Bithub.pl: Lista najbardziej wpływowych ludzi w blockchain #2

Co roku magazyn Forbes publikuje listę najbardziej wpływowych osób na świecie. Lista dzieli ludzi ze względu na płeć, wiek, majątek i dziedzinę, w którym działają. Znalezienie się na takiej liście oznacza prestiż i realny wpływ na losy świata. Próżno szukać na takich listach osób ze świata blockchain i kryptowalut. Dlatego postanowiliśmy stworzyć listę 10 najbardziej wpływowych osób w branży blockchain. Branży, która rozwija się w niesamowitym tempie i w niedługim czasie może zdominować światową gospodarkę.

Jest to już druga odsłona naszej listy najbardziej wpływowych osób w branży blockchain i kryptowalut. We wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że jest to dłuższa seria artykułów i niektóre wpływowe osoby z branży mogą nie od razu zostać ujęte w pierwszych odsłonach.

Marc Adnreesssen

Marc Adnreesssen

Źródło: www.forbes.com

Założyciel Adreesen Horowitz – firmy, która osiągnęła dziesiątki tysięcy procent zysków z inwestycji w startupy min. Instagram, Oculus VR, Facebook czy Loudcloud. Aktywnie działa pomiędzy firmami z Doliny Krzemowej, dla których organizuje fundusze i inwestorów. Jeden z twórców pierwszej przeglądarki internetowej – Mossaic. Jeden z pierwszych propagatorów Bitcoina na świecie jako alternatywy dla gotówki i transferów bankowych. Autor jednego z najpopularniejszych artykułów na temat Bitcoina w New York Times „Why Bitcoins Matters”. Jako pierwszy w historii zaproponował wstawienie grafiki na strony WWW.

Link do Twittera: https://twitter.com/pmarca

Bobby Lee

Bobby Lee

Źródło: www.twitter.com

CEO BTCChina, jednej z największych giełd wymiany walut fiat na kryptowaluty na świecie do momentu delegalizacji takowych giełd przez rząd chiński. Właściciel szóstego największego poolu wydobywczego Bitcoina na świecie – BTCC Pool o mocy 675 PH/s (ok. 8 % światowej mocy wydobywczej). Warto zwrócić uwagę, że Bobby nie jest założycielem BTCChina a jedynie inwestorem, który rozwinął giełdę do drugiej pozycji na świecie pod względem wolumenu w 2014 roku. Posiada tytuł magisterski z nauk komputerowych z Stanford University a swoją karierę zaczynał w Yahoo. Zasiada w radzie Bitcoin Foundation, która jest non-proft organizacją pracującą nad zwiększeniem adopcji Bitcoina na świecie. Prywatnie brat Charles’a Lee.

Link do Twittera: https://twitter.com/bobbyclee

Charles Lee (Satoshi Lite)

Charle Lee

Źródło: www.twitter.com

Były pracownik Google, który zainspirowany rozwojem blockchain oraz Bitcoina postanowił stworzyć własną kryptowalutę – Litecoin. W wielu aspektach Litecoin jest podobny do Bitcoina, aczkolwiek ma kilka usprawnień, które powodują, że jest bardziej funkcjonalny. Litecoin posiada lighting network dzięki czemu transakcje na blockchainie Litecoin odbywają się w parę sekund. Litecoin jest siódmą kryptowalutą pod względem kapitalizacji, prawie 4.3 miliardy dolarów. Chargles jest również dyrektorem ds. inżynierii w Coinbase. Jego tweety mają ogromny zasięg i jest jedną z najbardziej liczących się osób w branży. Prywatnie brat Bobbiego Lee.

Link do Twittera: https://twitter.com/satoshilite

Emin Gun Sirer

Emin Gun Sirer

Źródło: www.technologyreview.com

Współ-dyrektor firmy IC3 oraz profesor informatyki na Cornell University. Twórca systemów, który wniósł ogromny wkład w krpyotwaluty. Pomagał w budowie systemów funkcjonalnych dla Bitcoina (Bitcoin – NG, Covenants, Falcon Relay System) i Ethereum (smart kontrakty).  Pracował nad magazynami danych, stworzył HyperDex i Weaver. Stoi również za Karmą, pierwszą peer-to-peer kryptowalutą z rozproszoną mennicą. Współtwórca kryptowaluty Nexus – systemu operacyjnego do zaufanego przetwarzania danych.

Link do Twittera: https://twitter.com/el33th4xor

Zooko Wilcox-O’Hearn

Zooko Wilcox-O'Hearn

Źródło: www.wikipedia.org

Znany ze swojej pracy dla DigiCash (platforma do płatności telefonem), Mojo Nation (otwarto źródłowa i peer-to-peer platforma do udostępniania różnych treści), ZRTP (kryptograficzny protokół zgodności kluczy) , Zooko’s Triangle (model biznesowy). CEO Least Authority Enterprises, która zajmuje się rozwijaniem form przetrzymywania danych w sposób etyczny i niedrogi. Członek grupy deweloperów kryptowaluty Zcash.

Link do Twittera: https://twitter.com/zooko

Vinny Lingham

Vinny Lingham

Źródło: www.techcentral.co.za

Współtwórca i CEO Civic.com, platform zapewniającej ochronę danych i tożsamości dla firm. W przeszłości założyciel Gyft (aplikacji mobilnej do wręczania prezentów) oraz Yola.com , platformy do tworzenia profesjonalnych stron internetowych w kilka minut. Zdobywca wielu prestiżowych nagród dla najlepszego przedsiębiorcy w Afryce (High Impact Enterpreneur 2006, Top Young ICT Enterpreneur, ICT Personality of the Year). Doradca marketingowy dla Valueclick oraz Yahoo.blockchain. Vinny jest również znanym blogerem, który opisuje fenomen kryptowalut i objaśnia w jaki sposób wirtualne tokeny zrewolucjonizują świat.

Link do Twittera:  https://twitter.com/vinnylingham

Erik Voorhees

Erik Voorhees

Źródło: www.coindesk.com

Zarządzał Satoshi Dice (platforma bukmacherska oparta o blockchain) oraz Paysius (platforma, która pozwala przedsiębiorcą akceptować płatności w kryptowalutach). Pracował jako dyrektor marketingu dla BitInstant (jednej z pierwszyh giełd krypotwalut na świecie). CEO i twróca ShapeShift (platforma do prostej wymiany kryptowalut na inne kryptowaluty, uproszczona wersja giełdy). Stworzył również Coinapult – firmę, która transferowała Bitcoiny poprzez SMS lub e-mail. Jeden z najbardziej znanych przedsiębiorców w branży kryptowalut.

Link do Twittera: https://twitter.com/erikvoorhees

Perianne Boring

Perianne Boring

Źródło: www.coindesk.com

Prezydent i założyciel Chamber of Digitalc Commerce – amerykańskiej organizacji reprezentującej interesy społeczności cyfrowych dóbr i tokenów. Misją organizacji jest edukacja polityków w kierunku tworzenia norm prawnych dla wirtualnych dóbr oraz propagowanie akceptacji i wykorzystania zasobów cyfrowych. Lobbowała technologię blockchain w Izbie Reprezentantów w kongresie USA oraz naciskała na potrzebę regulacji prawnej nowej technologii. Mianowana najbardziej wpływową kobietą w branży kryptowalut przez Coinfilter za swój udział w promowaniu legislacji sprzyjającej wirtualnym walutom i dobrom. Autorka „Boring Bitcoin Report” – jednego z wiodących blogów w sieci na temat kryptowalut. Felietonistka Forbsa ze swoją kolumną „Boring Economics”.

Link do Twittera: https://twitter.com/periannedc

Tyler i Cameron Winklevoss

Tyler i Cameron Winklevoss

Źródło: www.cointelegraph.com

Najsławniejsi bracia w branży kryptowalut, blockchain i startupów. Olimpijczycy (reprezentowali USA w wioślarstwie na Olimpiadzie w Pekinie w 2008 r.), przedsiębiorcy i inwestorzy. Twórcy ConnectU – platformy do komunikacji pomiędzy użytkownikami. Znani z filmu „Social Network”, w którym pozywają Marka Zuckerberga o skopiowanie ich pomysłu i stworzenie na jego bazie Facebooka. Jedni z głównym udziałowców w BitInstant. W 2014 roku stworzyli Winkdex – indeks finansowy, który podążał za ceną Bitcoina. Założyciele giełdy Gemini (październik 2015), która jako jedna z niewielu otrzymała pozwolenie na działalność departamentu ds. finansów w Nowym Jorku. Na początku tego roku było o nich głośno kiedy to toczyli batalię z Security and Exchange Commission (Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych) aby otworzyć fundusz inwestycyjny oparty tylko i wyłącznie na Bitcoinie. Komisja wielokrotnie wydawała negatywne opinie na temat funduszu, aczkolwiek bracia Winklevoss nie poddają się i dalej próbują spełnić wymagania nakładane przez komisję aby utworzyć swój fundusz. Niektóre plotki mówią, że Tyler i Cameron posiadają 1 % wszystkich Bitcoinów. Jeżeli to prawda, to bracia Wiknlevoss posiadają „tylko” 1.6 miliarda dolarów majątku w samym Bitcoinie.

Link do Twiterra Tyler’a: https://twitter.com/tylerwinklevoss

Link do Twiterra Cameron’a: https://twitter.com/winklevoss

Kolejne osoby na naszej liście pojawią się już wkrótce.

Maciej Kmita

Komentarze