Bithub.pl: Lista najbardziej wpływowych ludzi w blockchain #1

Co roku magazyn Forbes publikuje listę najbardziej wpływowych osób na świecie. Lista dzieli ludzi ze względu na płeć, wiek, majątek i dziedzinę, w którym działają. Znalezienie się na takiej liście oznacza prestiż i realny wpływ na losy świata. Próżno szukać na takich listach osób ze świata blockchain i kryptowalut. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę 10 najbardziej wpływowych osób w branży blockchain. Branży, która rozwija się w niesamowitym tempie i w niedługim czasie może zdominować światową gospodarkę.

We wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to pierwsza część dłuższej serii artykułów i niektóre wpływowe osoby z branży mogą nie od razu zostać ujęte w pierwszych odsłonach.

Pieter Wuille

Peter Wuille

Źródło: www.news.bitcoin.com

Pieter Wuille dołączył do zespołu deweloperów Bitcoin Core w maju 2011 roku, a samego Bitcoina odkrył w listopadzie 2010 r. Aktualnie jest drugim po Wladimirze van der Laanie –współautorem kodu Bitcoina z ponad 1 100 kontrybucjami na GitHub. Wuille jest odpowiedzialny za wprowadzenie aktualizacji dla kodu Bitcoin (Bitcoin Improvement Proposals) numer 30, 32, 42, 62 a także jest autorem biblioteki dla wydajnej kryptografii krzywej eliptycznej do użytku w Bitcoinie. Pracował również dla Google jako inżynier ds. niezawodności witryn. Jest współzałożycielem Blockstream, które zajmuje się szybkim rozwojem otwarty aktywów i smart kontraktów dla Bitcoina. Pochodzi z Belgi gdzie ukończył studia otrzymując tytuł doktora z nauk komputerowych.

Link do Twittera: https://twitter.com/pwuille

Barry Silbert

Barry Silbert

Źródło: www.twitter.com

Założyciel Digital Currency Group, która skupia się na rozwoju infrastruktury Bitcoina poprzez inwestowanie, zakładanie i pomoc w rozwoju firmom z branży kryptowalut. Właściciel Bitcoin Opportunity Corporation, która inwestuje w startupy. Jego port folio inwestycyjne obejmuje takie firmy jak: BitPay, BitPesa, Circle, Coinbase, Krakken, Ripple czy ShapeShift. Barry Siblert jest również odpowiedzialny za uruchomienie Bitcoin Investment Trust (BIT), którego akcje w ramach tickera GBTC są pierwszymi publicznie notowanymi papierami wartościowymi, które są inwestowane a ich wartość pochodzi bezpośrednio od ceny Bitcoina. BIT daje możliwość zarobku inwestorom z ruchów ceny Bitcoina za pośrednictwem tradycyjnej platformy inwestycyjnej bez problemów z zakupem, przechowywaniem czy bezpieczeństwem posiadanych Bitcoinów.

Link do Twittera: https://twitter.com/barrysilbert

Roger Ver (Bitcoin Jesus)

Roger Ver

Źródło: www.rogerver.com

Roger Ver był pierwszą osobą na świecie, która zaczęła inwestować w startupy z branży kryptowalut. Osobiście był zaangażowany w zdobywanie funduszy dla wielu młodych firm. W 2011 roku jego firma – Memorydealers, została pierwszą na świecie firmą, która zaakceptowała płatności w Bitcoinach. Roger jest również założycielem Bitcoinstore.com – pierwszej platformy internetowej, która akceptowała płatności w Bitcoinie. Kolejnym jego dziełem jest Bitcoinbountyhunter.com. Jest to strona internetowa, która nagradza użytkowników za to, że pomagają łapać hakerów i cyber przestępców w ekosystemie kryptowalut. Roger Ver zasłynął również ze swojego wyzwania o wartości 100 000 $, które rzucił kandydatowi na prezydenta USA – Berniemu Sandersowi. Chciał on nakłonić Sandersa do debaty  na temat weteranów wojny w Iraku z anty-wojennym aktywistą Adamem Kokeshem. W przypadku zgody Sandersa na debatę, Ver obiecał wpłacić wspomniane wcześniej 100 000 $ na organizację charytatywne. Warto wspomnieć, że Bernie Sanders był i jest mocnym zwolennikiem wojny w Iraku i agresywnej postawy USA na świecie.

Link do Twittera: https://twitter.com/rogerkver

Patrick Byrne (Bitcoin Messiah)

Patrick Byrne

Źródło: www.wired.com

CEO Overstock.com, platformy do handlu online. Jego firma jako jedna w pierwszych na świecie zaczęła akceptować płatności w Bitcoinie. Wierzy, że Wall Street będzie zmuszona do akceptacji Bitcoina jako środka płatniczego. Założyciel T0 – firmy, która chce zrewolucjonizować sektor finansowy przy pomocy blockchain poprzez ustanowienie sprawiedliwych, transparentnych i dostępnych dla wszystkich uczestników rynku transakcji. Wielokrotnie oskarżał Wall Street o nadużycia i łamanie prawa przy zawieraniu transakcji. Przeciwnik obecnego systemu finansowego, w którym zauważa, że banki i rządy tworzą pieniądze z niczego i zbyt używają zbyt dużych dźwigni finansowych.

Link do Twittera: https://twitter.com/overstockceo

Andreas Antonopoulos

Andreas Antonopoulos

Źródło: www.antonopoulos.com

Technolog, przedsiębiorca i mówca publiczny, który stara się wyjaśnić czym jest Bitcoin, szerszej masie ludzi. Autor książki „Mastering Bitcoin” Doradca biznesowy i prawny dla wielu startupów. Jako pierwszy użył zwrotu „The Internet of Money” w 2013 roku, opisując Bitcoina i jego ekosystem w sieci. Twórca wielu publikacji na temat kryptowalut i blockchain. Podczas jednego z wywiadów powiedział:

Dla „pozostałych 6 miliardów”, którzy nie cieszą się międzynarodową bankowością bez kontroli, tak jak my, Bitcoin stanowi szansę, aby stać się częścią globalnej gospodarki, która do tej pory nie istniała. Dla tych użytkowników Bitcoin jest czymś więcej niż ciekawostką, może być bramą do połączenia ze światem.

Link do Twittera: https://twitter.com/aantonop

Adam Back

Adam Back

Źródło: www.linkedin.com

Pionier kryptografii i deweloper protokołu e-cash, który był poprzednikiem Bitcoina. Stworzył hashcash proof-of-work i zdecentralizowane wydobycie, używane w Bitcoinie. Pracował również jako deweloper dla Zero-Knowledge Systems nad siecią Freedom, która była prekursorem przeglądarki Tor. Adam Back jest również CCO (Chief commercial officer) w Spondoolies Tech Ltd. oraz dyrektorem zarządzającym w Blockstream, gdzie udało mu się zebrać ponad 50 milionów $ funduszy na rozwój prototypu łańcucha bocznego – Liquid.

Link do Twittera: https://twitter.com/adam3us

Nick Szabo

Nick Szabo

Źródło: www.google.com

Nick Szabo jest znany głównie z zaprojektowanego mechanizmu do decentralizacji dla prekursora walut cyfrowych – Bit Gold z 1998 roku. Pomysłodawca zwrotu „smart contracts”, który rozwinął na potrzeby nazewnictwa protokołu łączącego nieznajomych i wykonywującego określone założenia. Wielu ludzi wiązało go z postacią Satoshiego Nakamoto, aczkolwiek Szabo stanowczo zaprzeczył tym plotkom. Wielu nadal jednak twierdzi, że jest jedyną osobą na świecie z tak dużą wiedzą z dziedziny kryptografii aby mógł stworzyć coś tak skomplikowanego i genialnego a zarazem prostego w użyciu jak Bitcoin.

Link do Twittera: https://twitter.com/nickszabo4

Don Tapscott

Don Tapscott

Źródło: www.wikipedia.org

Autor ponad 15 książek (min. The Digital Economy, Digital Capital, Grown Up Digital, Blockchain Revolution) a także CEO The Tapscott Group, założyciel i prezes międzynarodowego think tanku New Paradigm oraz lider Globar Solution Networks. Don Tapscott to także doradca i konsultant biznesowy, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać się w cyfrowym świecie. Jest zwolennikiem rewolucji, którą nie się ze sobą Bitcoin i możliwość wykluczenia banków z pośrednictwa w transakcjach. Aktywnie działa w ramach Muskoka Group, która jest organizacją szukającą rozwiązań zarządzania wokół blockchain z naciskiem na zmiany funkcjonowania dzisiejszych rządów pod presją technologii. Prywatnie ojciec Alexa Tapscotta.

Link do Twittera: https://twitter.com/dtapscott

Alex Tapscott

Alex Tapscott

Źródło: www.betakit.com

CEO Northwest Passage Ventures, która zajmuję się doradztwem biznesowym dla firm zaczynających swoją przygodę z technologią blockchain. Współautor książki „Blockchain Revolution”, która stała się bestsellerem. Twórca wielu artykułów na temat obecnego systemu finansowego i jego zmian pod naciskiem Bitcoina. Jego publikacje ukazują się w najbardziej prestiżowych gazetach i wydaniach świata min. Harvard Business Review, the McKinsey Quaterly, The Huffington Post czy Fortune. Prywatnie syn Dona Tapscotta.

Link do Twittera: https://twitter.com/alextapscott

Vitalik Buterin

Vitalik Buterin

Źródło: www.coindesk.com

23-letni twórca Ethereum, przedsiębiorca, genialny programista i matematyk, założyciel Bitcoin Magazine (w wieku 17 lat!), jeden z najtęższych umysłów w świecie blockchain. Osoba, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać. Jest obok Satoshiego Nakamoto, uważany za jedną z najbardziej wpływowych postaci w branży. Jego główny projekt – Ethereum, jest platformą do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji oraz innych tokenów. Vitalik wielokrotnie przyznawał, że jego celem jest stworzenie światowego komputera. Krytpowaluta, którą stworzył ma 29 miliardów dolarów kapitalizacji i jest drugim najpopularniejszym wirtualnym pieniądzem po Bitcoinie. Parę miesięcy temu spotkał się z prezydentem Rosji – Władimirem Putinem aby omówić implementację i rozwój kryptowalut w największym kraju świata.

Link do Twittera: https://twitter.com/vitalikbuterin

Inne osoby zostaną ujęte w następnych częściach artykułu

Maciej Kmita

 

Komentarze