. stablecoinów. Strategiczne skupienie się banku na tokenizowanych papierach wartościowych wynika z potrzeby wyjścia naprzeciw bardzo konkretnym potrzebom swoich klientów, a, jak na razie, do tego się one sprowadzają.

John O’Neill, dyrektor ds. globalnej strategii dla aktywów cyfrowych HSBC, stwierdził: „Usługi te podkreślają zaangażowanie HSBC w ogólny rozwój rynków aktywów cyfrowych”.

Ripple Labs, spółka macierzysta Metaco, także jest przekonana o potencjale instytucjonalnego rynku usług custody. Szacuje się, że jego wartość może dobić do 10 bilionów dolarów do 2030 roku.

Zobacz też: OpenSea zwalnia połowę załogi. Kurs konkurencyjnej kryptowaluty wystrzelił

Brad Garlinghouse o polityce i regulacjach: to dopiero początek

Tymczasem Brad Garlinghouse, dyrektor generalny Ripple, odniósł się do potrzeby bardziej klarownej polityki kryptowalutowej w Stanach Zjednoczonych. Pomimo niedawnego zwycięstwa w procesie nad amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), prezes zwrócił uwagę, że banki z siedzibą w USA nadal ostrożnie podchodzą do swojego zaangażowania w kryptowaluty.

Wahanie to, zdaniem Garlinghouse’a, wynika z obaw dotyczących stanowiska rządu USA w sprawie aktywów cyfrowych. Podkreślił, że brak jasnych i wspierających ram politycznych hamuje rozwój branży kryptowalut w kraju, a pośrednio także i zagranicą.

Garlinghouse skrytykował przedstawianie przez SEC przestrzeni kryptowalut jako „Dzikiego Zachodu” i wezwał do stworzenia bardziej kompleksowego i zachęcającego otoczenia regulacyjnego. Zauważył, że inne kraje przyjęły firmy kryptowalutowe i powiązane inwestycje z bardziej przejrzystą polityką, w wyniku czego Stany Zjednoczone straciły udział w rynku i pozycję dotychczasowego lidera w branży.

Dyrektor generalny Ripple przewiduje, że Stany Zjednoczone przyjmą bardziej korzystne ramy regulacyjne dla kryptowalut jeszcze w trakcie trwającej dekady. W międzyczasie Ripple zamierza nadal rozwijać swoją działalność poza USA, a około 80% zatrudnienia w bieżącym roku ma być prowadzone w regionach poza granicami kraju.

Na moment powstawania tego tekstu cena XRP, kryptowaluty ze stajni Ripple, wynosi 0,68 USD za sztukę.

fot. CMC

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze