Polskojęzyczne kanały na Youtube, które warto śledzić.

2 598

Kryptowaluty są niezwykle zmiennym rynkiem. Nie tylko pod względem ceny, ale także informacji, które docierają do nas z różnych źródeł. Nowe regulacje prawne, nowe firmy implementujące rozwiązania oparte na blockchain, nowe podmioty akceptujące płatności kryptowalutami czy nowe osoby, krytykujące Bitcoina i wieszczące mu szybką śmierć. To tylko przykłady kilku typów informacji, które napływają z całego świata codziennie. YouTube jest jednym z lepszych źródeł informacji o wydarzeniach w świecie kryptowalut. W tym artykule, przedstawimy wam kilka kanałów polskojęzycznych, na które warto zwrócić uwagę.

Natłok informacji

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zasypywani tysiącami informacji każdego dnia, które niczym lawina suną w dół i bombardują nasz mózg. Gwałtowny rozwój produkcji smart fonów oraz tabletów z dużymi wyświetlaczami sprawił, że informacje z całego świata mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki w swojej kieszeni czy torbie. Od nas samych zależy na czym skupiamy swoją uwagę i jakiej jakości treści przyswajamy. Dosyć łatwo można się zagubić się w gąszczu newsów, plotek i wydarzeń. Dodatkowo wiele informacji jest przeinaczonych bądź błędnie zinterpretowanych i wprowadzają zamęt, tzw. fake news. W ostatnim czasie są one sporym problemem i mogą wyrządzić wiele szkód.

Warto czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł, które nie tylko odrzucają fake news, ale także patrzą na świat w inny sposób. Dzięki temu możemy uzyskać pełen obraz sytuacji.

 • Nazwa kanału: Krypto Raport
  Prowadzący: Patryk Kempiński, Rafał Leszek
  Data powstania: 19 czerwca 2017
  Ilość subskrypcji: 14 tysięcy
  Główne cechy kanału: regularny przegląd wiadomości, relacje z konferencji oraz meet-upów.
  Opis: Krypto Raport to nie tylko kanał z informacjami z całego świata na temat kryptowalut i technologii blockchain. Na kanale znajdziemy również relacje z wielu konferencji, ciekawych spotkań bądź wydarzeń np. relacje z posiedzenia w sejmie na temat opodatkowania kryptowalut. Krypto Raport przedstawia również ciekawe wiadomości i wydarzenia dla poszczególnych kryptowalut, które mogą wpłynąć na ich cenę. Znajdziemy tam również filmiki z obiecującymi kryptowalutami na przyszłość. Kanał prowadzi również relacje z konferencji z okazji otwarcia biur FlyingAtom. Już niedługo pojawią się prelekcję min. z Sławomirem Mentzenem na temat opodatkowania kryptowalut w Polsce z konferencji w ramach otwarcia nowego punktu FlyingAtom we Wrocławiu.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj
  Link do Steemit: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Phil Konieczny
  Prowadzący: Phil
  Data powstania: 14 lipca 2017
  Ilość subskrypcji: 40 tysięcy
  Główne cechy kanału: szczerość, obiektywność, własna strategia inwestycyjna
  Opis: Kanał Phila Koniecznego jest jednym z najpopularniejszych kanałów o kryptowalutach w polskiej społeczności. 40 tys. subskrybentów, stawia Filipa na mocnej pozycji influencera oraz opiniodawcy. Dość charakterystyczna jest jego seria „… czy warto inwestować?”, w której Phil przedstawia różne kryptowaluty mówiąc o ich dobrych i złych cechach. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej filmów z wiadomościami z całego świata, które mogą mieć wpływ na wycenę kryptowalut. W wielu swoich filmikach, Filip podkreśla, że jest inwestorem long-term i nie obchodzą go nawet mocne wahania cen w krótkim okresie czasu. Jego receptą na sukces jest inwestowanie tylko w najlepsze projekty, które przetrwają wiele lat.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Steemit: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Crypto Masters
  Prowadzący: Maciej Wieczorek
  Data powstania: 18 października 2010
  Ilość subskrypcji: 13 tysięcy
  Główne cechy kanału: bezpośredniość, różnorodność tematyki (analiza techniczna, kopanie, eventy, emocje)
  Opis: Maciej w swoich filmach omawia nie tylko ciekawe projekty zbudowane na blockchainie, ale także dość często skupia się na psychologii inwestowania. Na jego kanale znajdziemy wiele filmów opowiadających o emocjach i o tym jak wielu sobie z nimi nie radzi. Jego obiektywne spojrzenie na rynek kryptowalut może się przydać przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.
  Link do YouTube: tutaj

 

