QLogos to „krypto-MLM XXI wieku”? Piotr Tymochowicz zebrał od ludzi blisko 20 milionów złotych

W sieci wrze za sprawą najnowszego projektu Piotra Tymochowicza – człowieka, który przez lata dał się poznać opinii publicznej jako doradca wizerunkowy i specjalista od marketingu politycznego. Mowa o projekcie „QLogos”, rzekomym „skanerze osobowości” mającym przewyższać najnowocześniejsze rozwiązania służb specjalnych. Jednak wątpliwości wokół przedsięwzięcia są tak duże, że sprawą zainteresowała się grupa 44Crew_PL, grupa „białych kapeluszy” i anty-hakerów znana z tropienia oszustw w świecie kryptowalut.

Najlepszy na świecie „skaner osobowości”

Według udostępnionych inwestorom i opinii publicznej informacji „QLogos” Tymochowicza miałby umożliwiać zaawansowane profilowanie osobowości użytkowników. Twórcy przekonują, że ich system przewyższa technologie stosowane przez FBI czy CIA, a sam Tymochowicz w prezentacjach wielokrotnie miał odwoływać się do dawnych planów rzekomo wdrażanych z udziałem nieżyjącego już generała Marka Papały. Problem w tym, że – jak zauważają eksperci – termin uruchomienia projektu od dawna jest przesuwany, a dotychczasowe „pokazy” przypominały raczej spektakl retoryki i perswazji niż merytoryczne wyjaśnienie zasad działania nowej technologii.

Fragment strony qLogos „opisujący” kulejącym angielskim cele projektu

Żaden z inwestorów, z którymi rozmawialiśmy, nie potrafił w przystępny sposób wytłumaczyć, jak QLogos miałoby działać i dlaczego faktycznie jest rewolucyjnewskazują przedstawiciele grupy 44Crew_PL. Wielu z nich przyznało, że do zakupu „udziałów” przekonało ich przede wszystkim nazwisko Tymochowicza oraz obietnica dołączenia do czegoś, co w przyszłości będzie „bezkonkurencyjnym narzędziem analizy ludzkich zachowań”.

fot. X / @44Crew_PL

Model biznesowy pod lupą

Jeż sama idea „skanera osobowości” brzmi dla niektórych egzotycznie atrakcyjnie, to największy niepokój wywołują kulisy finansowania QLogos. Od października 2022 roku, Piotr Tymochowicz oraz jego partner biznesowy mieli organizować spotkania przedstawiane jako „szkolenia relacji”. W rzeczywistości – zdaniem 44Crew_PL – ich głównym celem było zachęcanie słuchaczy do inwestowania w projekt, poprzez zakup kryptowalut na określone portfele.

Co gorsza, znaczna część uczestników tych szkoleń to osoby starsze, w wieku 50–70 lat, nieposiadające często elementarnej wiedzy na temat świata blockchain. Zdaniem krytyków przedsięwzięcia, forma rekrutacji przypomina MLM (Multi-Level Marketing), w którym tzw. liderzy namawiają do inwestowania swoich krewnych i znajomych. Mało tego, część tych osób mogła zainwestować oszczędności życia, przyjmując za pewnik zapewnienia o szybkim zwrocie i perspektywie gigantycznych zysków.

Kwoty wprawiające w osłupienie

Z ustaleń grupy 44Crew_PL wynika, że tylko na jednym z portfeli bitcoinowych powiązanych z projektem uzbierało się aż 43,19 BTC, co obecnie przekracza równowartość 16 mln złotych. Szacowana wycena całego QLogos według samych twórców wynosi nawet 20 mln dolarów, przy czym inwestorom oferowane jest 0,1% „udziałów” za 20 tys. dolarów. Pojawiają się także „promocyjne” pakiety w cenie 3 tys. dolarów – co potęguje wrażenie typowego „windowania” wartości i zachęcania do wejścia w projekt bez rzetelnego przedstawienia dokumentacji.

fot. X / @44Crew_PL

Wielomilionowe kwoty i brak transparentności finansowej są zawsze powodem do niepokoju – podkreślają członkowie 44Crew_PL. Zaznaczają również, że osoby zainteresowane zakupem „udziałów” nie mają wglądu w kondycję potencjalnej firmy, jej ewentualną strukturę czy umowy spółki. Ich zdaniem jest to sygnał ostrzegawczy, którego nie należy lekceważyć.

Apel do opinii publicznej

Eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i kryptowalut przestrzegają przed zbyt pochopnym angażowaniem się w podobne inicjatywy, zwłaszcza jeśli obiecują one technologie „rewolucyjne” i „bezkonkurencyjne”, a przy tym nie ujawniają żadnych szczegółów natury technicznej. Potwierdzamy: na stronie projektu zakładka „Prototyp” jest nieaktywna, a sama witryna jest pełna pseudo-naukowego żargonu napisanym dość kulejącym angielskim.

Niedziałający przycisk „Prototype” na stronie qLogos

Grupa 44Crew_PL apeluje do rodzin i przyjaciół osób mogących rozważać inwestycję w QLogos o zachowanie szczególnej ostrożności. Ich zdaniem nierzadko to właśnie ludzie starsi – nie do końca obeznani z branżą kryptowalut – padają ofiarą praktyk przypominających oszustwa finansowe.

To nowe „prezentacje garnków XXI wieku”. Lepiej sto razy zapytać i zweryfikować, niż stracić oszczędności życia – mówi jeden z przedstawicieli grupy, zachęcając do sprawdzania wiarygodności projektów oraz korzyści deklarowanych przez organizatorów podobnych spotkań.

Dziękujemy, że przeczytałeś/aś nasz artykuł do końca. Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!
Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
1 komentarz
  1. Roman Giertych napisał

    Chłopie, a skąd Ty takie tanie sensacje wynajdujesz…? 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.