Rafał Zaorski na serio udostępnia swój lokal na Złotej 44. Mieszkanie i pełen dostęp do części publicznej dla 20 000 ludzi?

Rafał Zaorski, najbardziej rozpoznawalny spekulant na rynkach finansowych i kryptowalut, kontynuuje swój ambitny i niekonwencjonalny projekt, w którego centrum jest luksusowy apartament w prestiżowym warszawskim wieżowcu Złota 44 w Warszawie. W czerwcu 2022 roku Zaorski kupił lokum o powierzchni 480 metrów kwadratowych za blisko 23 miliony złotych; teraz chce podzielić nieruchomość na 20 000 udziałów, które obecnie sprzedaje za pośrednictwem internetowej platformy tokenizacji.

Rafał Zaorski koszmarem lokatorów apartamentowca Złota 44

Eksperyment społeczny, nazwany przez swojego autora „epickim flipem”, bada intersekcje między posiadaniem nieruchomości, swobodą dysponowania nią z punktu widzenia prawa oraz granicami podejmowania racjonalnych decyzji przez duże grupy rozproszonych właścicieli. Sam Zaorski traktuje przedsięwzięcie jako innowacyjne, natomiast zdaje sobie sprawę z tego, że wiele rzeczy może pójść nie tak. Pozostaje tylko pytanie co i czy nie zatopi „to” ostatecznie całego eksperymentu.

Każdy udział, wyceniany na 5000 zł lub równowartość w kryptowalucie ($BigSB), reprezentuje udział wynoszący 1/20000 część apartamentu, wraz z prawnym dostępem do nieruchomości i części wspólnych wieżowca przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Dodatkowo, Zaorski wprowadził unikalny aspekt NFT do projektu. Inicjatywa 504 NFT składa się tzw. z tokenów niezamiennych z których każde cyfrowe aktywo odpowiada za jeden udział w nieruchomości.

Sam apartament jest symbolem luksusu i ekskluzywności. Rozciągający się na 480 metrów kwadratowych, jest potencjalnie najdroższą nieruchomością w Polsce, zlokalizowaną na jednym piętrze kompleksu Złota 44. Kompleks składa się z 54 pięter i osiąga wysokość 192 metrów, oferując mieszkańcom dostęp do ekskluzywnych udogodnień, takich jak basen, sauna, pokój masażu, siłownia, a nawet sala kinowa z symulatorem gry w golfa. Chodzą legendy, że na korytarzach apartamentowca rozgrzewa się sam Robert Lewandowski.

fot. Wikipedia

Zobacz też: Ethereum rośnie, Solana spada. Czy to czas na rotację kapitału do ETH?

Ściany nie są z gumy

Jednak nawet tak duży apartament nie pomieści jednocześnie wszystkich 20 000 właścicieli. Zgodnie z przepisami, apartament może legalnie gościć do 300 osób jednocześnie dzięki dwóm drogom ewakuacyjnym, każdej z nich zdolnej pomieścić 150 osób. Dlatego akcjonariusze będą musieli stworzyć harmonogram i procedury korzystania ze wspólnej własności.

W kwestiach finansowych, Zaorski zobowiązał się do opłacenia czynszu (20 000 zł miesięcznie) i mediów na trzy lata z góry. Zapewni również usługi prawne, aby radzić sobie z ewentualnymi problemami ze wspólnotą mieszkaniową, i zatrudnił firmę ochroniarską do strzeżenia apartamentu przez całą dobę przez kolejny rok.

Aby stać się akcjonariuszem, zainteresowane strony muszą zarejestrować się na dedykowanej platformie i przejść proces weryfikacji tożsamości. Po pomyślnej weryfikacji inwestorzy mogą wybrać liczbę tokenów, które chcą nabyć i zakończyć transakcję. Jako współwłaściciele będą mieli prawo do udziału w zyskach generowanych przez wynajem lub potencjalną sprzedaż nieruchomości.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx