Punkt zwrotny on-chain dla ceny Bitcoina. Ten cykl kryptowalutowych byków potrwa długo?

Luty 2023 roku prawdopodobnie utkwi w pamięci inwestorów z powodu trendów Ordinals oraz Inscriptions, które sprawiły że najstarszy i największy blockchain staje się wykorzystywany do przechowywania danych oraz NFT. W poniższej analizie danych on-chain skoncentrujemy się jednak również na innych aspektach on-chain, które potencjalnie pomogą zrozumieć w jakim momencie obecnie znajduje się cykl kryptowalut. Bitcoin spada dziś poniżej 25,000 USD wobec utrzymującej się w ostatnim czasie korelacji z NASDAQ i amerykańskimi indeksami, które notują spadki. Przejdźmy do danych on-chain.

Źródło: Glassnode

Całkowita podaż BTC młodszych niż 6 miesięcy nie wzrosła znacząco w ujęciu rocznym i oscyluje wokół 4,298 mln BTC. Sytuacja ta wskazuje, że BTC zakupione wcześniej niż 6 miesięcy są obecnie uśpione a ich posiadacze są prawdopodbnie dalecy od chęci realizacji strat.

Źródło: Glassnode

Wykres pokazuje, że całkowita liczba UTXO (Unspent Transaction Output) osiągnęła nowy punkt ATH na poziomie 137 mln. rosnąc w zeszłym tygodniu w tempie 117k miesięcznie – najwyższym od grudnia 2022 roku. Źródło: Glassnode

Źródło: Glassnode

Patrząc na starą podaż, BTC uśpione przez co najmniej pół roku, znajdują się bardzo blisko nowego ATH na poziomie 15 mln BTC. Glassnode przedstawił również całkowitą podaż BTC starszych niż 1 rok, która w tym tygodniu przekroczyła ATH, przebijając się powyżej 12 913 mln BTC. Pomimo presji regulacyjnej i olbrzymiego rajdu od początku roku, 'starzy inwestorzy’ pozostają praktycznie niewzruszeni.

Źródło: Glassnode
Źródło: Glassnode

Analizując grupę posiadaczy krótkoterminowych (STH), Glassnode sprawdza dominujące wśród nich wzorce zachowań w trakcie cykli rynkowych, wykorzystując nowo udostępnioną odmianę wskaźnika Dormancy. Wskaźnik STH Dormancy odzwierciedla średni wiek (podany w dniach) BTC wydawanych przez kohortę STH. Niższe wartości wskazują, że STH wydają monety, które zostały nabyte bardzo niedawno, i nie są HODLerami przez długi okres czasu. Jest to typowe zjawisko obserwowane na rynkach niedźwiedzia, kiedy frustracja i spadek cen motywują do szybkiej sprzedaży. Wyższe wartości wskazują, że STH wydają monety z dłuższym okresem posiadania. Jest to typowe zjawisko dla rynków byka, ponieważ oczekiwania na zyski zachęcają inwestorów do dłuższego wstrzymania się i skorzystania z huśtawki rynków. Ostry ruch w górę na STH-Dormancy sugeruje, że ten przypadek ma miejsce, ponieważ kupujący na niskich poziomach zgarniają sporo zysków. Potencjalne przełamanie 30D SMA dla STH Dormnancy wskazywałoby zauważalny spadek wieku sprzedawanych przez STH Bitcoinów i mogłoby sygnalizować początek paniki.

Źródło: Glassnode

Glassnode śledzi presję na realizacje zysków w kilku wariantach SOPR, które znajdują zwykle wsparcie na neutralnej wartości 1,0. Ponowny test 1,0 przez SOPR podczas byczego momentum wskazuje na spowolnienie realizacji zysków (co w przeciwnym razie stanowiłoby presję wzrostową na SOPR), a posiadacze BTC ze stratą spowalniają swoje wydatki (w przeciwnym razie presja spadkowa na SOPR). Ogólnie rzecz biorąc, wskaźnik obecnie sygnalizuje to zmniejszenie presji podażowej i potencjalny powrót myślenia „buy-the-dip”. Przekonujący retest SOPR i odbicie od 1,0, zwłaszcza na długoterminowych średnich ruchomych (na przykład 14D lub 30D), jest często sygnałem zmiany trendu rynkowego.

Źródło: Glassnode

Ten wykres pokazuje względny udział zrealizowanych zysków i strat grupy inwestorów STH, przefiltrowanych przez Glassnode pod kątem BTC wysyłanych na giełdy, aby jak najlepiej odzwierciedlić potencjalną siłę sprzedaży. Możemy obserwować trend coraz mniejszych strat realizowanych przez STH (blisko dołków z poprzednich cykli) jako że spekulanci są stopniowo usuwani przez rynek, a BTC trafiają do nowych kupujących budujących nową strukturę cenową z niższą podstawą kosztową.

Źródło: Glassnode

Gdy rynek odzyskuje siły po przedłużające się bessie (kolor niebieski), nowi inwestorzy krótkoterminowi (STG) notują niemal tylko zyski, co powoduje, że większość wydatków STH jest zyskowna (czerwony kolor) Ostatni wykładniczy wzrost dominacji zysków STH, wskazał na to, że duża część podaży monet została zgromadzona poniżej obecnej ceny Bitcoina. Presja na sprzedaż obecnie słabnie, oczekiwania rosną.

Źródło: Glassnode

W odniesieniu do absolutnego wolumenu BTC, STH nadal nie wydają się szczególnie zmotywowani do wysyłania monet na giełdy. Całkowity wolumen STH-Exchange oscyluje pomiędzy 15k a 21 tys. BTC dziennie – nie zmnienił się znacząco od czerwca 2021 roku.

Podsumowanie

Pomimo wzrostu netto w aktywności on-chain, oraz ATH pod względem UTXO, wolumeny transferów on-chain pozostają bardzo stonowane, zarówno dla długo terminowych jak i krótko terminowych inwestorów. Filtrując jednak BTC wysyłane na giełdy możemy zauważyć, że kilka wskaźników wskazuje na dalsze odwrócenie cyklu i wyraźną zmianę wzorców zachowań inwestorów – szczególnie w grupie krótkoterminowych inwestorów (STH).

Może Cię zainteresuje:

Komentarze