Bibliografia polska: Kryptowaluty, Bitcoin, Blockchain

Spis treści

Zestawienie to zawiera wszystkie książki w tematyce kryptowalut, bitcoina i blockchaina, które były, są, bądź będą obecne na polskim rynku wydawniczym w języku polskim. Serdecznie zapraszamy do recenzji poszczególnych pozycji w komentarzach pod tym wpisem, dzięki temu pozwolicie innym zaoszczędzić czas i pieniądze. Które książki koniecznie trzeba sprawdzić, a które lepiej pominąć?

Książki o kryptowalutach

W poniższym zestawieniu znajdziecie książki, które w mniej lub bardziej przystępny sposób przedstawią Wam kryptowaluty, blockchain czy też bitcoina. Znajdą się tam również pozycje dotyczące aspektów technicznych, protokołu i oprogramowania stojącego za owymi technologiami. Zadziwiająco wiele jest książek zajmujących się dziedziną prawa, a ekonomia, finanse, spekulacja i przyszłość kryptowalut to ich nieodłączne elementy.

Większość książek jest dostępna w popularnych księgarniach internetowych w wersji fizycznej, głównie w miękkich oprawach, ale też cyfrowej (ebook). Kilka pozycji jest już naprawdę trudno dostępnych, a niektórych nie dostaniecie już nigdzie. W takich przypadkach polecam zajrzeć na portale aukcyjne.

Ponad połowa książek została wydana w roku 2018, co wynika zapewne z ogromnej popularyzacji i narastającej bańki kryptowalutowej na przełomie lat 2017/2018. Wydawałoby się, iż niektóre pozycje wyłącznie odpowiedziały na rynkowy popyt, zapominając zupełnie o jakości treści. O dziwo, lata 2014-2016 dostarczyły nam aż 6 tytułów. Warto wspomnieć, że rzadko, który tytuł wykracza poza 300 stron objętości.

Recenzje, czy też opisy poszczególnych tytułów pochodzą bezpośrednio od użytkowników z portalu Lubimyczytac.pl i innych tego typu opiniodawczych miejsc.
2014

Bitcoin. Wirtualna waluta Internetu – Marcin Szymankiewicz

kryptowaluty

Użytkownik MoznaPrzeczytac pisze:

“Choć bitcoin, bo o tej walucie (a właściwie kryptowalucie) mowa, nie jest pierwszą, ale dzięki jej popularności właśnie na naszych oczach trwa przełom w płatnościach. Książka Marcina Szymankiewicza, absolwenta informatyki na Politechnice Poznańskiej, a obecnie specjalisty od spraw bezpieczeństwa IT jest krótkim ale treściwym wprowadzeniem do wirtualnego pieniądza. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to prawdopodobnie pierwsza książka na polskim rynku wydawniczym traktująca o bitcoinie.

Bitcoin. Wirtualna waluta internetu podzielona jest na 5 rozdziałów, które w sposób poukładany ukazują nam problematykę wirtualnych pieniędzy, a przede wszystkim bitcoina. Książkę zaczynamy dawką historii. Ukazana jest ewolucja pieniądza i to jak zmieniały się systemy płatności przez wieki aż do dnia dzisiejszego. Następnie autor wprowadza nas m.in. w świat kryptowalut, definiuje podstawowe pojęcia oraz nakreśla jaka jest obecna sytuacja na internetowym rynku. Nie ogranicza się przy tym tylko na bitcoine, ale wspomina także o innych, podobnych walutach jakie były lub są obecnie w użyciu. Wraz z kolejnymi rozdziałami dowiemy się jak generowany jest bitcoin, jak i czym opłaca się go „wydobywać”, ile jest wirtualnej waluty oraz jakie są jej ograniczenia. Dowiemy się także w jaki sposób można przeprowadzać transakcje, jakie mamy formy „przechowywana” wirtualnych pieniędzy, a co ważniejsze jak wygląda status prawny tych płatności na chwilę obecną w Polsce […].


Pełna recenzja na: http://moznaprzeczytac.pl/bitcoin-wirtualna-waluta-internetu-marcin-szymankiewicz/”

Bitcoin. Złoto XXI wieku – Karol Kopańko, Mateusz Kozłowski

kryptowaluty

Użytkownik Lukas90 pisze:
“CZEGO DOWIEMY SIĘ SIĘGAJĄC PO KSIĄŻKĘ?

Autorzy:
a) w ciekawy sposób ukazują historię kryptografii (scytale greckie, szyfry Juliusza Cezara, Enigma)
b) ukazują jak rozpocząć przygodę z bitcoinem
c) instruują jak założyć portfel, wyjaśniają czym jest przechowywanie danych z transakcjami na chmurze i smartfonie oraz czym jest tzw. offline wallet
d) uczulają na co zwracać uwagę, jak uchronić się przed potencjalnymi zagrożeniami
e) argumentują dlaczego wspólne wydobywanie monet jest bardziej opłacalne niż robienie tego w pojedynkę
f) przedstawiają jak przesyłać monety innym użytkownikom
g) ukazują jak prądożernym przedsięwzięciem jest utrzymywanie Bitcoina (info z 2019: Bitcoin zżrea 140 twh rocznie vs. Polska 160 twh rocznie)
h) wyjaśniają dlaczego kryptowaluty są nie na rękę rządom (pranie brudnych pieniędzy,brak opodatkowania, brak kontroli nad tą strefą i inne, o których tu nie wspomnę) i) obrazują z jakich narzędzi może skorzystać rząd by wirtualna waluta nigdy nie zyskała statusu akceptowalnego środka płatniczego
j) wyjaśniają jak z bitcoinem powiązane jest polskie prawo a mianowicie dewizowe, ustawa o podatku od towarów i usług, Kodeks cywilny.

Kończąc, niniejsza książka zainteresuje zafascynowanych tematyką innowacji technologicznych w świecie finansów oraz tych, którzy pragną zgłębić tę tematykę wyłącznie z czystej ciekawości. Z dzisiejszej perspektywy książkę tę określiłbym mianem…przystawki…Naprawdę głodnym wiedzy polecam takie strony jak BITHUB, CYFROWA EKONOMIA czy POLSKA2041 oraz najnowsze publikacje o podobnej tematyce […].”

2015

Bitcoin. Przyszłość inwestowania – Lis Markiewicz Przemysław, Nowak Szymon

Użytkownik michal_frikucak pisze:

“Bitcoin w wielu aspektach: technicznym (ten jest opisany w wielu książkach o BTC), ale również prawnym, podatkowym, giełdy, jak również BTC w teorii oraz doktrynach nauk ekonomicznych. Warto chociaż pobieżnie zrozumieć te aspekty, jeśli ktoś zamierza używać bitcoiny inaczej niż do płacenia w sklepie internetowym.”

Użytkownik Marcin Zalewski pisze:

“Bardzo 'techniczne’ i bazujące na wielu przykładach wydanie, które zdecydowanie dostarcza wielu przydatnych informacji dla osoby, która posiada już jakiekolwiek pojęcia o Bitcoinie i zamierza uzupełnić swoją wiedzę o kolejne kilka informacji.”

Sekrety bitcoina i innych kryptowalut. Jak zmienić wirtualne pieniądze w realne zyski – Dominik Homa

Użytkownik Witek pisze:

“Jeśli ktoś jest laikiem i chce poznać podstawy tego czym jest Bitcoin, protokół blockchain oraz jakie zalety/wady daje korzystanie z tej kryptowaluty to pozycja jak najbardziej się nadaje „na start”.  Jednak nawet biorąc pod uwagę wszystko powyższe to bez przesady – całkiem spory fragment to poradniki jak zakładać portfel (okraszone miliona zrzutami ekranu), jak wyglądają bankomaty BTC itp. Z jednej strony to dobrze, że autor stara się opisać wszystko, co mu przyjdzie do głowy, ale z drugiej skupianie się na tak skrajnie podstawowych sprawach to moim zdaniem przesada.”

2016

Kryptowaluty jako elektroniczne instrumenty płatnicze bez emitenta. Aspekty informatyczne, ekonomiczne i prawne – Witold Srokosz, Tomasz Kopyściański, Sebastian Bala

kryptowaluty

Opis wydawcy:

“Pierwsza na świecie interdyscyplinarna książka o kryptowalutach napisana wspólnie przez informatyka, ekonomistę oraz prawnika, którzy łączą pracę naukową z praktyką. Autorzy zarówno odpowiadają na najbardziej podstawowe pytania dotyczące kryptowalut (np. co to jest blockchain), jak i podejmują próby pogłębionej i wieloaspektowej analizy problemów związanych ze stosowaniem kryptowalut (np. badając, czy system kryptowaluty ma cechy piramidy finansowej w ujęciu ekonomicznym i prawnym). A zatem książka będzie przydatna nie tylko dla osób, które już zetknęły się z problematyką kryptowalut i technologią łańcucha bloków, ale także dla tych, którzy nadal jeszcze niewiele wiedzą o tej rewolucyjnej innowacji.”

Inwestycje w Internecie – Bitcoin i inne kryptowaluty – Kinga Kądziołka

Opis wydawcy:

“Tematyka publikacji dotyczy identyfikacji obszarów ryzyka inwestycji w waluty kryptograficzne. Szczególną uwagę zwrócono na najbardziej znaną kryptowalutę – bitcoin. Znaczna część pracy dotyczy ryzyka rozumianego jako zmienność stóp zwrotu. Zaprezentowano możliwości wykorzystania analizy technicznej oraz wybranych metod data mining do generowania sygnałów kupna i sprzedaży kryptowaluty. Podjęto również problematykę dywersyfikacji ryzyka z wykorzystaniem analizy portfelowej. Prezentowane w książce modele wygenerowano z wykorzystaniem darmowego programu R. Do każdego z przykładów zamieszczono kod źródłowy, aby umożliwić czytelnikowi samodzielne wykonanie podobnych analiz. Przedmiotem rozważań jest również ryzyko podwójnego wydania środków, ryzyko upadku giełd Bitcoin, ryzyko wiktymizacji i ryzyko AML. To pierwsza tego typu pozycja książkowa w Polsce poświęcona zagadnieniom ryzyka na rynku walut kryptograficznych […]”.

2017

Bitcoin dla zaawansowanych. Programowanie z użyciem otwartego łańcucha bloków – M. Antonopoulos Andreas

Opis wydawcy:

“Niniejsza książka jest przeznaczona dla każdego, kto chce zrozumieć zasady funkcjonowania bitcoina i kryptowalut. Skorzystają z niej zwłaszcza programiści, którzy będą mogli nauczyć się pisania oprogramowania związanego z bitcoinem. Znalazło się tu objaśnienie technicznych podstaw bitcoina i kryptowalut, podano informacje na temat zdecentralizowanej sieci bitcoina, architektury P2P, cyklu życia transakcji i zasad bezpieczeństwa, a także omówienie nowych technologii. Sporo miejsca poświęcono zastosowaniom łańcucha bloków. Dzięki ciekawie i zrozumiale przedstawionym informacjom zawartym w książce zyskasz aktualną wiedzę, która pozwoli Ci wkroczyć na ścieżkę bitcoina!”

2018

Bitcoin jako przedmiot stosunków cywilnoprawnych – Marcin Michna

kryptowaluty

Dr hab. Marcin Krajewski:

“Autor podjął się opracowania zagadnienia nowego, które do tej pory w literaturze omawiane było jedynie fragmentarycznie i zdawkowo. Uważam, że z zadania tego wywiązał się w sposób ponadprzeciętny […] Praca jest pierwszym tak szerokim ujęciem badanego zagadnienia. “

Dr hab. Jacek Jastrzębski, prof. UW:

“[Autor] bardzo wnikliwie prezentuje możliwe kwalifikacje bitcoina jako przedmiotu stosunku prawnego, uwzględniając także poglądy wstępnie prezentowane w polskiej literaturze […] Analiza prezentowanych koncepcji stanowi wprowadzenie do przedstawienia własnego poglądu Autora […] Praca wpisuje się w poszukiwania cywilnoprawnego ujęcia bitcoina […] i jako taka stanowi nowe ujęcie problemu.”

Bitcoin. Płatnicze i inwestycyjne zastosowania kryptowaluty – Anna Iwona Piotrowska

Użytkownik Nixxx pisze:

“Autorka podeszła do tematu w sumienny sposób i kompleksowo przedstawiła bitcoina w świetle finansowo-ekonomicznym. Z monografii zaczerpniemy podstawowe informacje na temat kryptowalut i samego bitcoina, a także znajdziemy wiele ciekawych statystyk i danych. Książka godna polecenia osobom, zainteresowanym tą tematyką.”

Zrozumieć bitcoina. Technologiczny i ekonomiczny przewodnik po kryptowalutach – Silas Barta, Robert P. Murphy

Użytkownik Antagonista Esklaważu pisze:

“Krótkie dzieło wyjaśniające na przykładzie Bitcoina jak działa technologia blockchain. Zawiera też ciekawostki historyczne na temat jego rozwoju i omawia kryptowaluty z perspektywy szkoły austriackiej. Jawią się one tu jako pożądana alternatywa dla pieniądza emitowanego przez państwo. Wydaje mi się, że nie jest to nic, czego osoby interesujące się tematem ekonomii by nie wiedziały. Jeśli chodzi zaś o same kryptowaluty, to ewentualną wartość mogą stanowić odpowiedzi na zarzuty wobec nich.  Tak czy siak książka jak najbardziej wartościowa. Język przystępny i dobrze ułożona treś – można polecić osobom, które zaczynają interesować się blockchainem, a nie mają wiedzy na temat ASE.”

Jak zarabiać na kryptowalutach – Tomasz Waryszak

Opis wydawcy:

“Kryptowaluty – ten termin brzmi nieco tajemniczo, ale i wielce obiecująco. Wielu inwestorów nadal nie w pełni pojmuje mechanizm funkcjonowania kryptowalut, jednak niemal każdy rozważa, czy warto się nimi zainteresować. Czy te cyfrowe waluty są prawdziwą, nową nadzieją na duży zarobek? Szansą na uwolnienie się od dyktatury banków? A może jest to tylko kolejna bańka spekulacyjna? Czy porównywanie kryptowalut do piramidy finansowej ma jakiekolwiek podstawy? Można zaufać walutom, za którymi nikt nie stoi, które nie mają żadnej centrali ani emitenta? Czy jest to początek rewolucji ekonomicznej, demokracji pieniądza niezależnego od banków? Jednak czy warto ryzykować, inwestując w coś, czego się do końca nie rozumie? Absolutnie nie warto i dlatego, nim wkroczysz na nowy wspaniały rynek kryptowalut, dowiedz się o nich jak najwięcej!”

Blockchain. Podstawy technologii łańcucha bloków w 25 krokach – Daniel Drescher

Opis wydawcy:

“W pewnym uproszczeniu łańcuch bloków (blockchain) jest rozproszoną bazą danych, która utrzymuje stale rosnącą liczbę rekordów danych zabezpieczonych kryptograficznie przed manipulacją i próbą naruszenia integralności. Może posłużyć jako rozproszona księga rachunkowa. Technologia ta cieszy się dużym zainteresowaniem, a niektórzy entuzjaści nazywają ją nawet przełomową. Aby zrozumieć, do czego łańcuch bloków może się przydać, poprawnie ocenić uzasadnienie biznesowe startupów wykorzystujących łańcuch bloków czy też móc śledzić dyskusję na temat jego oczekiwanych efektów ekonomicznych, konieczne jest zrozumienie podstawowych pojęć związanych z technologią blockchain i uświadomienie sobie jej potencjalnych zastosowań.”

Zastosowania technologii blockchain – Vikram Dhillon, Max Hooper, David Metcalf

kryptowaluty

Użytkownik Jan pisze:

“Trafiłem na tą pozycję dzięki Klubowi Dobrej Książki w Magazynie Programista, dzięki czemu byłem bardzo optymistycznie nastawiony. Po lekturze mam jednak mieszane uczucia. Z jednej strony autor traktuje czytelników jako nowicjuszy w Blockchainie, tłumacząc historię i podstawy, tylko po to, aby ekspresowo zwiększyć poziom szczegółowości i skomplikowania. To sprawia, że osoby nieobeznane z tematem (takie jak ja) mogą się trochę pogubić. Mimo wszystko muszę powiedzieć, że dzięki tej książce dowiedziałem się czegoś o, jakże popularnym ostatnimi czasy, temacie Blockchaina i od tej pory nie bedę kojarzył go jedynie z hasłem „Bitcoin”.”

Blockchain. Rewolucja – Alex Tapscott, Don Tapscott

Opis wydawcy:

“Blockchain. Rewolucja to książka napisana przez wizjonerów dla wszystkich, którzy wypatrują nadchodzącej zmiany. Tapscottowie pokazują, że dysponujemy technologią, która może odmienić świat. Nieważne, czy jesteś programistą, prawnikiem, pisarzem lub pracujesz w sektorze finansowym, tworzysz muzykę, malujesz czy prowadzisz badania naukowe. Rewolucja cię nie ominie.”

Kryptowaluty, dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów? – Michał Grzybkowski, Szczepan Bentyn

Użytkownik Witek pisze:

“Całkiem przystępna książka na temat Bitcoina i (w mniejszym stopniu) blockchaina oraz innych kryptowalut.  Prawdopodobnie najbardziej przystępne obecnie źródło na temat ww. zjawisk dla osób, które dopiero wchodzą w ten temat. Dla pozostałych będzie to w miarę spójne i jasne podsumowanie.  Jedyny element, który mnie nieco zdziwił to część, która odnosiła się do tytułu książki i spekulacji na temat ceny Bitcoina. Modele zaproponowane przez jednego z autorów są lekko mówiąc dziwne i mam wrażenie, że niektóre parametry oraz metodologie zostały wybrane dokładnie pod (przyciągający uwagę, nie zaprzeczę) tytuł książki.”

ABC Blockchaina – Krzysztof Bielecki

Opis wydawcy:

“ABC blockchaina to ponad 700-stronicowa publikacja autorstwa Krzysztofa Bieleckiego opisująca całą gamę zagadnień związanych z blockchainem. Dzięki współpracy z szeregiem mecenasów z branży jest dostępna całkowicie bezpłatnie, zachowując przy tym pełną niezależność.”

Biała księga blockchain – Paweł Oksanowicz

Opis wydawcy:

“W książce zaprezentowano nie tylko wady i zalety nowej rewolucji, ale też wypowiedzi wybitnych ekspertów, pionierów i realnych użytkowników pracujących z technologią blockchain. Są wśród nich: Salvatore Babones, Grant Blasidell, Jacek Czarnecki, Maciej Jędrzejczyk, Katarzyna Kamińska, Rafał Kiełbus, Przemysław Kwiecień, Filip Pawczyński, Krzysztof Piech, Łukasz S. Zgiep.”

Jakie obowiązki podatkowe są związane z handlem kryptowalutami – Dominika Gałka

Opis wydawcy:

“Coraz więcej podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą decyduje się na wydobywanie lub ma zamiar rozpocząć pozyskiwanie (potocznie zwane wydobywaniem) kryptowalut, takich jak bitcoin, litecoin czy ether. W tym celu nabywają profesjonalne komputery wraz ze stosownym oprogramowaniem. W opracowaniu przedstawiamy, z jakimi obowiązkami podatkowymi będzie wiązało się wydobywanie i sprzedaż kryptowalut.”

Blockchain jako innowacja systemowa – Włodzimierz Szpringer

Użytkownik Enigmato pisze:

“Bardzo dobra i dobrze udokumentowana książka. Polecam każdemu kto posiada choćby podstawową wiedzę z zakresu nowych technologii, prawa i finansów, gdyż takie tło pozwoli na poprawne zrozumienie treści zawartej w tej pozycji.”

Kryptowaluty. Perspektywa kryminologiczna i kryminalistyczna – dr hab. prof. UO Jerzy Konieczny, mgr Rafał Prabucki, mgr Rafał Wielki

Opis wydawcy:

“Proponowana książka obejmuje trzy części. Zadaniem pierwszej jest zwięzłe przedstawienie istoty kryptowalut, tak by zapewnić Czytelnikowi samowystarczalność w rozpoznaniu podstawowych problemów w tej dziedzinie. Część druga przybliża kwestie kryminologiczne i jest próbą wyjaśnienia przestępczości kryptowalutowej. Część ostatnia jest omówieniem taktyk ścigania tej przestępczości, przy czym służby policyjne, w ich własnej opinii, stoją jeszcze u początku drogi do znalezienia satysfakcjonujących rozwiązań.”

Lex cryptographia. Znaczenie prawne umów i jednostek rozliczeniowych opartych na technologii Blockchain – Szczerbowski Jakub J.

Opis wydawcy:

“Niniejsza monografia jest obszernym i krytycznym opracowaniem istotnego współczesnego problemu prawoznawstwa nie tylko w dziedzinie teorii prawa cywilnego, ale również teorii i filozofii prawa. Wnikliwie analizuje powstałą w 1997 roku ideę sprytnych kontraktów. Idea ta powstała jako rezultat nurtu głoszącego zastąpienie istniejących, sankcjonowanych przez państwo, instytucji społecznych takich jak pieniądz czy prawo umów przez nowe instytucje społeczne oparte na zastosowaniu kryptografii. Jest to idea nieznana wielu prawnikom i uczestnikom obrotu gospodarczego, a nabierająca znaczenia faktycznego i prawnego w ostatnich latach. Fenomen sprytnych kontraktów jest zjawiskiem bardzo młodym z perspektywy prawno-historycznego wglądu w istniejące relacje społeczne. Jest obecnie ważnym zagadnieniem obrotu gospodarczego, bez względu na to czy będziemy go postrzegali jako problem prawny, quasi-prawny czy alegalny – a w szczególności jest to istotne z perspektywy teorii prawa cywilnego.”

Sekrety kryptowalut – Maciej Wieczorek

Opis wydawcy:
„W SEKRETACH KRYPTOWALUT znajdziecie szczegółowy opis różnych metod inwestowania. Poznacie potencjał, jaki kryje się w Bitcoinie, a przy okazji dowiecie się, czy warto inwestować w złoto. Dowiecie się co to są tokeny personalne i będziecie potrafili sami je założyć. Nauczycie się jak można zarobić na fake newsach, a także poznacie podstawy tajników analizy technicznej”.

2019

Blockchain. Zaawansowane zastosowania łańcucha bloków – Imran Bashir

kryptowaluty

Opis wydawcy:

“Ta książka jest zaktualizowanym i uzupełnionym wydaniem świetnego przewodnika po świecie blockchaina; skorzysta z niej zarówno programista, jak i prezes konstruujący strategię swojej firmy. Znalazło się tu wyczerpujące omówienie technicznych podstaw łańcuchów bloków i systemów rozproszonych. Przedstawiono mechanizmy związane z kryptowalutami i pisaniem aplikacji wykonywanych w zdecentralizowanej maszynie wirtualnej w łańcuchu bloków Ethereum.”

