Przełomowe krypto projekty Goldman Sachs. „To zmieni sposób, w jaki klienci mogą inwestować”
Goldman Sachs przed końcem roku planuje wprowadzić trzy nowe projekty tokenizacji, rozszerzając swoje oferty kryptowalutowe. Według informacji podanych przez Fortune inicjatywy te obejmą tokenizację rzeczywistych aktywów, takich jak fundusze rynku pieniężnego i nieruchomości, na publicznych lub prywatnych blockchainach.
Goldman Sachs wprowadza nowe projekty tokenizacji
Matthew McDermott, globalny szef działu aktywów cyfrowych w Goldman Sachs, podkreślił, że projekty te są wynikiem zapotrzebowania klientów. „Zdecydowane opinie są takie, że jest to coś, co faktycznie zmieni sposób, w jaki mogą inwestować,” powiedział McDermott.
Goldman Sachs już wcześniej angażował się w tokenizację. W tym w emisję obligacji z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz suwerenną zieloną obligację dla Hongkońskiego Urzędu Monetarnego.
Jeden z nadchodzących projektów skupi się na kompleksie funduszy w USA, podczas gdy inny będzie dotyczył emisji długu w Europie. McDermott nie podał jednak głębszych szczegółów. Zbliżające się wybory prezydenckie w USA mogą wpłynąć na zmiany regulacyjne, które mogą rozszerzyć możliwości banku w przestrzeni kryptowalutowej, potencjalnie pozwalając mu na przechowywanie spotowych aktywów kryptowalutowych.
Przyszłość tokenizacji
Tokenizacja aktywów finansowych rewolucjonizuje możliwości inwestycyjne dla osób i firm. Dzięki umożliwieniu własności frakcyjnej inwestorzy mogą posiadać część drogiego aktywa, takiego jak nieruchomość, zamiast kupować całe aktywa. Larry Fink, CEO BlackRock, szacuje, że tokenizacja może przewyższyć kapitalizację rynkową Bitcoina, która wynosi 1,3 biliona dolarów.
Gigant finansowy BlackRock Inc. złożył wniosek do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, przedstawiając plany utworzenia nowego funduszu skoncentrowanego na tokenizowanych aktywach. Firma nie ujawniła jego całkowitej wielkości, ale wspomniała, że inwestycje mogą wahać się od 1 do 100 milionów dolarów.
Praktyczne przykłady tokenizacji można znaleźć w różnych sektorach. Na przykład, w nieruchomościach, platformy takie jak RealT umożliwiają inwestorom zakup części własności za pośrednictwem tokenów na blockchainie. Inwestorzy mogą czerpać korzyści z najmu i wzrostu wartości nieruchomości, nie posiadając jej w całości. Podobnie, w sektorze sztuki, firmy takie jak Maecenas pozwalają na frakcyjne inwestycje w dzieła. Inwestorzy mogą kupować tokeny reprezentujące udziały w cennych obrazach i rzeźbach, co otwiera rynek sztuki dla szerszego grona osób.