Reuters: Rozmowy w sprawie Bitcoin ETF na ostatniej prostej. Święty Mikołaj wjedzie na rynek kryptowalut?

Wobec rosnącego zainteresowania dynamiką rynku kryptowalut i ostatnimi wzrostami Bitcoina, których nie poprzedzały żadne, konkretne wiadomości reporterzy Reutersa zdecydowali zasięgnąć informacji 'u źródła’. Według ich ustaleń rozmowy między amerykańskim regulatorem SEC, a zarządzającymi aktywami, którzy mają nadzieję na wprowadzenie funduszy giełdowych (ETF), posunęły się do zaawansowanego stadium. Obejmuje ono dyskusję nad szczegółami technicznymi. Jest to oznaką, że agencja może wkrótce zatwierdzić wnioski, twierdzą anonimowe źródła jednej z największych agencji informacyjnych świata.

Łącznie trzynaście funduszy, w tym Grayscale Investments, BlackRock, Invesco i ARK Investments, złożyło do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd wnioski. Zwolennicy twierdzą, że regulowany produkt inwestycyjny ETF, powiązany z ceną spot kryptowaluty, przyniesie szerszą adopcję i ekspozycję inwestorom giełdowym i funduszom emerytalnym. SEC od dawna odrzucał takie produkty, argumentując, że nie spełniają one wymagań w zakresie ochrony inwestorów.

Po tym, jak w sierpniu sąd orzekł, że SEC niesłusznie odrzucił wniosek Grayscale o przekształcenie funduszu powierniczego w ETF, SEC współpracuje z emitentami w sprawie dogadania szczegółów. Niektóre są zwykle omawiane pod koniec procesu składania wniosków o ETF, według 6 dyrektorów branżowych i publicznych notatek SEC. 'Dotyczy to m.in. ustaleń dot. przechowywania; mechanizmów tworzenia i wykupu; oraz ujawniania ryzyka’ Wskazali Reutersowi ludzie, którzy poprosili o nieidentyfikowanie ich, ponieważ dyskusje są prywatne.

Punk przełomowy?

Punkt zwrotny w branży Bitcoin ETF umożliwiłby dotychczas ostrożnym inwestorom dostęp do największej kryptowaluty na świecie za pośrednictwem regulowanego rynku akcji. Oczekuje się, że popyt wyniesie nawet 3 miliardy dolarów w ciągu pierwszych kilku dni. SEC od dawna obawia się, że cena Bitcoina jest podatna na manipulacje. 'Wcześniej dyskusje koncentrowały się na tych obawach i miały głównie charakter edukacyjny’, przekazały źródła Reutersa. SEC ma czas do 10 stycznia na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wniosku ArkInvest, Cathie Wood. To on jest numerem 1 w kolejce.

Zaawansowany charakter rozmów sygnalizuje, że SEC może zatwierdzić wniosek ARK i być może niektóre z pozostałych 12 wniosków w Nowym Roku, przekazały reutersowi źródła. Wszystko to pomaga wyjaśnić niedawny wzrost ceny Bitcoina. CEO ArkInvest, Cathie Wood, przekazała w wywiadzie dla Yahoo Finance w zeszłym miesiącu, że charakter dyskusji SEC uległ zmianie, a szanse na zatwierdzenie kilku wniosków wzrosły. „Przypuszczam, że zatwierdzimy kilka funduszy ETF jednocześnie, co da inwestorom najlepszą okazję do ich porównania” – wskazał cytowany przez Reutersa, Bryan Armour, analityk ETF w Morningstar.

Rozmowy trwają

Notatki upublicznione przez SEC wskazują, że kierownictwo BlackRock, Grayscale, Invesco i 21 Shares, które współpracuje z Ark, spotykało się z pracownikami SEC od września. Wraz ze swoimi prawnikami i kierownictwem giełd Nasdaq i CBOE, na których mają nadzieję notować ETF. Inni menedżerowie również przekazali zainteresowanej sprawą agencji Reuters, że w tym czasie spotkali się z pracownikami SEC. Z kolei zapis ze spotkania SEC z BlackRock zawarł szczegółowy opis zmienionego mechanizmu działań funduszu zarządzającego aktywami. BlackRock nie odpowiedział na prośby o komentarz Reutersa, także Invesco odmówiło szerszego komentarza poza enigmatycznym: „Grayscale nadal konstruktywnie współpracuje z SEC”.

Wcześniejsze spotkania odbywały się głównie z pracownikami działów handlu i rynków oraz finansów korporacyjnych SEC. Tym razem niektóre ostatnie spotkania odbywały się z pracownikami biura przewodniczącego Gary’ego Genslera, zgodnie z notatkami i źródłami. „Tempo wniosków o udzielenie informacji przez SEC również przyspieszyło z kilku miesięcy do około tygodnia”, powiedziały źródła.

W miarę postępu dyskusji emitenci musieli aktualizować swoje zgłoszenia, aby odzwierciedlić nowe szczegóły, powiedziała jedna z osób. Na przykład w tym tygodniu BlackRock zmienił swoje zgłoszenie, aby zapewnić lepszy wgląd w środki, które planuje podjąć w celu ochrony inwestorów. Oczywiście SEC nie powiedziała publicznie – ani nie wskazała osobom, z którymi rozmawiał Reuters – czy zatwierdzi te produkty. Pozostają również pewne kwestie sporne, dotyczące bezpieczeństwa.

Amerykań regulator rozpoczął znaczącą współpracę z emitentami wkrótce po tym, jak federalny sąd orzekł, że agencja nie uzasadniła, dlaczego odrzuciła wniosek ETF Grayscale. Agencja nie odwołała się i musi teraz dokonać przeglądu wniosku Grayscale. Cytowae przez Reuters źródła uważają, że treść orzeczenia w sprawie Grayscale ogranicza podstawy, na których SEC może ponownie odrzucić wnioski. Wielu emitentów uważa, że rozwiali obawy SEC dotyczące manipulacji na rynku dzięki porozumieniu o nadzorze między giełdami notującymi a Coinbase.

Źródło: https://www.reuters.com/technology/us-bitcoin-etf-issuer-talks-with-sec-have-advanced-key-details-sources-2023-12-07/

Może Cię zainteresuje:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx