Przewodniczący SEC znów ostrzega przed oszustwami i manipulacjami kryptowalutowymi

8 listopada br. podczas wydarzenia o nazwie DC Fintech Week przewodniczący amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary Gensler po raz kolejny wyraził swoją opinię, że branża kryptowalut jest „pełna oszustw i manipulacji”.

Jak powiedział Gensler, „ze względu na powszechne nieprzestrzeganie przepisów i nieujawnianie informacji przez podmioty kryptograficzne, niektóre społeczności mniejszościowe ucierpiały bardziej (z powodu – przyp. red.) inwestowania w kryptowaluty niż inne”.

SEC kładzie nacisk na wiedzę

Szef SEC podkreślił również, że ważne jest, aby inwestorzy zrozumieli przypadek użycia każdego tokena kryptograficznego.

Gensler od dawna krytykuje przestrzeń aktywów cyfrowych i wielokrotnie wyrażał swoje zaniepokojenie nieprzestrzeganiem przepisów, chociaż wielu przedstawicieli branży już wcześniej prosiło o zadbanie o to, by zasady doytyczące tego, jak przestrzegać obowiązujących przepisów, były jeszcze bardziej czytelne. Wyjaśnijmy też, że niektórzy branżowi gracze oraz republikańscy zwolennicy kryptowalut byli również krytyczni wobec działań SEC w zakresie egzekwowania prawa wobec firm kryptowalutowych.

– Udało się nam doprowadzić, między poprzednimi przewodniczącymi i (poprzednią – przyp. red.) administracją a tą administracją, dookoło 150 spraw kryptograficznych rozstrzygniętych lub spornych. Jestem z tego naprawdę dumny – powiedział Gensler.

Gensler dodał, że wszystkie działania egzekucyjne, w tym te w przestrzeni kryptowalut, są „kwestią podążania za faktami i prawem tam, gdzie nas prowadzą, bez strachu i przychylności”.

Wyjaśnijmy, że w społeczności kryptowalut nadal nie ma zgody co do tego, jak podzielić jurysdykcję nad tą przestrzenią między SEC i Commodity Futures Trading Commission.

Na dorocznym spotkaniu Stowarzyszenia Przemysłu Papierów Wartościowych i Rynków Finansowych, które odbyło się 7 listopada, przewodniczący CFTC Rostin Behnam powiedział, że jego agencja potrzebuje szerszych uprawnień od Kongresu do nadzorowania branży aktywów cyfrowych.

Zobacz też: Przybywa cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Rola CFTC

W tym miejscu należy przypomnieć, że w lipcu br. Komisja Usług Finansowych Izby Reprezentantów i Komisja Rolnictwa Izby Reprezentantów przedstawiły projekt ustawy, która nadałaby CFTC nowe uprawnienia w zakresie cyfrowych rynków towarowych, przy jednoczesnym utrzymaniu uprawnień SEC w zakresie cyfrowych papierów wartościowych. Nakazuje on również obu organom regulacyjnym tworzenie wspólnych przepisów w tej kwestii i umożliwia pośrednikom w obrocie aktywami cyfrowymi podwójną rejestrację w SEC i CFTC, chociaż ustawa nie została przeniesiona od czasu wyjścia z komisji.

Inne ustawy dotyczące aktywów cyfrowych pojawiły się w Kongresie w 2022 r., ale prace nad nimi utknęły w martwym punkcie po tym, jak w listopadzie 2022 r. doszło do bankructwa upadku giełdy kryptowalut FTX.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze