Anglojęzyczne kanały na YouTube, które warto śledzić.

1 382

Kryptowaluty są niezwykle zmiennym rynkiem. Nie tylko pod względem ceny, ale także informacji, które docierają do nas z różnych źródeł. Nowe regulacje prawne, nowe firmy implementujące rozwiązania oparte na blockchain, nowe podmioty akceptujące płatności kryptowalutami czy nowe osoby, krytykujące Bitcoina i wieszczące mu szybką śmierć. To tylko przykłady kilku typów informacji, które napływają z całego świata codziennie. YouTube jest jednym z lepszych źródeł informacji o wydarzeniach w świecie kryptowalut. W tym artykule, przedstawimy wam kilka kanałów anglojęzycznych, na które warto zwrócić uwagę.

Natłok informacji

W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz zasypywani tysiącami informacji każdego dnia, które niczym lawina suną w dół i bombardują nasz mózg. Gwałtowny rozwój produkcji smart fonów oraz tabletów z dużymi wyświetlaczami sprawił, że informacje z całego świata mamy dosłownie na wyciągnięcie ręki w swojej kieszeni czy torbie. Od nas samych zależy na czym skupiamy swoją uwagę i jakiej jakości treści przyswajamy. Dosyć łatwo można się zagubić się w gąszczu newsów, plotek i wydarzeń. Dodatkowo wiele informacji jest przeinaczonych bądź błędnie zinterpretowanych i wprowadzają zamęt, tzw. fake news. W ostatnim czasie są one sporym problemem i mogą wyrządzić wiele szkód. Przykładem jest choćby źle przetłumaczona wypowiedź Premiera Indii, który miał powiedzieć, że jego kraj zdelegalizuje kryptowaluty. Informacja ta została rozprzestrzeniona po świecie w przeciągu jednego dnia, a czołowe stacje telewizyjne i gazety powtarzały tę nieprawdziwą informację. Faktycznie premier Indii wypowiedział się na temat kryptowalut, ale nie zamierza ich delegalizować.

Jak widać warto czerpać informacje ze sprawdzonych źródeł, które nie tylko odrzucają fake news, ale także patrzą na świat w inny sposób. Dzięki temu możemy uzyskać pełen obraz sytuacji.

 • Nazwa kanału: Data Dash
  Prowadzący: Nicholas Merten
  Data powstania: 10 lipca 2017
  Ilość subskrypcji: 280 tysięcy
  Główne cechy kanału: Szczerość, otwartość,
  Opis: Data Dash to najbardziej popularny kanał na temat kryptowalut na YouTube. Nicholas zebrał ponad pół miliona obserwujących, głównie dzięki swojej otwartości. Na jego kanale możemy znaleźć takie serie jak daily updated, gdzie komentuje wydarzenia z ostatnich kryptowalut a także „TOP 3 Currencies in…” gdzie przewiduje, które kryptowaluty mogą osiągnąć spore wzrosty w następnym miesiącu. Spore doświadczenie, które zebrał na rynku akcji, pozwala mu patrzeć niekiedy krytycznie na rynek kryptowalut. Trzeba jednak zaznaczyć, że Nicholas jest ich entuzjastą i wierzy w ich technologiczne rozwiązania. Część filmików zawiera przegląd nowych kryptowalut, które posiadają ciekawe rozwiązania technologiczne, gdzie prowadzący stara się w prosty sposób wytłumaczyć sposób działania nowych pomysłów (np. każda transakcja będąca jednocześnie blokiem transakcyjnym w Raiblocks). Niedawno Nicholas podróżował po całym świecie i prowadził prezentacje na temat Bitcoina i technologii blockchain. Live transmisje można obejrzeć na jego kanale. Ostatnio wiarygodność kanału Data Dash została mocno nadszarpnięta. Nicholas pomimo swojej zapewnianej szczerości przyznał się do zrobienia filmu o Substratum w zamian za pieniądze. Otrzymał on za to 6 Ethereum oraz 100 000 Substratum (w swoim szczytowym momencie były one warte 350 000 $!). Nicholas przyznał się do otrzymania zapłaty i zdecydował się przekazać wszystkie pieniądze na cele charytatywne.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj
  Link do Steemit: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Crypto Investor
  Prowadzący: tożsamość nieznana
  Data powstania: 28 sierpnia 2017
  Ilość subskrypcji: 150 tysięcy
  Główne cechy kanału: Szczerość, obiektywność, krytycyzm
  Opis: Jeden z popularniejszych kanałów anglojęzycznych o kryptowalutach na YouTube. Crypto Investor w swoich filmach często wspiera się analizą techniczną i wykresem ceny kryptowalut. Odnosi się również często do polityki, wypowiedzi osób publicznych i wprowadzanych regulacji dla kryptowalut. Założyciel kanału patrzy obiektywnie na rynek kryptowalut i nie boi się krytykować niektórych rozwiązań. Na początku grudnia jasno dawał do zrozumienia, że cena Bitcoina jest rodzajem bańki i może nastąpić znaczna korekta w najbliższym czasie. Ze swoimi widzami dzieli się informacjami na temat ruchów w swoim portfolio, zawieraniu pozycji oraz potencjalnych poziomach realizacji zysków. Wiele jego filmów ma negatywny wydźwięk i stara się on sprowadzić swoich inwestorów na ziemię, szczególnie gdy ceny kryptowalut rosną w szybkim tempie. Crypto Investor nigdy nie reklamował żadnego ICO ani kryptowaluty w zamian za korzyści materialne. Prowadzi on także aktywny profil na Steemit oraz Twitter.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Steemit: tutaj
  Link do Twitter: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Crypto Love
  Prowadzący: Randall
  Data powstania: 21 sierpnia 2017
  Ilość subskrypcji: 80 tysięcy
  Główne cechy kanału: humor, luźna atmosfera, spontaniczność
  Opis: Crypto Love jest zdecydowanie innym kanałem. Jego prowadzący zaczyna większość filmików od powitania „bumshakhalaka”. Jest dość głośny, wymachuje rękoma, krzyczy i śpiewa. Pomimo swojego specyficznego stylu bycia, Randall tłumaczy podstawy kryptowalut oraz jak poruszać się w ich świecie. Od czasu do czasu możemy znaleźć na jego kanały recenzje kryptowalut (zapewne płatne). Podobnie jak Data Dash od czasu do czasu nagrywa filmy, w których stara się przewidzieć jakie kryptowalut osiągną mocne wzrosty w najbliższym czasie. Na jego kanale można znaleźć również ciekawe treści np. jak zapłacić podatki od zysków z kryptowalut w USA oraz jak uśredniać ceny zakupu kryptowalut. Crypto Love posiada własny sklep z koszulkami.
  Link do YouTube: tutaj
  Link do Twitter: tutaj
  Link do strony: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Crypto Daily
  Prowadzący: tożsamość nieznana
  Data powstania: 11 sierpnia 2014
  Ilość subskrypcji: 103 tysiące
  Główne cechy kanału: sumienność, codziennie nowy film
  Opis: Kanał jest codziennym przeglądem wiadomości. Prowadzący może wydać się delikatnie kontrowersyjny ze względu na swój specyficzny sposób mówienia. Crypto Daily skupia się na informacjach z głównych portali informacyjnych jak CoinDesk czy Cointelegraph oraz z Twittera. Dużą zaletą kanału jest to, że od pewnego czasu filmy pojawiają się codziennie. Crypto Daily jest na pewno dobrym wyborem, jeżeli nie chcemy marnować kilku godzin dziennie na przeglądanie informacji ze świata kryptowalut.
  Link do YouTube: tutaj

 

 • Nazwa kanału: Coin Mastery
  Prowadzący: Carter Thomas
  Data powstania: 12 lipca 2017
  Ilość subskrypcji: 116 tysięcy
  Główne cechy kanału: analiza kryptowalut oparta o wykresy cen, wolumenu oraz zmienności
  Opis: W swoich filmach Coin Mastery opiera się często na analizie technicznej wykresu ceny oraz zmianie wartości wolumenu. Odwołuje się również do wykresów surowców (głównie metali szlachetnych) jak i kursu dolara. Charakterystyczną cechą kanału jest długość filmików, które zajmują średnio 30 minut. Kanał ma wydźwięk obiektywny i wyważony. Coin Mastery nie stawia ryzykownych tez. W porównaniu do Crypto Love nie śpiewa i nie macha co chwilę rękoma. Sporadycznie prowadzone są transmisje live, na których oglądający mogą zadawać pytania (klasyczne Q&A).
  Link do YouTube: tutaj

 

Jakie kanały anglojęzyczne zainteresowały Was?
Znacie może ciekawych, ale mało znanych youtuberów?
Dajcie znać w komentarzach!

 

Maciej Kmita

Komentarze