 • Nazwa kanału: FXMAG
  Prowadzący: Darek Dziduch „Wątły”, Piotrek Kowalczyk „Stuleja”, Dawid Augustyn, Paweł Augustyn, Estera Włodarczyk
  Data powstania: 26 kwietnia 2016
  Ilość subskrypcji: 6.6 tysiąca
  Główne cechy kanału: Satyra, pomysłowość,
  Opis: Można powiedzieć, że FXMAG jest kanałem innym niż wszystko co możemy znaleźć na polskiej części YouTube o kryptowalutach. Kanał jest tworzony przez wiele osób i zawiera naprawdę wiele różnorodnych treści. Znajdziemy tam poradniki na temat analizy technicznej i tradingu „Najlepszego Kursu Analizy Technicznej dla Początkujących Online Za Darmo”, w którym to Dawid pokazuje, jak można zrozumieć zachowanie rynku i spróbować przewidzieć jego ruchy. Jednakże, najbardziej charakterystyczne filmiki na kanale FXMAG to te z serii „O kryptowalutach”, w których Wątły i Stuleja rozmawiają, dywagują, naśmiewają się, krytykują różne pomysły, wydarzenia i osoby ze świata kryptowalut. Mają oni dobre poczucie humoru i często trafiają w punkt, ze swoimi opiniami bądź żartami.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj
  Link do strony: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Blog prezesa
  Prowadzący: Prezes
  Data powstania: 24 kwietnia 2017
  Ilość subskrypcji: 17 tysięcy
  Główne cechy kanału: analiza techniczna, konstruktywny krytycyzm
  Opis: W swoich filmach prezes skupia się głównie na analizie technicznej kryptowalut oraz rynków akcji, surowców oraz forex. Posługuje się wieloma narzędziami przy czytaniu wykresów. Prezes jest dość powściągliwy w wygłaszaniu opinii na temat ceny Bitcoina bądź innych kryptowalut. Zazwyczaj studzi zapędy inwestorów wylewając zdrowy kubeł zimnej wody na ich głowy.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj
  Link do bloga: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Mike Satoshi
  Prowadzący: Mike
  Data powstania: 4 grudnia 2017
  Ilość subskrypcji: 5 tysięcy
  Główne cechy kanału: cykliczne update wiadomości, analiza ICO i kryptowalut, livestreamy
  Opis: Na swoim kanale Mike cyklicznie omawia wydarzenia ze świata kryptowalut. Przedstawia także różne ICO oraz mniej znane kryptowaluty. W swoich długich streamach (niektóre sięgają kilku godzin), dokładniej analizuje sytuacje na rynku, poszczególne kryptowaluty i ich teamy. Jeżeli ktoś, chce być na bieżąco z najnowszymi projektami na rynku kryptowalut to kanał Mike’a jest dobrym miejscem do rozpoczęcia swojego researchu.
  Link do YouTube: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Krypto Analizy
  Prowadzący: Piotr
  Data powstania: 10 sierpnia 2017
  Ilość subskrypcji: 3 tysiące
  Główne cechy kanału: czysta analiza techniczna
  Opis: Krypto Analizy to kanał czysto nastawiony pod analizę techniczną. Prowadzący skupia się głównie na ruchach i wykresach Bitcoina. Autor stosuje różne techniki, aby przedstawić oglądającym pełny obraz sytuacji. Od 3 miesięcy na kanale nie pojawił się nowy film.
  Link do YouTube: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Mateusz Szaton
  Prowadzący: Mateusz Szaton
  Data powstania: 18 marca 2013
  Ilość subskrypcji: 10 tysięcy
  Główne cechy kanału: szczerość, różnorodność treści
  Opis: Mateusz na swoim kanale omawia wydarzenia ze świata kryptowalut, analizuje nowe kryptowaluty, prezentuje swoje refleksje na temat błędnych i poprawnych decyzji oraz przeprowadza wywiady. Nagrał wiele filmików, na których przedstawia podstawy kryptowalut i ich działania. Jego kanał jest dobrym kompendium wiedzy dla początkujących.
  Link do YouTube: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Szczepan Bentyn
  Prowadzący: Szczepan Bentyn
  Data powstania: 13 września 2006
  Ilość subskrypcji: 12 tysięcy
  Główne cechy kanału: ciekawe wywiady, bezpośredniość
  Opis: Szczepana zapewne nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest on YouTuberem, influencerem, górnikiem i hodlerem. Na swoim kanale omawia podstawy kryptowalut i ich użytkowania. Znajdziemy tam także streamy z serii „Śniadanie z Bitcoinem”, w których Szczepan rozmawia z różnymi ludźmi z branży blockchain i kryptowalut podczas jedzenia śniadania.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj

 

Oraz nasz nowy kanał:

 • Nazwa kanału: Bithub
  Prowadzący: Jędrzej Jezierski
  Data powstania: 15 maj 2017
  Ilość subskrypcji: 162
  Główne cechy kanału: relacje z konferencji, wywiady
  Opis: Kanał Bithub jest oficjalnym kanałem portalu Bithub.pl. Znajdziecie na nim wywiady z różnymi osobami z branży (min. z członkami Bithub oraz FlyingAtom) oraz relacje z konferencji, na których prelegenci omawiają różne aspekty świata kryptowalut. Serdecznie zapraszamy do jego subskrypcji.
  Link do YouTube: tutaj

 

Listę anglojęzycznych kanałów, które warto śledzić na YouTube znajdziesz tutaj.

Jakie kanały polskojęzyczne zainteresowały Was?
Znacie może ciekawych, ale mało znanych youtuberów?
Dajcie znać w komentarzach!

 

Maciej Kmita

Komentarze