Blockchain w biznesie. Możliwości i zastosowania łańcucha bloków – Mougayar William

Opis wydawcy:

“Ta książka jest frapującym przewodnikiem, który jak żadna inna publikacja skłania do przemyśleń i oddania się pracy koncepcyjnej. Łańcuchy bloków pozwolą na bezkolizyjną wymianę wartości, jednak wymuszą nowe zdefiniowanie pojęć funkcji, relacji, władzy i zaufania. Dzięki tej książce zrozumiesz podstawy technologii blockchain, ale także dowiesz się, jak wiele nowych przestrzeni otworzy się do jej zastosowania. “

Ethereum dla zaawansowanych. Tworzenie inteligentnych kontraktów i aplikacji zdecentralizowanych – Antonopoulos Andreas M. , Wood Gavin (premiera 17 września 2019 r.)

kryptowaluty

Opis wydawcy:

“Ta książka jest praktycznym poradnikiem i encyklopedycznym źródłem wiedzy o Ethereum przeznaczonym dla programistów, którzy chcą przyswoić praktyczną wiedzę o łańcuchach bloków oraz tworzeniu inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych aplikacji – DApp. Znalazły się tu zarówno podstawowe informacje, jak i szereg zaawansowanych zagadnień związanych z Ethereum. Opisano, w jaki sposób tworzy się w nim transakcje, przedstawiono kwestie związane z kluczem publicznym, skrótami i podpisami cyfrowymi. Poszczególne zagadnienia, a także najlepsze praktyki, wzorce projektowe i antywzorce z obszaru bezpieczeństwa uzupełniono starannie opracowanymi przykładami kodu.”

Encyklopedia kryptowalut – Twój start w świat kryptowalut – Kamil Predecki

kryptowaluty

Opis wydawcy:
„W podanej cenie dostaniesz książkę, która pomoże Ci rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami!

Jeżeli jednak jesteś trochę bardziej zaawansowanym użytkownikiem kryptowalut, to również znajdziesz tu wiele ciekawych informacji dla siebie!”

KRYPTO INWESTOR – Jak skutecznie zarabiać na rynku kryptowalut – NexusHash

kryptowaluty

Opis wydawcy:
„Po 5 latach zbierania wiedzy na temat kryptowalut i tradingu postanowiłem napisać poradnik dla osób pragnących zarabiać na tym rynku. Książka jest w trakcie korekty i formatowania, wersja elektroniczna będzie dostępna w okolicach wrzesień 2019. 

W środku znajdziesz 17 rozdziałów między innymi:
– Teoria, historia, przyszłość, prognozy, ryzyko, inne inwestycje.
– Zakupy, handel, wybór giełdy, platformy, brokera, na co uważać.
– Jak możesz zarabiać na krypto, kilkanaście sposobów.
– Strategie tradera, inwestora, hodlera.
– Przegląd najskuteczniejszych formacji, cykle giełdowe.
– Analiza techniczna, fundamentalna, behawioralna.
– Budowanie portfolio, zarządzanie ryzykiem, kapitałem.
– Krypto narzędzia wspomagające, aplikacje, kalkulatory, skrypty.
– Kanały informacyjne, analiza treści.
– Psychologia inwestycji, filozofia bogactwa, odkryj własnego Grala.
– Bezpieczeństwo, przechowywanie, rodzaje zagrożeń
– Aspekty prawne, podatkowe, wybrane kraje.
– Przegląd, podział kryptowalut.
– Mining, rodzaje, opłacalność.
– Rynek ICO, analiza, zagrożenia”.

Waluty wirtualne jako przedmiot przestępstwa – Adam Behan

Z recenzji:
„Nakładem Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego Fundacja ukazała się praca monograficzna zatytułowana Waluty wirtualne jako przedmiot przestępstwa. Jej autorem jest dr Adam Behan, pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Opracowanie jest bardzo obszerne, liczy ponad osiemset stron, co może niektórych wręcz zniechęcać do zapoznania się z nim. W ramach niniejszych krótkich uwag chciałbym przekonać czytelników (zwłaszcza tych, którzy dotychczas nie interesowali się w szerszym zakresie informatyką) do sięgnięcia po tę pozycję wydawniczą i poświęcenia nieco więcej czasu na jej uważną lekturę. Już wstępnie można stwierdzić, że będzie to – w szczególności dla praktyków prawa – doświadczenie bardzo wartościowe.”

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.